Most Anny Jagiellonki. Coraz bliżej oficjalnej nazwy
15 kwietnia 2021
Zespół Nazewnictwa Miejskiego jest przeciwny, ale samorządowcy wydają się być zdecydowani. Patronką mostu na trasie S2 zostanie królowa z XVI wieku.
Od otwarcia mostu trasy S2 mijają już cztery miesiące, ale wciąż nie doczekał się oficjalnej nazwy. Żółte światło dla nazwania przeprawy dała właśnie komisja nazewnictwa Rady Warszawy.
Most Anny Jagiellonki
Wśród propozycji patronów można było znaleźć marszałka Józefa Piłsudskiego, którego imieniem nazwano już plac w Śródmieściu i ulicę w Wesołej oraz Czesława Niemena, mającego plac na Żoliborzu Artystycznym. W ubiegłym miesiącu prezydent Rafał Trzaskowski zaproponował nazwanie mostu imieniem Anny Jagiellonki i wszystko wskazuje na to, że zakończył dyskusję. Komisja nazewnictwa zagłosowała "za". Teraz w sprawie nazwy wypowiedzą się dzielnicowi radni Wawra i Wilanowa, jednak ich głos będzie tylko doradczy. Ostateczną decyzję podejmie Rada Warszawy a wynik jest już praktycznie przesądzony: most trasy S2 otrzyma imię Anny Jagiellonki.
Jak zauważył doradzający radnym Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Anna Jagiellonka patronuje już ulicy na Młocinach. Zwolennicy propozycji prezydenta uważają, że dublowanie kolejnej nazwy to żaden problem, jako przykład podając most Skłodowskiej-Curie między Młocinami a Tarchominem oraz jej ulicę na Ochocie.
Kim była Anna Jagiellonka?
Anna Jagiellonka (1523-1596) zapisała się w historii jako ostatni polski monarcha z dynastii Jagiellonów, ale także przykład kobiety traktowanej przedmiotowo z powodu swojego pochodzenia i zmuszonej do nieszczęśliwego małżeństwa. Gdy zmarł jej brat Zygmunt August a kolejny król Henryk Walezy porzucił Rzeczpospolitą na rzecz Francji, część szlachty obwołała ją królem i dobrała za męża siedmiogrodzkiego księcia Stefana Batorego. Formalnie oboje byli równorzędnymi głowami państwa, ale z czasem Anna została zmarginalizowana a stosunki między parą były tak złe, że rozważano nawet unieważnienie małżeństwa.
Po śmierci Stefana Batorego królowa Anna Jagiellonka zrzekła się praw do korony i poparła kandydaturę siostrzeńca, Zygmunta III Wazy. Ostatnie lata spędziła w Warszawie. Podobnie jak większość polskich monarchów została pochowana na Wawelu.
W historii Warszawy Anna Jagiellonka zapisała się m.in. za sprawą budowy drewnianego mostu przez Wisłę. Budowa pierwszej w historii miasta stałej przeprawy rozpoczęła się w 1568 roku z inicjatywy króla Zygmunta Augusta. Gdy monarcha zmarł, jego siostra Anna - jeszcze przed wstąpieniem na tron - dokończyła inwestycję z własnych pieniędzy. W 1603 roku most Zygmunta Augusta został zniszczony przez krę. Pamiątką po nim jest brama Mostowa z lat 1581-1582, stojąca poniżej Starego Miasta przy ul. Boleść.
(dg)