REKLAMA

Bielany

wypadki

 

Progi nie pomogły. Piesza potrącona na Sokratesa

  26 stycznia 2021

Progi nie pomogły. Piesza potrącona na Sokratesa
źródło: ZDM

Zamontowane w 2019 roku spowalniacze nie utemperowały wszystkich kierowców. We wtorek 26 stycznia ranna została kobieta przechodząca przez jezdnię.

REKLAMA

Do wypadku doszło na przejściu dla pieszych przez Sokratesa obok skrzyżowania z Kaliszówką. Około godz. 12:00 przechodząca w tym miejscu kobieta została potrącona przez kierowcę osobowego opla. Policja ustaliła, że kierowca był trzeźwy. Przejście dla pieszych nie jest wyposażone w sygnalizację świetlną. Znajdują się przed nim progi zwalniające, które prawdopodobnie zmusiły kierowcę do wolniejszej jazdy i złagodziły skutki wypadku.

Progi na Sokratesa

Przypomnijmy: Zarząd Dróg Miejskich zamontował spowalniacze na Sokratesa w 2019 roku, w odpowiedzi na śmiertelny wypadek na innym przejściu dla pieszych. Po tragicznym zdarzeniu drogowcy stwierdzili, że oba skrajne pasy należy przeznaczyć na parkowanie równoległe, dzięki czemu uda się wygospodarować około 80 dodatkowych miejsc postojowych. Zaplanowali także likwidację kilkuletniej drogi rowerowej i budowę nowej po drugiej stronie ulicy. We wrześniu zmienili jednak plany pod wpływem krytyki ze strony mieszkańców Wawrzyszewa.

Wstąp do księgarni

Sokratesa - aktualne plany

Według nowego projektu na Sokratesa będzie jeden pas ruchu w każdym kierunku bez progów zwalniających. Droga rowerowa nie będzie przenoszona na stronę starych bloków, ale lekko przesunięta - zostanie wydzielona z jezdni, tak jak na Krasińskiego między pl. Wilsona a Wisłostradą. Drogowcy dodali w projekcie możliwość skrętu w lewo w Cienką oraz pozostawili zatoki autobusowe. ZDM zapowiada również, że na skrzyżowaniu z Kaliszówką w dalszej przyszłości może powstać rondo.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (18)

# nick1

26.01.2021 15:18

Żadne spowalniacze, zwężenia, fotoradary czy inne wynalazki nie zastąpią myślenia człowieka.
Zarówno kierowców jak i pieszych.
To niestety efekt destrukcji edukacji szkolnej jak i na kursach prawa jazdy.
Efekt ustawionych bez sensu znaków, które większość lekceważy.
Oraz braku mandatów uzależnionych od zarobków. Skończyłoby się rumakowanie.
Mandaty są zdecydowanie za niskie. Wysokość mandaty powinna być uzależniona od minimalnej płacy.
Ale żadnym politykom na tym nie zależy bo wiedzą, że nie zawsze będą politykami. Poza tym boją się wyborców.

# Gregg

26.01.2021 15:36

Nie jest powiedziane kto byl winny. Skoro kierowca zwolnil przed progami go nie jechal szybko. Zatem piesza musiala wlezc pod jadacy samochod wymuszajac pierszenstwo.

# Marian

26.01.2021 16:35

No to Czaskoskiemu pozostaje jedynie z tej drogi zrobić deptak i ustawić mieszkańcom zestaw wypoczynkowy z palet.

REKLAMA

# Mruk

26.01.2021 17:04

#Gregg napisał(a) 26.01.2021 15:36
Nie jest powiedziane kto byl winny. Skoro kierowca zwolnil przed progami go nie jechal szybko. Zatem piesza musiala wlezc pod jadacy samochod wymuszajac pierszenstwo.

Wymuszając pierwszeństwo na pasach?

# Walery

26.01.2021 18:32

Na ulicy Sokratesa prawdą jest że parkują samochody po jednej stronie i nie dochodząc do przejścia dla pieszych tylko przechodzą gdzie im się podoba bo sklepy i lecznica dla ludzi i zwierząt jest po drugiej stronie ulicy a tam zrobić powino się zatoki dla samochodow, tak jest na niemalze calej ulicy Sokratesa od Wolczyńskiej do Kasprowicza, w nowych blokach jest sporo sklepow tylko bez miejsc postojowych a jak zwężą ulicę do jednego pasa to dopiero będzie wesolo , nie przejadą zadne pojazdy uprzywilejowane, nie będzie gdzie zjeżdząć zeby ustapic miejsca karetce pogotowia, strazy pożarnej ktora często jezdzi do pozarow i zamiast zwężania jezdni zrobic światla na przyciski a poza tym nawet gdyby przejścia dla pieszych bylyby co 50 metrow to i tak będą wlazić między przejściami bo im się spieszy. Dlatego nie powinno się pochopnie robić zmian.

# Bielany_Wawrzyszew

26.01.2021 21:06

Gdyby nie progi to ta osoba leżałaby teraz w kostnicy, nie w szpitalu. Przed ich zamontowaniem standardowa prędkość "kierowców" na Sokratesa 80km/h w razie potrącenia nie dawała żadnych szans na przeżycie.
Progi ratują życie.

REKLAMA

# Bielanka

26.01.2021 21:30

Często jeżdżę ulicą Sokratesa i progi spełniają swoje funkcje.
Niektórzy upierają się na światła,uważam że nie do końca będzie bezpiecznie.Kilka lat temu zginęła bym na zielonym świetle przy Szpitalu Bielańskim,bo jakiś wariat seledynowym golfem miał w nosie prędkość i czerwone dla niego światło.Chyba miał w planach,że jeszcze zdązy.Ja miałam dużo szczęścia.
Kierowcy jak i piesi powinni włączyć myślenie,musimy nauczyć się żyć normalnie,a nie wymuszać kto ma więsze prawo na drodze.

# Kierowca125

26.01.2021 21:48

Zwężenie.Sokraresa jest nieuniknione bo niedopuszczalnym jest aby było przejście przez dwa pasy w jedną stronę bez świateł. To właśnie na takich przejściach najczęściej dochodzi do tragedii. Miasto powinno też lobbować o środki na szybką budowę trasy wzdłuż Nocznickiego bo tylko to efektywnie wyprowadzi ruch przelotowy, który obecnie idzie przez Sokratesa i Conrada.

# Jaro

27.01.2021 01:37

Wszędzie są wypadki, na autostradach też. Kiedyś pieszy był zobowiązany spojrzeć w prawo, lewo i znowu w prawo i upewnić się że nic nie jedzie. Dzisiaj pieszy to jest "święta krowa" która nie patrzy nawet pod nogi tylko w smartfona. Najlepiej zlikwidować drogi, bo przecież są niepotrzebne, tylko przeszkadzają tym "świętym krowom". A te spowalniacze to rozwalają tylko zawieszenia pojazdów bo takie są, że jazda nawet z prędkością 30 km/h jest niemożliwa. Więc faktycznie lepiej zlikwidować tę drogę, zamiast karać również pieszych

REKLAMA

# Kierowca125

27.01.2021 08:33

A tak swoją drogą to że 2 lata temu zrobiono progi zwalniające sporo wyższe i gęściej niż na Sokratesa i nie widziałem nigdzie narzekań na nie bo i tak kierowcy jeżdżą tam dużo wolniej, a na Sokratesa kierowcy całą czas psioczą, bo teraz większość zamiast jechać 80-100km/h zwalnia.

# nick1

27.01.2021 09:00

Po komentarzach widać 100 rozwiązań...
A rozwiązanie jest jedno: edukacja i wychowanie.
Nie stosujesz się płacisz. I to tak, że lekcja wejdzie do głowy.
Przekroczysz prędkość o 5 km/h mandat - dotkliwy i nieuchronny. Wleziesz na pasy ze smartfonem tak samo.
Ale od wielu lat rządzącym nie jest po drodze aby edukować społeczeństwo. W chaosie łatwiej się rządzi.
Poza tym na tych wiecznych przeróbkach, usprawnieniach dróg można nieźle zarobić a przecież o to też chodzi...

# Crt

27.01.2021 14:47

#Mruk napisał(a) 26.01.2021 17:04

Wymuszając pierwszeństwo na pasach?

Czego nie rozumiesz? Mogła wejść bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód, czego robić nie wolno i to nie tylko w oparciu o zdrowy rozsądek ale również o przepisy prawa, przynajmniej na razie.

REKLAMA

# waldek

27.01.2021 16:27

Spowalniacze na Sokratesa zdają egzamin bo kierowcy jezdzą wolnie ale myslenie u ludzi nie zmienilo się i przechodzący przez jezdnię tez musi myśleć ze nie wchodzi się jak jedzie sznur samochodow to ja mam myśleć zeby bezpiecznie przejść ale jak się rozmawia przez telefon to o tym się nie myśli.

# Marian

27.01.2021 16:44

Wedlug ostatnich danych wynika ze w Warszawie umiera 2000 osób z powodu smogu. Policzył ktoś ile taki jeden próg generuje smogu?
Pomnożone przez tysiące w całej Warszawie?

# Madbutcher

28.01.2021 09:47

Piszę ten post będąc w pełni świadomym tego, że zostanę zapewne obwołany faszystą, seksistą, prawakiem, a może nawet i homofobem, ale trudno - zaryzykuję. Odkryłem bowiem metodę na to, jak nie zostać potrąconym na pasach nawet przez najgorszego pirata drogowego. Niestety, ta metoda jest baaardzo niepoprawna politycznie, a aktywiści miejscy mogą dostać białej gorączki, jak się o niej dowiedzą.
Otóż, moi drodzy, wystarczy że przed wejściem na pasy rozejrzycie się w prawo i w lewo i sprawdzicie, czy żaden pojazd nie nadjeżdża, a jak nadjeżdża, to z jaką prędkością i czy zwalnia na wasz widok. Warto też rzucić okiem na kierowcę - czy patrzy się przed siebie, a nie na bok, czy też w kierunku swoich genitaliów, gdzie pewnie znajduje się jego telefon z rozpoczętą wiadomością na messengerze. Ot i wszystko - takie proste! Warto się tak zachować nawet wtedy, gdy przechodzimy przez przejście z sygnalizacją świetlną. Jednym słowem - wchodząc na pasy nie gapmy się w smartfony, nie rozmyślajmy o niebieskich migdałach, nie skupiajmy całej energii intelektualnej na rozmowie z psiapsiółką przez telefon i nie przechodźmy z kapturem szczelnie otulającym łeb. Aha, i jeszcze jedno - na drodze często jest tak, że zagrożenie najpierw się słyszy, a potem widzi, dlatego szczerze odradzam przechodzenie przez pasy ze słuchawkami dającymi na cały regulator.
Na koniec chciałbym jeszcze przypomnieć stare powiedzenie warszawskich taksówkarzy: na Powązkach jest cała aleja takich, co mieli pierwszeństwo.

# trynk

28.01.2021 23:17

Bez progów skonczyloby sie znacznie gorzej.

# Kuba1234

29.01.2021 22:56

Tytuł niezbyt trafny. Progi bardzo pomagają i niewykluczone że pomogły także w tej sytuacji, jak napisano w artykule.
Jestem mieszkańcem Sokratesa, słyszałem przez okno i widziałem sytuację zaraz po wypadku z 2019 roku. Dopiero teraz, po zamontowaniu progoów nie boję się przechodzić na drugą stronę z dzieckiem. Wcześniej przy dużym ruchu nawet jeśli jeden samochód się zatrzymał strach było wejść na przejście, bo pozostałe samochody jeździły jak po autostradzie. Przy słabej pogodzie była to loteria.
Oczywiście nadal zdarzają się wypadki i nadal zdarzają się ignoranci, ale sytuacja jest bez porównania lepsza.
Teraz czekamy na zwężenie ulicy, niestety z usunięciem progów. Będziemy walczyć aby wróciły.

# ech

30.01.2021 21:19

a wystarczyło spojrzeć czy coś nie jedzie... piesi są tak samo bezmyślni jak kierowcy
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy