REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Białołęka ma swojego Chopina! W Noc Muzeów spektakl i wystawa u Majlertów

  9 maja 2021

alt='Białołęka ma swojego Chopina! W Noc Muzeów spektakl i wystawa u Majlertów'

Tym razem nie chodzi o to, że w XIX wieku spora część dzisiejszej Białołęki należała do rodziny Pruszaków, która była w bliskiej zażyłości z Chopinami. Mało kto wie, że na dzisiejszym osiedlu Marcelin, kojarzonym przede wszystkim z rodziną ogrodników Majlertów, w 1869 roku urodził się wielki polski pianista i kompozytor Henryk Melcer-Szczawiński. To właśnie jemu Fundacja Ave dedykuje tegoroczną Noc Muzeów 15 maja. Zaplanowano wystawę, wycieczki zabytkowym autobusem, zajęcia dla dzieci i wyjątkowy spektakl muzyczny!

REKLAMA

- Od lat staramy się odkrywać i popularyzować historię Białołęki. A Henryk Melcer zajmuje w niej miejsce wyjątkowe, to postać światowego formatu, jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków z przełomu XIX i XX wieku. Znany w całej Europie! Aż dziwne, że do tej pory Białołęka o nim nie pamiętała! Możemy śmiało powiedzieć, że Melcer to nasz białołęcki Chopin! - mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave.

Wystawa u Majlertów

- Melcer był tej samej klasy pianistą i kompozytorem co Paderewski, tylko ten drugi miał więcej szczęścia, będąc sławnym także jako polityk. No i opera "Maria" Melcera zaginęła, a "Manru" Paderewskiego się zachowała... - dodaje dr Michał Piekarski z Instytutu Historii Nauki PAN. Jego rodzina od pokoleń mieszka na Żeraniu.

Dr Piekarski jest autorem wystawy, która zostanie otwarta podczas Nocy Muzeów o godz. 17 w gospodarstwie ogrodniczym rodziny Majlertów "Rysiny" przy ulicy Smugowej na Marcelinie. Obejmuje całą biografię kompozytora oraz prezentuje jego twórczość. Istotne miejsce zajmuje zarówno Marcelin, jako miejsce urodzenia, jak i tarchomiński kościół św. Jakuba, gdzie Melcera ochrzczono.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Koncert w plenerze

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wyjątkowy plenerowy spektakl muzyczny o życiu i twórczości kompozytora. Obecni usłyszą fenomenalną "Sonatę G-dur" na skrzypce i fortepian, uznawaną za najwybitniejszą polską sonatę skrzypcową przełomu XIX i XX wieku, wybrane pieśni oraz balladę "Pani Twardowska" do słów Adama Mickiewicza. Wystąpią znakomici muzycy: skrzypaczka Celina Kotz, laureatka XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, pianiści - dr Grzegorz Skrobiński, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina, który nagrał pięć płyt i występował na scenach całego świata oraz Gabriela Machowska, która współpracowała z Krzysztofem Pendereckim, Witold Żołądkiewicz, solista Polskiej Opery Królewskiej oraz białołęcki chór Ave z przyjaciółmi z chóru Filharmonii Narodowej. Dyrygować będzie Barbara Hijewska. Całości dopełnia prelekcja dr. Michała Piekarskiego, który wskazuje na chopinowskie analogie: "Tym samym możemy nazwać Marcelin białołęcką Żelazową Wolą, a Tarchomin Brochowem".

Ponadto o godz. 19 i 22 zaplanowano sprzed ratusza przy Modlińskiej wycieczki zabytkowym autobusem po Białołęce z czasów Melcera, a w ciągu dnia - interaktywne warsztaty dla dzieci o życiu i twórczości kompozytora, prowadzone przez znakomitą muzykolożkę, Annę Ługowską (cztery tury: g. 9, 10.10, 11.20, 12.30).

Działania planowane są w realu. W związku z pandemią - na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc - fundacjaave.pl oraz 608-178-447. Na stronie fundacjaave.pl znajdują się szczegółowe informacje.

(tw)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni