Warszawa bez węgla? Rewolucyjny projekt zmian
11 października 2021
Jest nowy projekt zmian w tzw. mazowieckiej uchwale antysmogowej. Zgodnie z propozycją urzędu marszałkowskiego zakaz palenia węglem w Warszawie miałby obowiązywać już od 1 października 2023 roku. Później zostałby rozszerzony na sąsiednie powiaty.
Jak zaznacza Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego, nowy projekt powstał po analizie niemal 5600 uwag i wniosków, które wpłynęły w ramach konsultacji przeprowadzonych w lipcu i sierpniu.
Warszawa bez węgla?
W projekcie znalazł się zakaz spalania węgla na terenie Warszawy, który miałby zacząć obowiązywać od 1 października 2023 roku. Taki sam przepis miałby zostać 1 stycznia 2028 roku wprowadzony także w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, warszawskim zachodnim i wołomińskim.
- Walka ze smogiem i lepsza jakość powietrza, jakim oddychamy, to dziś priorytet; co do tego nikt nie powinien mieć już wątpliwości - uważa mazowiecki radny Bartosz Wiśniakowski. - Trzeba jednak brać pod uwagę różne możliwości mieszkańców i samorządów, choćby pod względem dostępu do sieci ciepłowniczej czy gazowej. Realna zmiana wymaga współpracy między władzami i samorządami na różnym poziomie. W nowych przepisach dotyczących zakazu spalania węgla przewidziano także wyłączenia. Mieszkańcy, którzy do 31 grudnia 2021 roku zainstalują kotły i kominki spełniające wymogi "ekoprojektu", będą mogli w nich palić paliwami stałymi do końca ich żywotności.
Nowe regulacje dla domów
W nowym projekcie znalazł się także zapis dotyczący powstających budynków. Zgodnie z nim eksploatacja instalacji opalanych paliwami stałymi byłaby zakazana, jeśli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Dotyczy to budynków, dla których inwestor wystąpi po 1 stycznia 2023 roku o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - jeśli nie ma planu - o warunki zabudowy. Brak możliwości podłączenia musi zostać potwierdzony dokumentem wydanym przez operatora sieci. Zapis ten ma objąć całe województwo mazowieckie.
Konsultacje trwają
Konsultacje projektu nowej uchwały antysmogowej potrwają do 2 listopada. Jest kilka sposobów zgłaszania uwag: za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronach urzędu marszałkowskiego, pisemnie na adres Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM (ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa) oraz ustnie do protokołu po wcześniejszym umówieniu wizyty.
(db)