REKLAMA

Bemowo

historia »

 

Osiedle Przyjaźń 60 lat temu. Zobacz niezwykłe zdjęcia

  23 kwietnia 2021

alt='Osiedle Przyjaźń 60 lat temu. Zobacz niezwykłe zdjęcia'
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Drewniane domy na Jelonkach powstały dla budowniczych Pałacu Kultury, ale mieszkańcy Jelonek znają je raczej jako osiedle akademickie.

REKLAMA

Jeszcze na początku lat pięćdziesiątych na południe od Górczewskiej znajdowała się wieś Jelonki. Gdy wytypowano ją na lokalizację osiedla dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki im. Stalina, komuniści wyrzucili właścicieli gruntów w ekspresowym tempie. Kilka spraw o zwrot ziemi toczy się do dziś.

Osiedle miało składać się z dwóch typów drewnianej zabudowy: hoteli robotniczych i jednorodzinnych domów dla kierownictwa. Choć w oficjalnej propagandzie osiedle Przyjaźń miało być idealnym miejscem, gdzie Polacy, Rosjanie i Ukraińcy wspólnie oddają się lekturze klasyki komunizmu, w rzeczywistości było ogrodzone drutem kolczastym. Osobne ogrodzenie miało zapewnić bardziej wykwalifikowanym pracownikom i ich rodzinom bezpieczeństwo przed "klasą robotniczą".

Jedni widzą w domkach na Jelonkach inspiracje syberyjskie, inni - fińskie, jeszcze inni dopatrują się inspiracji staropolskimi dworkami. Większość budynków przyjechała do Warszawy w elementach i zostało złożonych na miejscu. Na terenie osiedla powstały także kino, stołówka, klub, łaźnia, przychodnia, kotłownia i dwa boiska. Podczas najbardziej zaawansowanych prac na budowie Pałacu Stalina mieszkało tam około 4500 osób. Gdy budowa wieżowca dobiegła końca i większość robotników wyjechała, komunistyczne władze zdecydowały o przekształceniu domków w akademiki i mieszkania dla profesorów.

Znani mieszkańcy Jelonek

W swoich latach studenckich w domkach na Jelonkach mieszkali m.in. prezes NBP i minister finansów dr hab. Leszek Balcerowicz, aktor Krzysztof Tyniec i językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Ten ostatni w 2019 roku powiedział Onetowi, że na osiedlu Przyjaźń mieszkało się "średnio", między innymi z powodu dużej odległości od uczelni.

Ciekawą, ale praktycznie nieznaną w Polsce postacią jest Alpha Oumar Konaré, który w latach siedemdziesiątych mieszkał na osiedlu Przyjaźń. Urodzony w 1946 roku, pochodzący z ludu Fulbe archeolog obronił na Uniwersytecie Warszawskim doktorat, ale karierę naukową kontynuował już w swojej ojczyźnie: Mali. W 1992 roku został pierwszym w historii demokratycznie wybranym prezydentem tego państwa. Podczas dwóch kadencji zmagał się m.in. z powstaniem Tuaregów na północy kraju oraz gigantyczną korupcją w rządzie.

(dg)

Zapraszamy na zakupy

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Jelonkowy

23.04.2021 10:56

Sto lat!

# Pit ból

23.04.2021 14:36

W pytę tych zdjęć, nie wiem kiedy ogarnę taką obfitość...

# FotografPasjonat

24.04.2021 09:29

Nie wrzucajcie tak dużej liczby zdjęć w jednym artykule, bo mi internet nie "nadanża" ....

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA