REKLAMA

Wawer

różne »

 

W Wawrze czy na Wawrze? Będziecie mocno zdziwieni

  19 października 2020

alt='W Wawrze czy na Wawrze? Będziecie mocno zdziwieni'
źródło: Wikipedia.org/Cezary Piwowarski

Jeden mały przyimek to dla wielu osób kwestia równie ważna, co niepodległość. Wątpliwości co do "właściwej formy" pojawiają się coraz częściej.

REKLAMA

Na Ursynowie, na Woli, w Ursusie, w Rembertowie. Śmiało można napisać, że jeszcze 10-20 lat temu większość warszawiaków nie miała wątpliwości, które dzielnice są "na", a które "w". W ostatnim czasie miasto rozwija się jednak w takim tempie, że pamięć o (nie)dawnej odrębności Ursusa (przed rokiem 1977) czy Rembertowa (przed 1957) coraz szybciej się zaciera.

W Wawrze czy na Wawrze?

- Z nazwami dzielnic zasadniczo łączymy przyimek "na", wyjątkiem są przede wszystkim te dzielnice, które powstały z przyłączenia do miasta dawnych wsi - pisał w 2006 roku dr hab. Mirosław Bańko z poradni językowej Wydawnictwa Naukowego PWN. - Kiedyś mówiono "w Mokotowie", dziś tylko "na Mokotowie". Wciąż mówimy "w Wilanowie", ale niewykluczone, że gdy powstanie tu więcej domów, zaczniemy mówić "na Wilanowie".

Dotyczy to też Wawra, gdzie co kilka miesięcy wybucha internetowy spór o przyimki. Można odnieść wrażenie, że mieszkańcy starsi stażem z zasady wolą "w", ale wśród młodszych rośnie popularność "na". Dla niektórych dojście do jedynej słusznej formy jest wręcz sposobem na odróżnienie "swoich" od "obcych".

- "Na Wawrze" mówią warszawiacy z tygodniowym stażem - czytamy wśród komentarzy na naszym portalu. - "Na" Wawrze to może mieszkają ci przyjezdni ze wsi. Brzmi podobnie, jak "na wsi". My, rodowici, zawsze mówiliśmy "w Wawrze".

Kup bilet

Dawno temu na Wawrze

Czyżby? Sprawdziliśmy w źródłach. W XIX-wiecznych gazetach dominuje forma "w", ale szybko okazuje się, że teoria o odwiecznej i poprawnej formie jest błędna. W "Kurierze Warszawskim" z 24 maja 1877 roku można znaleźć ofertę najmu letniego mieszkania "na Wawrze". Właściciel domyślił się, że może to niewiele mówić warszawiakom, więc zaznaczył w ogłoszeniu, że Wawer znajduje się... za rogatkami Moskiewskimi (Grochowskimi), stojącymi przy skrzyżowaniu Zamoyskiego i Grochowskiej z Lubelską.

Przykłady można mnożyć. "Gazeta Rolnicza" z 24 lutego 1869 roku wspomina o niejakim Tańskim "z osad na Wawrze pod Grochowem", a "Jeździec i Myśliwy" z 30 października 1897 roku podsumowuje wyniki polowania na kuropatwy "na Wawrze". W XIX wieku warszawiacy nie mieli technicznych możliwości, by kłócić się o przyimki w przestrzeni Internetu, ale nie miejmy złudzeń: w najbliższym towarzystwie kłócili się z zamiłowaniem.

Dominik Gadomski

 

REKLAMA

Komentarze (10)

# taka prawda

19.10.2020 10:23

"Na Wawrze" mówią warszawiacy z tygodniowym stażem :)

# Ania+++

19.10.2020 11:16

We współczesnych gazetach jest pełno: na sali, na komisariacie, na komendzie, na grupie FB. Poprawnie?

# swojak

20.10.2020 10:09

w szkołach mówią "na stołówce", czy "na hali sportowej" Polska język trudna język.

REKLAMA

# Wawerniak

20.10.2020 21:28

Obie formy są poprawne i dopuszczalne, więc każdy może mówić jak mu pasuje nie łamiąc zasad

# Uvig

21.10.2020 09:52

W Wawrze to można było mówić jak był osiedlem obok stacji. Znam 30stoletnia wawrzanke która zawsze mówi "na"

# Wal

21.10.2020 14:04

Jestem mieszkańcem Wawra od urodzenia ( ponad pół wieku) i mówię na Wawrze - bo mi tak wygodniej, Jeśli ktoś mówi w Wawrze - OK nie ma problemu.

REKLAMA

# Jerzy Krzak

24.10.2020 12:32

"Na Wawrze" to klasyczny rusycyzm niestety nadal bezmyślnie powielany, jak już wskazali komentujący . Zwrot NA to zwykła kalka językowa od rosyjskich zwrotów jak np : Ja rabotaju NA zawodie (ja pracuję na fabryce). Moja rodzina zamieszkała W WAWRZE jeszcze przed wojną . Zgadzam się że formy Na Wawrze używają "warszawiacy z tygodniowym stażem"

# Beladona

19.12.2021 10:58

Kto się wychował w Wawrze ten wie - każde ogłoszenia parafialne, każde konkursy organizowane przez władze dzielnicy, no wszystko zawsze było "w". "Na" pojawiło się może z 6 lat temu. A jak ktoś pisze że zna 30 letnia Wawrzankę co mówi "na" to znaczy że albo późno się przeprowadziła albo nie brała udziału w życiu dzielnicy i do szkół chodziła gdzie indziej, moze "na" Śródmieściu.

# Dup

11.07.2023 21:15

A moja rodzina z dziada prawdziada mieszka NA Zbytkach, które to, są w Wawrze. I tak, my starzy mieszkańcy mówimy "na" albo "w" zależy od kontekstu całości...

REKLAMA

# Ana

07.07.2024 23:27

Od dziecka słyszalam: w Zbytkach, w Zastowie, w Wawrze, w Aninie. Nigdy nie byłam na Zbytkach ani na Żerzeniu...
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni