Powstało "centrum wiedzy o mobilności". Pomoże projektować auta dla niepełnosprawnych
7 lutego 2022
Zadaniem nowego ośrodka działającego w Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie będzie pomoc seniorom, chorym, niepełnosprawnym i weteranom.
"Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach" to wspólny projekt Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Transportu Samochodowego. Zadaniem naukowców będzie wypracowanie rozwiązań ułatwiających dostęp do środków komunikacji seniorom, osobom chorym i niepełnosprawnym oraz weteranom z zespołem stresu pourazowego.
Jak projektować "dla każdego"?
- Jak dotąd główny nacisk kładziono na rozwiązywanie barier w transporcie zbiorowym - wyjaśnia kierownik projektu dr hab. inż. Jerzy Jackowski. - Nasz projekt skupia się na poprawie dostępu do transportu indywidualnego. Współpraca naukowców reprezentujących nauki inżynieryjno-techniczne oraz nauki społeczne przyczyni się do osiągnięcia efektu synergii w pracach nad rozwiązaniami ułatwiającymi transport i mobilność osób o szczególnych potrzebach. Studentów WAT i UKSW wyposaży w niezbędną wiedzę z zakresu projektowania uniwersalnego.
Zadaniem centrum będzie upowszechnianie w branży motoryzacyjnej zasad tzw. projektowania uniwersalnego, dzięki któremu nie jest konieczna późniejsza adaptacja dla osób o specjalnych potrzebach. W planach jest też kampania mająca uświadomić skalę problemu osób, które ze względu na różne ograniczenia mają utrudniony dostęp do samochodów, skuterów, rowerów czy wózków inwalidzkich. Zwieńczeniem działań będzie prowadzenie skoordynowanych, systematycznych badań i analiz sprawdzających potrzeby i skuteczność wprowadzanych ulepszeń technicznych i technologicznych.
Będzie konkurs dla uczniów
W planach centrum jest także organizacja konkursu na koncepcje urządzeń, przedmiotów i usług służących poprawie mobilności i bezpieczeństwa osób o szczególnych potrzebach, korzystających z samochodów czy rowerów. Konkurs adresowany będzie do uczniów średnich szkół mechanicznych i technicznych oraz studentów. W jego ramach mogą powstać rozwiązania poprawiające komfort życia codziennego seniorów czy niepełnosprawnych.
- Konkurs pozytywnie wpłynie na rozpowszechnienie wśród młodych ludzi informacji o trudnościach, z jakimi muszą na co dzień zmagać się osoby o szczególnych potrzebach i pomoże uzmysłowić im, jak ważne jest projektowanie uniwersalne - mówi dr hab. inż. Jackowski. - Dodatkowo włączy on młode, pełne pomysłów umysły do poszukiwania nowych, coraz to skuteczniejszych i tańszych rozwiązań technologicznych, pomagających osobom o szczególnych potrzebach, korzystających z transportu indywidualnego, w ich codziennym życiu.
(dg)