REKLAMA

Bielany

inwestycje »

 

Urzędnicy nie zgadzają się na modernizację Bysia. Aktywistka: "Przedsiębiorca zastrasza nas pozwami"

  16 marca 2021

alt='Urzędnicy nie zgadzają się na modernizację Bysia. Aktywistka: "Przedsiębiorca zastrasza nas pozwami"'
źródło: www.bys.pl

Samorządowcy i lokalni aktywiści cieszą się ze wstrzymania przebudowy mającej na celu... zmniejszenie uciążliwości zakładu przerabiania odpadów, o co od ponad pięciu lat stara się właściciel Bysia. Atmosfera między firmą a władzami i lokalnym stowarzyszeniem jest napięta. Sypią się pozwy o ochronę dóbr osobistych przedsiębiorcy. Jednym z pozwanych jest burmistrz Grzegorz Pietruczuk. Dlaczego władze dzielnicy odmówiły pozwolenia na schowanie pod dachem uciążliwej działalności?

REKLAMA

Choć Byś ma wszystkie niezbędne zezwolenia a jego działalność jest zgodna z miejscowym prawem (studium uwarunkowań przestrzennych), w ubiegłym miesiącu bielański urząd odmówił firmie wydania pozwolenia na przebudowę zakładu. Decyzja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony aktywistów m.in. z Czystych Bielan.

- W okolicy dominuje fetor, który trudno wytrzymać, a aktualna działalność Bysia generuje liczne protesty mieszkańców i skargi kierowane przez nich do różnych instytucji w sprawie uciążliwości odorowych, hałasu, zapylenia. Niestety urzędy przerzucają się odpowiedzialnością i nic nie robią - mówi Jolanta Całka, szefowa stowarzyszenia Czyste Bielany, która z zadowoleniem przyjęła decyzję władz dzielnicy. - W sprawie Bysia piszemy wszędzie, gdzie to możliwe, w tym do MWIOŚ, RDOŚ, WIOŚ, GDOŚ, urzędu miasta, urzędu dzielnicy, marszałka województwa. To m.in. petycja z 724 podpisami o zamknięcie MPO i Bysia.

"Chcemy zadaszyć to, co dziś robimy pod gołym niebem"

- O wydanie pozwolenia na wybudowanie obiektu, który - co wielokrotnie publicznie podkreślaliśmy - ma służyć hermetyzacji procesów przetwarzania odpadów (zadaszeniu części instalacji znajdujących się na zewnątrz) wystąpiliśmy w kwietniu 2015 roku - mówi Karol Wójcik z firmy Byś. - Podkreślamy, iż choć z formalnego punktu widzenia nasz wniosek dotyczył rozbudowy, to w istocie jest to zadaszenie procesów przetwarzania, bez zwiększania mocy przerobowych zakładu. To inwestycja w interesie mieszkańców, a nie przeciw nim. Podczas gdy w innych rejonach naszego kraju mieszkańcy apelują o modernizację zakładów przetwarzania odpadów, by nie były uciążliwe, nasze wieloletnie starania o podniesienie standardów zostały zwieńczone odmową. Jesteśmy zaskoczeni działaniem władz dzielnicy, które z błahych powodów wydały odmowę.

Dlaczego bielański ratusz nie chce wydać zgody na inwestycję, mającą na celu zmniejszenie uciążliwości zakładu dla mieszkańców? Oficjalnie: z powodów biurokratycznych, tzn. licznych błędów w dokumentacji. Nieoficjalnie - z powodów wizerunkowych. Burmistrz nie chce być postrzegany jako osoba w jakikolwiek sposób sprzyjająca firmom śmieciowym. W jednym z pism Grzegorz Pietruczuk napisał m.in., że "nie do przyjęcia jest rozbudowa zakładu generującego zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska".

Kup bilet

Czyste Bielany: "Byś skupuje nieruchomości wokół zakładu"

- Kompletnie nie przekonują nas tłumaczenia rzecznika przedsiębiorcy, że rzekomo budowa hali ma zmniejszyć smród, zapylenie i hałas, bo jednocześnie przedsiębiorca sukcesywnie skupuje wiele hektarów przylegających terenów i inicjuje szereg postępowań o pozwolenie na budowę nie tylko na szczeblu dzielnicy, ale i urzędu miasta, co naszym zdaniem świadczy raczej o ekspansji jego działalności, gdzie w ogóle nie powinna być ona prowadzona - argumentuje Całka. - Nie przekonuje nas także nowa inwestycja "budowy magazynu na produkcję szczotek i zbieranie odpadów" tego przedsiębiorcy na działkach obok, dla których uzyskał warunki zabudowy. Kruszarka betonu czy gruzu nie jest i nie będzie schowana w hali, bo to fizycznie niemożliwe. Tumany kurzu i pyłu opadną na całą okolicę - dodaje aktywistka.

Właściciel firmy Wojciech Byśkiniewicz przyznaje, że kupuje nieruchomości w okolicy, ale robi to wyłącznie dlatego, aby nie powstały na nich nowe budynki mieszkalne. Nowi mieszkańcy to dla firmy problem i kolejne konflikty społeczne, których Byś chce unikać. Wprost krytykuje władze Bielan za wydawanie pozwoleń na budowę osiedli w przemysłowej części dzielnicy. Dodaje, że jego inwestycja, to nie tylko poprawa dla mieszkańców okolicy, ale też lepsze warunki pracy dla pracowników.

Bielańscy radni w ubiegłym roku wypowiedzieli się przeciwko modernizacji instalacji Bysia. Choć firma od kilku lat mówi o zadaszeniu i uszczelnieniu, samorządowcy przekonują, że w rzeczywistości chodzi o zwiększenie liczby przyjmowanych śmieci. Na jakiej podstawie? Na dziś Byś nie ma zezwoleń, które dałyby możliwość przyjęcia dodatkowych odpadów. Takie zezwolenie muszą wydać urzędnicy. Czyżby radni nie mieli zaufania do urzędów?

REKLAMA

"Śmieci to wielkie pieniądze"

- Pieniądze z odpadów są ogromne. Doprowadziło to do dyktowania warunków przez prywatnych przedsiębiorców, którym obojętne jest środowisko, dobro mieszkańców, recykling czy ekologia. Nie ma też kontroli nad tymi prywatnymi przedsiębiorcami, stąd dzikie składowiska odpadów, podpalanie składowisk, czy porzucanie odpadów w lasach - grzmi Całka i dodaje: - Nie ma naszej zgody na hałas i pył rozprzestrzeniający się po okolicy, a spowodowany kruszeniem betonu i gruzu, który odbywa się na otwartym terenie w ilości 100 tys. ton/rok. Obiecanki przedsiębiorcy, że będzie kruszył beton w zamkniętej hali są niewiarygodne, gdyż żaden filtr nie wytrzyma takiego pyłu, a to wszystko osiada nam w płucach.

- Właściciel Bysia nie prowadzi dialogu z mieszkańcami, a raczej zastrasza ich pozwami. Jedna osoba dostała w krótkim czasie siedem pozwów. Ja otrzymałam jeden pozew za naruszenie jego dóbr osobistych, za opublikowanie jego nazwiska na forach społecznościowych w liście otwartym do prezydenta Warszawy. Nazwiska, które jest w nazwie jego firmy - mówi Całka. - Byś bez wiedzy i zgody mieszkańców znacznie poszerzył zakres swojej działalności. Nigdy nie konsultował się z mieszkańcami i nie pytał ich o zdanie, wprowadzając się na tereny mieszkaniowe z tak uciążliwym biznesem, który winien być zlokalizowany poza terenem zurbanizowanym. Od lat a dokładnie od 2005 r. regularnie składane są petycje i sprzeciwy do urzędów, na których podpisywało się po kilkaset osób przeciwko działalności Bysia w tej lokalizacji. Powodem sprzeciwów jest fetor, gryzonie i pogorszenie warunków ich życia i zdrowia w tym: nudności, kaszel, pogorszenie nastroju, depresja, dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Atmosfera jest napięta. Urząd dzielnicy nie wyraził zgody na modernizację Bysia, której celem jest zmniejszenie uciążliwości zakładu dla okolicznych mieszkańców. Właściciel Bysia mówi o populistycznych pobudkach burmistrza i działaniu na szkodę mieszkańców.

(DB, dg, oko)

 

REKLAMA

Komentarze (16)

# Jelonkowy

16.03.2021 10:24

Wywóz śmieci w Warszawie jest drogi i będzie coraz droższy. Gdzie jest spalarnia śmieci? Pewnie zieloni oprotestowali, albo urzędnicy zaspali i teraz wszyscy mieszkańcy solidarnie z własnej kieszeni zapłacą kila miliardów z za fatalne zarządzanie miastem i zajmowanie się nieistotnymi problemami, a pomijanie tych ważnych.

# Marian

16.03.2021 11:08

Walki z firmami śmieciowymi skończą się tym że śmieci będą leżeć na ulicach. Będzie kolejny sukces aktywistów.

# Darfon

16.03.2021 11:36

Walczymy z warszawską firmą, która jest gdzieś na odludziu, w perspektywie oddzielona trasą S7, a nasze śmieci jeżdżą na Śląsk. To z pewnością taniej ;)

REKLAMA

# marcin_f

16.03.2021 12:18

Gdzie się podziały zrozumienie i życzliwość w stosunku do okolicznych mieszkańców, tak wszechobecne w czasie, gdy toczyła się batalia o zamknięcie wysypiska MPO zlokalizowanego w okolicy? Smród z MPO be i trzeba zamknąć, a smród z Bysia jakiś lepszy ideologicznie?

# pZz

16.03.2021 13:20

Ciekawe...zabudowa okolicy domkami jednorodzinnymi trwa. Rozumiem, ze smrod zaczyna byc odczuwalny z chwila zlozenia podpisu pod aktem notarialnym zakupu takiej nieruchomosci? Rozumiem takze, ze okoliczni protestujacy mieszkancy nie korzystaja, np z trasy S8, ktora smrodzi i truje tych co przy niej zyja?

# Mike

16.03.2021 20:33

Za takie wyczyny w cywilizowanym kraju taki byś dawno zostałby puszczony z torbami i nigdy by się nie podniósł ze swoim smrodem.
A surówki to pewnie rodzinka robi (nazwisko to nie popularny Kowalski), osobiście bałbym się zjeść a co dopiero otworzyć opakowanie.
No ale cóż, nasze urzędy z budką z alkoholem przy Pl. Bankowym "radziły" sobie chyba dwa czy trzy lata więc tu to samo.

REKLAMA

# polaczek

17.03.2021 21:07

To aktywiści teraz niech placą za wywóz śmieci. Wcale niema takiego smrodu. Transport śmieci na Śląsk kosztuje od cholery. Tak jest ze wszystkim. Oczyszczalnia czajka, wiedzieli że bedzie się rozbudowywać ale działki tanie więc kupowali. Pobudowali domy i teraz larum ze oczyszczalnia. Spalarnia na Targówku to samo. Polacy buduja najnowocześniejsze spalarnie na świecie tylko nie u nas. BO MY MAMY AKTYWISTÓW którym nic nie pasuje

# Elą Mask

17.03.2021 21:12

A czego oni się spodziewali budując domy w dzielnicy przemysłowej, pomiędzy wysypiskiem śmieci a hutą?

# Max

25.03.2021 22:05

Brawo wladze Bielan - w koncu ! Dzieku Burmistrz Pietruczuk !
NIe wolno umieszczac takich zakladow tuz pod oknami domow mieszkalnych - zaklad BYS'ia zatruwa zycie calym Bielanom. Ten gosc skupuje zmienie i chce stworzyc kombinat smieciowy tuz obok mieszkan na Bielanach !!!
Smrod, halas, nadmierny ruch ciezarowy - skandal, ze to cos pojawilo sie tutaj.
Dzieki Wladze Bielan ze blokujecie ta zaraze !

REKLAMA

# Max

25.03.2021 22:06

BYS zeruje na Warszawie - podwyzki cen smieci to wlasnie stad sie wziely. Ten gosc jest bezkarny.

# żorż

26.03.2021 08:04

czas przestać odbierać śmieci od "aktywistów" niech sobie sami ogarną :D

# Mac

26.03.2021 09:26

Nie do końca się zarząd nie godzi na modernizację zakładu. Nie godzi się na taką jaką chce wykonać BYŚ. Wymogiem dzielnicy były Hale z filtrami i wyciągami, szczelne pneumatyczne hale.

REKLAMA

# Marek15

26.03.2021 12:50

a dlaczego aktywiści nic nie działaja w sprawie szaba spływającego do wisły?
czyżby za mało pieniędzy dostali...
Wg mnie to są marionetki patrzące ile co komu kto da

# Tomasz G.

26.03.2021 16:48

Sponsorowany przez firmę Byś artykuł i sponsorowane komentarze krytykujące słuszną decyzję Urzędu Dzielnicy.
Byś w artykule podał nieprawdziwą informację:
Choć firma od kilku lat mówi o zadaszeniu i uszczelnieniu, samorządowcy przekonują, że w rzeczywistości chodzi o zwiększenie liczby przyjmowanych śmieci. Na jakiej podstawie? Na dziś Byś nie ma zezwoleń, które dałyby możliwość przyjęcia dodatkowych odpadów. Takie zezwolenie muszą wydać urzędnicy. Czyżby radni nie mieli zaufania do urzędów?
ponieważ posiada pozwolenie zintegrowane do którego wykorzystania dąży przedstawiająca jedynie fragment całościowego planu inwestycyjnego j - jak w tym przypadku budowa zadaszenia. Równolegle występuje o warunki zabudowy na działkach okolicznych pod kolejne etapu - trudno być, aż tak naiwnym.
Co do tandetnych sponsorowanych komentarzy typu : czego się ludzie spodziewali budując domy przy Bysiu. Otóż domy powstawały zgodnie z przeznaczeniem w Studium, a BYŚ później jako baza transportowa, tj. później i w obecnym kształcie niezgodnie z warunkami dopuszczonym.
Pozdrawiam i dziękuję Urzędnikom, którzy reprezentują mieszkańców nie dając się skorumpować lub zastraszyć.

# Zielony

04.04.2021 14:14

Czy Bielany nadal nic nie robia za ściekiem do Wisły ? Nadal popierają decyzję Rafała o nic nie robieniu ? Wysłać urzędników z Bankowego razem z tymi Bielan ,dać siatki w ręce niech odławiają hovno z Wisły.

REKLAMA

# marcin_f

05.04.2021 15:04

#Zielony napisał(a) 04.04.2021 14:14
Od kiedy władze dzielnicy są odpowiedzialne za coś, co jest w gestii władz miasta?
Naprawdę myślisz, że nikt nie wie o oddanym już do użytku nowym ściekociągu i pracach przy drugim?
Wydaje ci się, że ktoś się nabierze na twoją żałosną zasłonę dymną, mającą przykryć to, jak naprawdę pisiory i klechy okradają Warszawę i jej mieszkańców?
Myślisz, że wszyscy zapomnieli te czasy, gdy Warszawą rządził Kaczyński i jego ekipa, był to okres największej zapaści, oddano do użytku zaledwie jedną stację metra, kupiono 30 technicznie przestarzałych tramwajów wysokopodłogowych, a poza tym rozdawano nieruchomości miejskie swojakom i klechom. Już prezydenci W-wy z czasów PRL więcej dobrego dla miasta zrobili niż kartofel.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy