REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Urzędnicy nie zgadzają się na modernizację Bysia. Aktywistka: "Przedsiębiorca zastrasza nas pozwami"
REKLAMA

źródło: www.bys.pl


Urzędnicy nie zgadzają się na modernizację Bysia. Aktywistka: "Przedsiębiorca zastrasza nas pozwami"

Samorządowcy i lokalni aktywiści cieszą się ze wstrzymania przebudowy mającej na celu... zmniejszenie uciążliwości zakładu przerabiania odpadów, o co od ponad pięciu lat stara się właściciel Bysia. Atmosfera między firmą a władzami i lokalnym stowarzyszeniem jest napięta. Sypią się pozwy o ochronę dóbr osobistych przedsiębiorcy. Jednym z pozwanych jest burmistrz Grzegorz Pietruczuk. Dlaczego władze dzielnicy odmówiły pozwolenia na schowanie pod dachem uciążliwej działalności?

REKLAMA

Choć Byś ma wszystkie niezbędne zezwolenia a jego działalność jest zgodna z miejscowym prawem (studium uwarunkowań przestrzennych), w ubiegłym miesiącu bielański urząd odmówił firmie wydania pozwolenia na przebudowę zakładu. Decyzja spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony aktywistów m.in. z Czystych Bielan.

- W okolicy dominuje fetor, który trudno wytrzymać, a aktualna działalność Bysia generuje liczne protesty mieszkańców i skargi kierowane przez nich do różnych instytucji w sprawie uciążliwości odorowych, hałasu, zapylenia. Niestety urzędy przerzucają się odpowiedzialnością i nic nie robią - mówi Jolanta Całka, szefowa stowarzyszenia Czyste Bielany, która z zadowoleniem przyjęła decyzję władz dzielnicy. - W sprawie Bysia piszemy wszędzie, gdzie to możliwe, w tym do MWIOŚ, RDOŚ, WIOŚ, GDOŚ, urzędu miasta, urzędu dzielnicy, marszałka województwa. To m.in. petycja z 724 podpisami o zamknięcie MPO i Bysia.REKLAMA

"Chcemy zadaszyć to, co dziś robimy pod gołym niebem"

- O wydanie pozwolenia na wybudowanie obiektu, który - co wielokrotnie publicznie podkreślaliśmy - ma służyć hermetyzacji procesów przetwarzania odpadów (zadaszeniu części instalacji znajdujących się na zewnątrz) wystąpiliśmy w kwietniu 2015 roku - mówi Karol Wójcik z firmy Byś. - Podkreślamy, iż choć z formalnego punktu widzenia nasz wniosek dotyczył rozbudowy, to w istocie jest to zadaszenie procesów przetwarzania, bez zwiększania mocy przerobowych zakładu. To inwestycja w interesie mieszkańców, a nie przeciw nim. Podczas gdy w innych rejonach naszego kraju mieszkańcy apelują o modernizację zakładów przetwarzania odpadów, by nie były uciążliwe, nasze wieloletnie starania o podniesienie standardów zostały zwieńczone odmową. Jesteśmy zaskoczeni działaniem władz dzielnicy, które z błahych powodów wydały odmowę.

Dlaczego bielański ratusz nie chce wydać zgody na inwestycję, mającą na celu zmniejszenie uciążliwości zakładu dla mieszkańców? Oficjalnie: z powodów biurokratycznych, tzn. licznych błędów w dokumentacji. Nieoficjalnie - z powodów wizerunkowych. Burmistrz nie chce być postrzegany jako osoba w jakikolwiek sposób sprzyjająca firmom śmieciowym. W jednym z pism Grzegorz Pietruczuk napisał m.in., że "nie do przyjęcia jest rozbudowa zakładu generującego zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska".REKLAMA

Czyste Bielany: "Byś skupuje nieruchomości wokół zakładu"

- Kompletnie nie przekonują nas tłumaczenia rzecznika przedsiębiorcy, że rzekomo budowa hali ma zmniejszyć smród, zapylenie i hałas, bo jednocześnie przedsiębiorca sukcesywnie skupuje wiele hektarów przylegających terenów i inicjuje szereg postępowań o pozwolenie na budowę nie tylko na szczeblu dzielnicy, ale i urzędu miasta, co naszym zdaniem świadczy raczej o ekspansji jego działalności, gdzie w ogóle nie powinna być ona prowadzona - argumentuje Całka. - Nie przekonuje nas także nowa inwestycja "budowy magazynu na produkcję szczotek i zbieranie odpadów" tego przedsiębiorcy na działkach obok, dla których uzyskał warunki zabudowy. Kruszarka betonu czy gruzu nie jest i nie będzie schowana w hali, bo to fizycznie niemożliwe. Tumany kurzu i pyłu opadną na całą okolicę - dodaje aktywistka.

Właściciel firmy Wojciech Byśkiniewicz przyznaje, że kupuje nieruchomości w okolicy, ale robi to wyłącznie dlatego, aby nie powstały na nich nowe budynki mieszkalne. Nowi mieszkańcy to dla firmy problem i kolejne konflikty społeczne, których Byś chce unikać. Wprost krytykuje władze Bielan za wydawanie pozwoleń na budowę osiedli w przemysłowej części dzielnicy. Dodaje, że jego inwestycja, to nie tylko poprawa dla mieszkańców okolicy, ale też lepsze warunki pracy dla pracowników.

Bielańscy radni w ubiegłym roku wypowiedzieli się przeciwko modernizacji instalacji Bysia. Choć firma od kilku lat mówi o zadaszeniu i uszczelnieniu, samorządowcy przekonują, że w rzeczywistości chodzi o zwiększenie liczby przyjmowanych śmieci. Na jakiej podstawie? Na dziś Byś nie ma zezwoleń, które dałyby możliwość przyjęcia dodatkowych odpadów. Takie zezwolenie muszą wydać urzędnicy. Czyżby radni nie mieli zaufania do urzędów?REKLAMA

"Śmieci to wielkie pieniądze"

- Pieniądze z odpadów są ogromne. Doprowadziło to do dyktowania warunków przez prywatnych przedsiębiorców, którym obojętne jest środowisko, dobro mieszkańców, recykling czy ekologia. Nie ma też kontroli nad tymi prywatnymi przedsiębiorcami, stąd dzikie składowiska odpadów, podpalanie składowisk, czy porzucanie odpadów w lasach - grzmi Całka i dodaje: - Nie ma naszej zgody na hałas i pył rozprzestrzeniający się po okolicy, a spowodowany kruszeniem betonu i gruzu, który odbywa się na otwartym terenie w ilości 100 tys. ton/rok. Obiecanki przedsiębiorcy, że będzie kruszył beton w zamkniętej hali są niewiarygodne, gdyż żaden filtr nie wytrzyma takiego pyłu, a to wszystko osiada nam w płucach.

- Właściciel Bysia nie prowadzi dialogu z mieszkańcami, a raczej zastrasza ich pozwami. Jedna osoba dostała w krótkim czasie siedem pozwów. Ja otrzymałam jeden pozew za naruszenie jego dóbr osobistych, za opublikowanie jego nazwiska na forach społecznościowych w liście otwartym do prezydenta Warszawy. Nazwiska, które jest w nazwie jego firmy - mówi Całka. - Byś bez wiedzy i zgody mieszkańców znacznie poszerzył zakres swojej działalności. Nigdy nie konsultował się z mieszkańcami i nie pytał ich o zdanie, wprowadzając się na tereny mieszkaniowe z tak uciążliwym biznesem, który winien być zlokalizowany poza terenem zurbanizowanym. Od lat a dokładnie od 2005 r. regularnie składane są petycje i sprzeciwy do urzędów, na których podpisywało się po kilkaset osób przeciwko działalności Bysia w tej lokalizacji. Powodem sprzeciwów jest fetor, gryzonie i pogorszenie warunków ich życia i zdrowia w tym: nudności, kaszel, pogorszenie nastroju, depresja, dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Atmosfera jest napięta. Urząd dzielnicy nie wyraził zgody na modernizację Bysia, której celem jest zmniejszenie uciążliwości zakładu dla okolicznych mieszkańców. Właściciel Bysia mówi o populistycznych pobudkach burmistrza i działaniu na szkodę mieszkańców.

(DB, dg, oko)


  • Poleć
  • Polub Tu Bielany
  • Udostępnij

16.03.2021 10:24 #Jelonkowy
Wywóz śmieci w Warszawie jest drogi i będzie coraz droższy. Gdzie jest spalarnia śmieci? Pewnie zieloni oprotestowali, albo urzędnicy zaspali i teraz wszyscy mieszkańcy solidarnie z własnej kieszeni zapłacą kila miliardów z za fatalne zarządzanie miastem i zajmowanie się nieistotnymi problemami, a pomijanie tych ważnych.
16.03.2021 11:08 #Marian
Walki z firmami śmieciowymi skończą się tym że śmieci będą leżeć na ulicach. Będzie kolejny sukces aktywistów.
16.03.2021 11:36 #Darfon
Walczymy z warszawską firmą, która jest gdzieś na odludziu, w perspektywie oddzielona trasą S7, a nasze śmieci jeżdżą na Śląsk. To z pewnością taniej ;)
16.03.2021 12:18 #marcin_f
Gdzie się podziały zrozumienie i życzliwość w stosunku do okolicznych mieszkańców, tak wszechobecne w czasie, gdy toczyła się batalia o zamknięcie wysypiska MPO zlokalizowanego w okolicy? Smród z MPO be i trzeba zamknąć, a smród z Bysia jakiś lepszy ideologicznie?
16.03.2021 13:20 #pZz
Ciekawe...zabudowa okolicy domkami jednorodzinnymi trwa. Rozumiem, ze smrod zaczyna byc odczuwalny z chwila zlozenia podpisu pod aktem notarialnym zakupu takiej nieruchomosci? Rozumiem takze, ze okoliczni protestujacy mieszkancy nie korzystaja, np z trasy S8, ktora smrodzi i truje tych co przy niej zyja?
16.03.2021 20:33 #Mike
Za takie wyczyny w cywilizowanym kraju taki byś dawno zostałby puszczony z torbami i nigdy by się nie podniósł ze swoim smrodem.
A surówki to pewnie rodzinka robi (nazwisko to nie popularny Kowalski), osobiście bałbym się zjeść a co dopiero otworzyć opakowanie.
No ale cóż, nasze urzędy z budką z alkoholem przy Pl. Bankowym "radziły" sobie chyba dwa czy trzy lata więc tu to samo.
17.03.2021 21:07 #polaczek
To aktywiści teraz niech placą za wywóz śmieci. Wcale niema takiego smrodu. Transport śmieci na Śląsk kosztuje od cholery. Tak jest ze wszystkim. Oczyszczalnia czajka, wiedzieli że bedzie się rozbudowywać ale działki tanie więc kupowali. Pobudowali domy i teraz larum ze oczyszczalnia. Spalarnia na Targówku to samo. Polacy buduja najnowocześniejsze spalarnie na świecie tylko nie u nas. BO MY MAMY AKTYWISTÓW którym nic nie pasuje
17.03.2021 21:12 #Elą Mask
A czego oni się spodziewali budując domy w dzielnicy przemysłowej, pomiędzy wysypiskiem śmieci a hutą?
25.03.2021 22:05 #Max
Brawo wladze Bielan - w koncu ! Dzieku Burmistrz Pietruczuk !
NIe wolno umieszczac takich zakladow tuz pod oknami domow mieszkalnych - zaklad BYS'ia zatruwa zycie calym Bielanom. Ten gosc skupuje zmienie i chce stworzyc kombinat smieciowy tuz obok mieszkan na Bielanach !!!
Smrod, halas, nadmierny ruch ciezarowy - skandal, ze to cos pojawilo sie tutaj.
Dzieki Wladze Bielan ze blokujecie ta zaraze !
25.03.2021 22:06 #Max
BYS zeruje na Warszawie - podwyzki cen smieci to wlasnie stad sie wziely. Ten gosc jest bezkarny.
REKLAMA
26.03.2021 08:04 #żorż
czas przestać odbierać śmieci od "aktywistów" niech sobie sami ogarną :D
26.03.2021 09:26 #Mac
Nie do końca się zarząd nie godzi na modernizację zakładu. Nie godzi się na taką jaką chce wykonać BYŚ. Wymogiem dzielnicy były Hale z filtrami i wyciągami, szczelne pneumatyczne hale.
26.03.2021 12:50 #Marek15
a dlaczego aktywiści nic nie działaja w sprawie szaba spływającego do wisły?
czyżby za mało pieniędzy dostali...
Wg mnie to są marionetki patrzące ile co komu kto da
26.03.2021 16:48 #Tomasz G.
Sponsorowany przez firmę Byś artykuł i sponsorowane komentarze krytykujące słuszną decyzję Urzędu Dzielnicy.
Byś w artykule podał nieprawdziwą informację:
Choć firma od kilku lat mówi o zadaszeniu i uszczelnieniu, samorządowcy przekonują, że w rzeczywistości chodzi o zwiększenie liczby przyjmowanych śmieci. Na jakiej podstawie? Na dziś Byś nie ma zezwoleń, które dałyby możliwość przyjęcia dodatkowych odpadów. Takie zezwolenie muszą wydać urzędnicy. Czyżby radni nie mieli zaufania do urzędów?
ponieważ posiada pozwolenie zintegrowane do którego wykorzystania dąży przedstawiająca jedynie fragment całościowego planu inwestycyjnego j - jak w tym przypadku budowa zadaszenia. Równolegle występuje o warunki zabudowy na działkach okolicznych pod kolejne etapu - trudno być, aż tak naiwnym.

Co do tandetnych sponsorowanych komentarzy typu : czego się ludzie spodziewali budując domy przy Bysiu. Otóż domy powstawały zgodnie z przeznaczeniem w Studium, a BYŚ później jako baza transportowa, tj. później i w obecnym kształcie niezgodnie z warunkami dopuszczonym.

Pozdrawiam i dziękuję Urzędnikom, którzy reprezentują mieszkańców nie dając się skorumpować lub zastraszyć.
04.04.2021 14:14 #Zielony
Czy Bielany nadal nic nie robia za ściekiem do Wisły ? Nadal popierają decyzję Rafała o nic nie robieniu ? Wysłać urzędników z Bankowego razem z tymi Bielan ,dać siatki w ręce niech odławiają hovno z Wisły.
05.04.2021 15:04 #marcin_f
#Zielony napisał(a) 04.04.2021 14:14

Od kiedy władze dzielnicy są odpowiedzialne za coś, co jest w gestii władz miasta?
Naprawdę myślisz, że nikt nie wie o oddanym już do użytku nowym ściekociągu i pracach przy drugim?
Wydaje ci się, że ktoś się nabierze na twoją żałosną zasłonę dymną, mającą przykryć to, jak naprawdę pisiory i klechy okradają Warszawę i jej mieszkańców?
Myślisz, że wszyscy zapomnieli te czasy, gdy Warszawą rządził Kaczyński i jego ekipa, był to okres największej zapaści, oddano do użytku zaledwie jedną stację metra, kupiono 30 technicznie przestarzałych tramwajów wysokopodłogowych, a poza tym rozdawano nieruchomości miejskie swojakom i klechom. Już prezydenci W-wy z czasów PRL więcej dobrego dla miasta zrobili niż kartofel.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Winter Sale do -60%
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA