Ukryć siwe włosy
13 stycznia 2003
Siwizna nie musi być źródłem kompleksów. Jeśli jej nie lubisz, masz dwa wyjścia. Możesz ufarbować włosy na wybrany kolor lub przywrócić im naturalną barwę. Umożliwiają to najnowsze preparaty do barwienia włosów.
Farba trwale wnika do wnętrza włosa, dzięki zawartym w niej substancjom alkalicznym, które otwierają łuski włosowe. Trzeba pamiętać, że żadna farba nie jest obojętna dla włosów. Im kolor bardziej intensywny i odbiegający od naturalnego, tym większa możliwość zniszczenia włosów. Jeśli na przykład planujemy farbowanie ciemnobrązowych na ciemny blond, preparat musi je najpierw rozjaśnić, a potem dopiero wprowadzić barwnik. Z tego powodu zdecydowanie zdrowsze dla włosów jest farbowanie na kolor ciemniejszy.
Paniom, które chcą, by ich siwe włosy odzyskały naturalną barwę, można polecić preparat Re-nature firmy Schwarzkopf, który nie niszczy włosów. Efekt widoczny jest już po kilkukrotnym użyciu. Składniki preparatu wnikają do wnętrza włosa i powoli zmieniają się w pigment taki sam jak naturalny. Należy jednak pamiętać, że aby wygląd włosów był stale zadowalający, co cztery tygodnie trzeba farbować odrosty. Ten preparat przywraca barwę tylko włosom w tonacji od średniego blond do ciemnego brązu. Smakiem obejdą się zatem osoby, które kiedyś miały włosy w kolorze jasny blond, czarne czy rude.
Rady dla farbujących włosy:
- dokładnie czytaj ulotkę dołączoną do preparatu,
- jeśli zrobiłaś trwałą, włosy możesz farbować dopiero po upływie kilku tygodni,
- farbę chemiczną możesz zastosować, gdy całkowicie zmyje się ziołowa (henna, basma),
- nakładaj farbę natychmiast po zmieszaniu składników,
- farbę stosuj na suche, ale nie brudne włosy,
- malowanie zaczynaj zawsze od włosów przy skórze,
- farbę trzymaj na włosach dokładnie tyle czasu, ile przewiduje informacja na ulotce,
- spłucz farbę bardzo dokładnie, ale nie myj włosów po farbowaniu, nie nakładaj odżywki, chyba, że jest załączona do zestawu,
- jeśli chodzisz do solarium, używaj do włosów kosmetyków z filtrami UV.
Jeśli we włosach są tylko pojedyncze srebrne nitki, można je zamaskować stosując preparat barwiący nietrwale. Kolor nie będzie głęboki, zmyje się po kilkakrotnym myciu, a na włosach pozostaną jaśniejsze ślady. Szampony tego typu pielęgnują włosy: nadają im blask, ułatwiają rozczesywanie. Można je stosować często.
W przypadku, gdy włosów siwych jest połowa, ale dominuje kolor naturalny, korzystne będzie użycie szamponów koloryzujących (kolor utrzymuje się od miesiąca do dwóch). Podobnie działają ziołowe środki barwiące, np. henna lub basma, które zmieniają kolor najwyżej o dwa tony, czynią głębszym brązowy lub czarny. Zależnie od rodzaju szamponu zmywają się w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy.
Jolanta Krysińska