REKLAMA

Wola

różne »

 

Ukraińskie miejsce na Odolanach. Kim był Marko Bezruczko?

  4 marca 2022

alt='Ukraińskie miejsce na Odolanach. Kim był Marko Bezruczko?'
W odsłonięciu tabliczki z nazwą skweru wzięli udział m.in. ambasador Andrij Deszczyca oraz rodzina gen. Bezruczki. Źródło: UM Warszawa

Mało kto spośród warszawiaków wie, że przy Ordona znajduje się skwer upamiętniający bohatera Ukraińskiej Republiki Ludowej i II Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA

Flagi polskie, ukraińskie i warszawskie, obecność ambasadora oraz rodziny patrona skweru - takie uroczystości z okazji pojawienia się na mapie Warszawy zdarzają się rzadko. W sierpniu 2020 roku przy Ordona, na wysokości Jana Kazimierza i Wschowskiej, odsłonięto tabliczkę z nazwą skweru imienia Marka Bezruczki.

Kim był Marko Bezruczko?

Marko Bezruczko (1893-1944) pochodził z miasteczka Tokmak na Zaporożu, należącym wówczas do Imperium Rosyjskiego. Krótko przed I wojną światową ukończył renomowaną Mikołajewską Akademię Sztabu Generalnego, ale gdy po komunistycznej rewolucji imperium zaczęło się rozpadać, wstąpił do powstającej armii ukraińskiej.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku Bezruczko dowodził 6 Siczową Dywizją Strzelców, która wraz z Polakami wyzwalała Kijów. Stał również na czele obrony Zamościa i walczył w zwycięskiej bitwie pod pobliskim Komarowem. Gdy Ukraina została ponownie zajęta przez bolszewików, pozostał w Polsce. W latach 30. Bezruczko był przewodniczącym Ukraińskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu prawosławnym na Woli.

Wstąp do księgarni

Bohater wojny z bolszewikami

- Człowiek, którego własna świadomość i tożsamość określała jednoznacznie jako Ukraińca został jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wojny, którą my, Polacy, słusznie postrzegamy jako jeden z naszych największych wojskowych triumfów w historii - powiedział podczas uroczystości z 2020 roku Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. - Mam nadzieję, że ten skwer będzie dobrze służył mieszkańcom Woli i całej stolicy, ale też przyczyni się do utrwalania pamięci o silnych polsko-ukraińskich związkach i budowania przyjaźni między naszymi narodami.

W wydarzeniu sprzed dwóch lat wzięli udział m.in: ambasador ukraiński Andrij Deszczycia oraz przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Opieki nad Mogiłami Żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, będący pomysłodawcami nazwania skweru na Odolanach.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# klocek

05.03.2022 18:14

Wstyd, to jeszcze Polska czy już Polin?
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe