Ukrainian Freedom Orchestra w Warszawie. Muzyka jako gest solidarności
dzisiaj, 10:44
Ukrainian Freedom Orchestra powraca z kolejną trasą koncertową. W sierpniu zagra w Warszawie, prezentując program oparty na dziełach Beethovena i Verdiego jako wyraz solidarności z Ukrainą.
Działalność artystyczna muzyków Ukrainian Freedom Orchestra jest reakcją na barbarzyństwo i gestem solidarności z walczącym narodem ukraińskim. Program tegorocznej trasy koncertowej oparty jest na VII Symfonii Ludwiga van Beethovena - symbolu niezłomności i siły ludzkiego ducha.
Patronat Pierwszej Damy Ukrainy
Podobnie jak w ubiegłych latach, patronat nad orkiestrą objęła Pierwsza Dama Ukrainy, Ołena Zełenska. - Zapraszam Państwa do wspólnej podróży do świata, w którym każda nuta jest gestem solidarności, a każda symfonia przypomina, że światło człowieczeństwa zwycięża nawet w najciemniejszych czasach - czytamy w jej zaproszeniu.
Koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
Tegoroczne tournée rozpocznie się tradycyjnie w Warszawie - w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Koncert odbędzie się 16 sierpnia 2026 roku o godz. 18:00 w Sali Moniuszki.
Program wydarzenia opiera się na dwóch filarach: VII Symfonii Beethovena oraz Requiem Giuseppe Verdiego. W wykonaniu dzieła Verdiego orkiestrę wesprą soliści: Ailyn Pérez, Natalie Lewis, René Barbera i Solomon Howard.
Repertuar koncertów - klasyka i współczesność
Podczas tournée zabrzmią także inne utwory. W Nowym Jorku orkiestra wykona "Cztery ostatnie pieśni" Richarda Straussa z udziałem Lise Davidsen oraz "Rückert-Lieder" Gustava Mahlera w interpretacji Julii Kleiter.
W programie znajdzie się również Suity z opery "Matki Chersonia" Maxima Kolomiietsa. Każdy koncert uzupełni utwór "Gloria" Bohdany Frolyak. - Utwór dedykuję wszystkim bohaterom, którzy oddali życie podczas tej wojny, oraz tym, którzy bronią Ukrainy - podkreśla kompozytorka.
Trasa koncertowa Ukrainian Freedom Orchestra 2026
Trasa obejmuje największe europejskie i światowe sceny. Po Warszawie orkiestra wystąpi m.in. w Londynie, Amsterdamie, Hamburgu, Dublinie oraz Nowym Jorku. Koncerty zaplanowano na sierpień 2026 roku, a ich wspólnym mianownikiem pozostaje muzyka jako wyraz solidarności i pamięci.
Red



































