Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
12 czerwca 2007
Sporo mówi się o "niskiej świadomości ubezpieczeniowej" w naszym kraju. Innym razem w mediach spotykamy się z poglądem, że "świadomość ubezpieczeniowa rośnie". Niewyjaśnione pozostaje samo pojęcie "świadomości ubezpieczeniowej".
Większość osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że ubezpieczenie takie jest po-trzebne zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. A wykupienie polisy ubez-pieczenia od odpowiedzialności cywilnej wcale nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
Otóż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (w skrócie OC) stanowi zabez-pieczenie na wypadek, gdyby osoba ubezpieczona popełniła jakiś błąd lub zaistniało inne zdarzenie niezależne od woli ubezpieczonego, jednak takie, za które odpowie-dzialność ponosi ubezpieczony, a w jego wyniku inne osoby poniosły szkody. W takim wypadku odszkodowanie za powstałe szkody wypłaci zakład ubezpieczeń.
Na przykład w wypadku ubezpieczenia OC mieszkania, gdy zepsuje się zawór lub pęknie rura w naszym lokalu, albo dziecko nie dokręci kranu, w wyniku czego zalane zostanie mieszkanie naszych sąsiadów, straty pokryje zakład ubezpieczeń. Biorąc pod uwagę, iż straty mogą być bardzo duże, zwłaszcza jeśli sąsiedzi świeżo wyremontowali mieszkanie, używając do tego celu luksusowych materiałów, bez ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej bylibyśmy w bardzo dużym kłopocie. Być może przez chwilę nieuwagi lub nieszczęśliwy zbieg okoliczności bylibyśmy zmusze-ni do zapłaty odszkodowania, na które nas nie stać. Ten problem rozwiązuje zawar-cie stosownego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Zwracam uwagę, że umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmu-ją bardzo różne zakresy. Dlatego wykupując polisę należy szczegółowo upewnić się, co ona obejmuje. Należy także dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby być pewnym, iż zawieramy umowę dokładnie taką, o jaką nam chodzi.
Wiedza o zasadach odpowiedzialności cywilnej i umiejętność korzystania z ubezpieczenia nie mniej ważne są z punktu widzenia osób, które doznały strat z cu-dzej winy. Może to być zniszczenie mienia - ubrania, urządzenia mieszkania lub in-nych rzeczy - albo uszkodzenie ciała. W każdym takim wypadku poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie. Żądać go należy od sprawcy szkody, a jeśli sprawca posiada odpowiednią polisę OC, można zgłosić się bezpośrednio do zakładu ubez-pieczeń.
Agnieszka Pajer
autorka prowadzi kancelarię prawną