REKLAMA

Białołęka

Ekologia

 

Tysiące drzew w zamian za gazociąg

  13 września 2016

alt='Tysiące drzew w zamian za gazociąg'

Podczas budowy gazociągu stracimy wiele drzew, ale dostaniemy kilkakrotnie więcej roślin lepszych gatunków.

REKLAMA

Kiedy w kwietniu ubiegłego roku jako pierwsi poinformowaliśmy o planach budowy pod Kanałem Żerańskim gazociągu wysokiego ciśnienia, brzmiało to jak wyrok dla przyrody Białołęki. Przypomnijmy: PGiNG Termika i Gaz-System wybudują w najbliższych latach biegnącą pod ziemią rurę, łączącą tłocznię gazu w Rembelszczyźnie koło Nieporętu z elektrociepłownią Żerań. Nowy, opalany gazem blok energetyczny umożliwi częściowe odejście od archaicznego zasilania węglem i rozwiąże jeden z wielu problemów ekologicznych Warszawy. Zanim to nastąpi, Gaz-System wytnie około 1300-1800 drzew, przy czym liczne klony jesionolistne mogą mieć nawet siedem pni i są wówczas liczone kilkukrotnie. To właśnie inwazyjne, mało wartościowe rośliny będą stanowić większość przeznaczonych do wycinki. W zamian inwestor będzie musiał wykonać nasadzenia zastępcze, które - według życzeń warszawskiego ratusza - będą stanowić dęby i lipy.

- Pod koniec sierpnia wystąpiliśmy do wojewody Zdzisława Sipiery o umożliwienie nam wskazania miejsc do nasadzeń zastępczych, uzgodnionych z mieszkańcami Białołęki. - mówi wiceprezydent Michał Olszewski. - Zgodził się bardzo szybko. Nasze negocjacje z Gaz-Systemem wciąż trwają.

W poniedziaek 12 września wiceprezydent, pełnomocniczka wiceprezydent Warszawy d/s zieleni Renata Kuryłowicz i wicedyrektorka Lasów Miejskich Andżelika Gackowska spotkali się z... kilkunastoma zainteresowanymi mieszkańcami Białołęki. Jak powiedział Olszewski, Gaz-System zamierza zasadzić jako rekompensatę za budowę gazociągu ok. 20 tys. drzew. Zgodnie z koncepcją wiceprezydenta 5000 z nich trafiłoby do lasu między Wałuszewską i Insurekcji, zwiększając jego różnorodność i zapewniając regenerację. Większość stanowiłyby dęby i lipy, ale zasadzone zostałyby także dzikie róże i buki, których brakuje w tym miejscu. Kolejnych sto drzew, wysokich na 5-6 metrów, trafiłoby na ulice podlegające Zarządowi Dróg Miejskich (Światowida, Mehoffera, Modlińską i Płochocińską). Do tego należy doliczyć drzewa, które zostaną zasadzone nad Kanałem Żerańskim jako odtworzenie zieleni, zniszczonej podczas budowy gazociągu. Kolejne miejsca wskazało 400 wspólnot mieszkaniowych, które przekazały swoje sugestie zarządowi dzielnicy. Podczas spotkania wiceburmistrz Marcin Adamkiewicz przekazał wiceprezydentowi listę ponad 3300 miejsc, zgłoszonych przez wspólnoty mieszkaniowe.

- Nie damy rady zasadzić 5000 drzew w białołęckich parkach i na ulicach, a las w Białołęce Dworskiej to jedyne miejsce, które przyjmie tak duże nasadzenia - mówił wiceprezydent Olszewski, odpowiadając na pytania mieszkańców.

Ostateczną listę miejsc dla nowych drzew opracuje wojewoda, który dołączy ją do pozwolenia na budowę gazociągu, zaś porozumienie dotyczące zagospodarowania terenu nad Kanałem i nasadzeń zastępczych zostanie zawarte na piśmie przez warszawski samorząd, PGNiG Termikę i Gaz-System.

- Odtworzenie zieleni nad Kanałem Żerańskim i nasadzenia zastępcze w Białołęce Dworskiej i przy głównych ulicach to nie koniec - zapowiada wiceprezydent Olszewski. - Chętnie zasadzimy kolejne drzewa na Białołęce pod warunkiem, że mieszkańcy wskażą nam odpowiednie miejsca. Nie trzeba nas przekonywać do tego, że drzewa są potrzebne.

Na spotkaniu w białołęckim ratuszu padła propozycja powołania społecznej rady, która wskazywałaby urzędnikom lokalizacje dla kolejnych nasadzeń. Wiceprezydent zapowiedział też uruchomienie aplikacji na smartfony, dzięki której mieszkańcy będą mogli oznaczać miejsca, wymagające ich zdaniem zadrzewienia.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# Alka

13.09.2016 06:49

Szkoda, że pan Dominik znowu napisał półprawdę. W ostatecznym rozrachunku nie wiadomo, czy wspólnoty w ogóle otrzymają cokolwiek. Wiceprezydent był zaskoczony faktem, że wspólnoty otrzymały propozycje otrzymania sadzonek. Ponadto na całą Białołękę miekszańcy mają otrzymać symboliczne 100 drzew, ktore moze pojawia sie wzdłuż Modlińskiej, nie dalo sie wynegocjować drzew na ulice, czy do parków. Inwestorowi łatwiej posadzić maleńkie krzaczki, szumnie nazwane drzewami w lesie niż porządne drzewa w strefie miejskiej, za które będzie odpowiedzialny przez 3 lata. De facto decyzje na temat tych nasadzeń zostały już podjęte. Dodam, ze te "porzadne" wedlug pana dziennikarza drzewa maja miec pnie o obwodzie 16 cm, wedlug arborystow i dendrologow porządna sadzonka ma obwód 20-25 cm. Największym wygranym będą LP. Niestety wygląda na to, że miasto i tak ma niewiele do powiedzenia i boi sie podskoczyc Termice, wychodząc z założenia, że "lepszy rydz niż nic".

# uwazniejsza

13.09.2016 07:00

Jak to we wtorek 12 wrzesnia ? Przeciez dzis jest wtorek

# Ech

13.09.2016 07:39

Alka 100% racji. Te tysiace dobrze wygladaja w mediach. Posadza je W LESIE wiec co to komu da?

REKLAMA

# Viola

13.09.2016 07:53

Nie damy rady zasadzie 5000 drzew w parkach? Bzdura.

# Alka

13.09.2016 08:55

Nie damy rady posadzić 5000 drzew na całej Białołęce, a tymczasem pod jedną inwestycję wycinają kilkaset. Mamy jedną z największych dzielnic, więc terenu sporo, nie mówiąc już o tym, że rocznie wycina się tysiące drzew a rekompensuje tylko setkami słabej jakości nasadzeń. Nie tworzymy nowych parków. Nie modernizujemy starych. Dzielnica tylko stawia nowe place zabaw, inna infrastruktura rekreacyjna już dla dzielnicy nie istnieje. Zupełnie nie dba się o drzewa, które już są na terenie dzielnicy. Nie wiem, jak można nie wykorzystać takiej okazji. Jak zwykle "nie da się"...

# Bezrada Dzielnicy

13.09.2016 08:57

I to jest właśnie to. W radzie Dzielnic biora sie za łby bo PO pluje na jakiekolwiek zasady, prawo i demokracje a później przychodzi ich kumpel z partii i mowi
- Nie damy rady zasadzić 5000 drzew w białołęckich parkach i na ulicach, a las w Białołęce Dworskiej to jedyne miejsce, które przyjmie tak duże nasadzenia - mówił wiceprezydent Olszewski, odpowiadając na pytania mieszkańców.
A urząd to łyka bo ma w d*pie sprawy mieszkańców. Wstydźcie sie

REKLAMA

# adamb

13.09.2016 14:38

a w którym dokładnie miejscu będzie przebiegał ten gazociąg? wzdłuż Kanału Żerańskiego jest ścieżka rowerowa....w jakiej odległości od Kanału jest to przewidywane? w miejscu ścieżki? chyba nie bo to za blisko i tego nawet Kanał nie wytrzyma...ciekawe czy ktoś przewidział co się stanie z poziomem wody w kanale z czasie i po skończeniu budowy?

# gazownik

13.09.2016 15:56

#adamb napisał(a) 13.09.2016 14:38
a w którym dokładnie miejscu będzie przebiegał ten gazociąg? wzdłuż Kanału Żerańskiego jest ścieżka rowerowa....w jakiej odległości od Kanału jest to przewidywane? w miejscu ścieżki? chyba nie bo to za blisko i tego nawet Kanał nie wytrzyma...ciekawe czy ktoś przewidział co się stanie z poziomem wody w kanale z czasie i po skończeniu budowy?

Głównie po stronie zachodniej.http://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13220995_1084314328278987_8525430145518910896_n.jpg?oh=ec0c602a7743f1bd8fd75cdb3eed22dc&oe=58420CAD. Dokładnie tak jak piszesz. Ścieżka rowerowa tak jak i drzewa beda zaorane. Czy kanał wytrzyma, zobaczymy. Oni sie z tym nie licza, jak cos walnie dopiero sie beda zastanawiac

# Janina2

13.06.2018 19:21

Czy kwiaty też będą? Czy będą to takie róże- https://www.rozeogrodowe.pl ?

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni