Tunele, mostki, trampoliny. Na Zaciszu rośnie Uroczysko
16 stycznia 2017
Pomiędzy ulicą Uroczysko, Kanałem Zaciszańskim a Blokową finalizowana jest nowa inwestycja. Już wkrótce na Zaciszu pojawi się bardzo ciekawy plac zabaw dla młodszych i tych całkiem dużych dzieci.
Prace nad kanałkiem trwają. Za siatką widać na razie pokryte śniegiem sterty cegieł, sprzęt budowlany i pokaźne góry piachu. Późną wiosną widok powinien się już zmienić, a młodzi (i bardzo, bardzo młodzi) mieszkańcy okolicy zyskają nowy punkt na mapie rekreacji, sportu i rozrywki.
Dość urozmaicona rzeźba tutejszego terenu pozwoliła projektantom na płynne wkomponowanie szeregu konstrukcji i ciekawych rozwiązań. Będą to między innymi podziemne tunele, mostki, schodki, pochylnie, równoważnie oraz stalowe zjeżdżalnie. Oprócz tego nie zabraknie urządzeń w bardziej klasycznej formie. Dla najmłodszych przygotowano huśtawki i bujaki sprężynowe. Dla starszych - urządzenia sprawnościowe oraz ogrodzony plac pokryty trawą. Może służyć do gry w piłkę. Wśród atrakcji pojawią się również wkomponowane w "krajobraz" konstrukcje z łukowatych, wygiętych ku górze elementów, ustawionych centrycznie na planie koła. Mają być odpowiednikiem domków-kryjówek dla dzieci. Wszystkie urządzenia będą drewniane, w stylistyce nawiązującej do naturalnej a osadzone na polu piaskowym lub porośniętym trawą. Pomiędzy nimi staną drewniane rzeźby w kształcie zwierząt.
Teren placu zabaw zostanie ogrodzony, z możliwością zamykania w określonych godzinach. Od frontu, równolegle do Kanału Zaciszańskiego, ogrodzenie będzie miało formę drewnianej palisady o wysokości około 1,3 metra. Dalsza jego część pozostanie stalowa, ozdobiona pnączami.
- Na skwerze pojawi się także dodatkowa atrakcja w postaci ciągu trampolin do skakania dla dzieci oraz sanitariat, zlokalizowany poza placem zabaw - mówi radna Katarzyna Górska-Manczenko. Oba rozwiązania wypracowano podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych.
Jak informuje rzecznik urzędu dzielnicy Rafał Lasota, minipark będzie kosztował ponad półtora miliona złotych. Zostanie oddany do użytku w połowie czerwca.
- To koniec większych inwestycji o podobnym, rekreacyjnym charakterze w tej części dzielnicy. Teraz koncentrujemy się na dbaniu o powstałe obiekty, które wymagają stałych prac naprawczych i konserwacyjnych - kwituje rzecznik.
Artur Sałaszewski