Tunel Pułkowa - druga Dźwigowa?
6 marca 2012
Od lat kierowcy skarżą się na problem z odwodnieniem ul. Marymonckiej na wysokości wiaduktu przed skrzyżowaniem z ul. Pułkową. - Przymiarki do remontu trwają tu przynajmniej od kilku lat, kończąc się zwykle zamknięciem jednego pasa ruchu. Kiedy wreszcie drogowcy odnowią tunel kompleksowo? - pyta pan Ryszard, kierowca z Bielan.
Słoń a sprawa bielańska. Kto go pamięta?
Słoń z Bielanami związany jest ściśle: jego blaszana figura przez lata towarzyszyła dziecięcym zabawom w Lasku Bielańskim. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia znikł, razem z innymi zwierzakami i całym Parkiem Kultury, jak nazywano teren przy Podleśnej. Chodzą jednak słuchy, że słoń wróci...
Z powodu nieszczelności konstrukcji tunelu prawie każdej zimy na jezdni tworzy się lodowa skorupa. Ze ścian odpadają też ceramiczne kafelki. - Dlaczego w ramach budowy mostu Północnego nie został rozpisany przetarg na naprawę nawierzchni tego tunelu oraz wiaduktu nad nim? - pyta czytelnik. Sam wiadukt bowiem też nie jest bezpieczny. W sierpniu 2011 r. tir usiłujący dojechać do Wisłostrady ulicą Marymoncką zahaczył o przeprawę pod ul. Pułkową. Z konstrukcji posypał się beton. Ciężarówka wyrwała z muru dwie belki podtrzymujące wiadukt, a trzy podwójne belki metalowe zostały złamane. Odcinek pod wiaduktem został całkowicie wyłączony z ruchu.
Po naruszeniu konstrukcji wiaduktu w zderzeniu z tirem, jesienią drogowcy naprawili odwodnienie tunelu poprzez skanalizowanie wód gruntowych wypływających ze skarpy.
Zaczęli remont
Zarząd Dróg Miejskich już rozpoczął generalny remont wiaduktu. - Zamontowaliśmy podgrzewanie ścian tunelu, aby się nie szroniły i chroniły tunel przed wilgocią. W tej chwili trwa demontaż płyt okalających - informuje Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Podczas remontu odpadające ze ścian tunelu ceramiczne płytki zostaną wymienione na nowe, a elementy oporowe konstrukcji zostaną pokryte farbą antykorozyjną. Drogowcy uszczelnią naruszony podczas zderzenia z tirem sufit tunelu i wymienią na nowe trzy złamane wówczas podwójne belki metalowe. - Przebudowa tunelu nie została uwzględniona w planach budowy trasy mostu Północnego, ponieważ nie kolidował on z budową trasy, ani nie miał stanowić jej elementu - odpowiada krótko rzecznik na pytanie postawione przez naszego czytelnika. Prace potrwają około trzech miesięcy.
Kierowcy mają nadzieję, że ZDM poradzi sobie z tunelem na Pułkowej znacznie szybciej niż na Dźwigowej i że nie będziemy co kilka miesięcy poznawac kolejnych nowych terminów zakończenia prac.
Anna Przerwa
.












































