REKLAMA

Wola

komunikacja »

 

Jutro tramwaje wrócą na Kasprzaka

  4 marca 2024

alt='Jutro tramwaje wrócą na Kasprzaka'
źródło: UM Warszawa

Na budowie trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka trwają ostatnie prace wykończeniowe. Pierwsi pasażerowie pojadą nową trasą na Woli już we wtorek 5 marca. Z kolei 25 marca tramwaje wrócą na Wolską.

REKLAMA

Na nowo wybudowanym odcinku torów tramwajowych wykonawca prowadzi obecnie intensywne prace wykończeniowe i porządkowe. Szlifowane są tory i trwa montaż infrastruktury przystankowej. Przez kilka dni szarymi płatami materiału pokrywane były również wszystkie strome tereny zielone wzdłuż trasy. To biodegradowalne maty, zrobione z materiałów z recyklingu, na których - już za parę tygodni - wyrosną łąki kwietne.

Tramwaj na Kasprzaka

Tramwajarzy czeka jeszcze sadzenie bluszczu na ścianach wykopu i posadzenie kolejnych z 94 drzew. W okolicach przystanku przy Redutowej tramwajarze powiększają tereny zielone. Na skraju torowiska i parku Powstańców Warszawy będzie podwójny, a miejscami nawet potrójny szpaler drzew. Tu były kiedyś tory i jezdnia - teraz beton zastąpiony zostanie fragmentem parku.

Od wtorku 5 marca tramwaje linii 10, 11, 26 i 27 będą jeździły po nowych torach na ulicy Kasprzaka. Planowana częstotliwość to 8 minut w godzinach szczytu i 12 poza nim. "Jedenastka" będzie linią szczytową - tramwaje będą kursowały tylko w dni powszednie w godzinach szczytów komunikacyjnych. Tramwaje linii 13 będą dojeżdżały do przystanków PKP Wola (Wolska), na ulicy Wolskiej za skrzyżowaniem z al. Prymasa Tysiąclecia. Na swojej trasie między Cmentarzem Wolskim a stacją metra Płocka pozostaną autobusy linii zastępczej Z26, tramwaje linii 73 i 76 przestaną kursować.

W drugim etapie, od 25 marca, tramwaje wrócą na zmodernizowane torowisko na ulicy Wolskiej. Tramwaje linii 10 i 11 pozostaną na swoich trasach. Trasa linii 13 wydłuży się do Cmentarza Wolskiego. Zmienią się trasy linii 26 i 27 - tramwaje pojadą prosto ulicą Wolską, z pominięciem Skierniewickiej i M. Kasprzaka. Przestaną kursować autobusy linii Z26.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Tramwaje wracają na Kasprzaka

Nową trasą będzie można szybko dojechać do stacji metra M2 Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ oraz na stację kolejową Warszawa Wola, gdzie będzie wygodna przesiadka do pociągów Kolei Mazowieckich i SKM. Skorzystają z niej m.in. mieszkańcy szybko rozbudowujących się osiedli na Odolanach. Do metra krótszą trasą dotrą także tramwaje z Jelonek.

Budowa nowej trasy tramwajowej objęła odcinek o długości niemal 3,5 km. Między Wolską a Skierniewicką zostały wybudowane nowe tory - około 2,3 km. Już istniejące na Wolskiej i na Kasprzaka, o długości ok. 1,2 km, zostały przełożone do wykopu. Pasażerowie skorzystają tu z nowych przystanków: przy Płockiej, przy przystanku kolejowym Warszawa Wola oraz przy Ordona. Wszystkie będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z dziećmi w wózkach i seniorów. Dotyczy to także przystanku w wykopie - Reduta Wolska. W tym miejscu tory tramwajowe zajęły miejsce jezdni. W miejscu rozebranych torów, które były obok tramwajarze powiększają tereny zielone. Na skraju torowiska i parku Powstańców Warszawy będzie podwójny, a miejscami nawet potrójny szpaler drzew.

REKLAMA

Więcej drzew na Woli

W ramach inwestycji zaplanowano zasadzenie niemal stu nowych drzew. To rodzime gatunki liściaste - klon pospolity, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy oraz dąb szypułkowy. Parametry drzew są zgodne ze standardami kształtowania zieleni Warszawy. Pojawi się tu także 413 m kw. traw ozdobnych i bylin, a także 6603 m2 krzewów.

Nasadzenia krzewów, traw ozdobnych i bylin wyznaczono przy peronach tramwajowych, przy skrzyżowaniach, w pasach między jezdniami oraz wzdłuż Wolskiej. Z kolei drzewa zaprojektowano jako uzupełnienie szpalerów wzdłuż Wolskiej i Kasprzaka i w obrębie inwestycji. Tory na Kasprzaka, tak jak na Grochowskiej, zostały obsadzone rozchodnikiem. Łączna długość zielonych torowisk wyniesie tu 2,5 km. Betonowe ściany przy przystanku w wykopie u zbiegu Wolskiej i Kasprzaka będą obsadzone pnącymi roślinami.

(jok)

 

REKLAMA

Komentarze (8)

# sadads

04.03.2024 17:33

Proponuję projekt do następnego BO: automatyczny UP1ERDALACZ RĄK dla wszystkich nicponi, którzy będą próbowali zabazgrać te mury sprejem. Zagłosujecie?

# IZA

05.03.2024 07:59

Ad. # sadads
OOO, TAK !!!

# Arpa61

05.03.2024 08:44

#sadads napisał(a) 04.03.2024 17:33
Proponuję projekt do następnego BO: automatyczny UP1ERDALACZ RĄK dla wszystkich nicponi, którzy będą próbowali zabazgrać te mury sprejem. Zagłosujecie?
POPIERAM

REKLAMA

# Kocur

05.03.2024 09:35

Mam wrażenie, że miasto ogólnie ma centralnie w d sprawę bazgrołów na murach. W co drugim vlogu obcokrajowca odwiedzającego Warszawę przewija się wątek obrzydliwych bohomazów szpecących miasto. Wstyd jak diabli. Jest monitoring miejski, są prywatne systemy CCTV - jaki to problem tych gnojów złapać? Wszedzie jakiś fukow, małe przyjemności, ufo, teraz na starych bielanach wszedzie jakieś ludki i ryby.... Niektóre z nich jak ten fukow datowane grubo ponad dekadę temu. Jak to jest, że przez 10 lat nie da się bandziora dorwać? Ulica Popiełuszki wygląda jak slumsy.

# Borewicz

05.03.2024 09:57

Jakie bazgroły, przecież to podobno sztuka i nie wolno temu przeszkadzać. Jak mawiają różni komunistyczni ideolodzy - nie ma niegrzecznych dzieci i nie ma niegrzecznej młodzieży, bowiem jest to forma wyrażania siebie oraz rodzaj ekspresji i nie wolno tego tłumić. A poważnie, skoro od przedszkola wtlacza się do głów, że wolno wszystko i nie ma żadnych sankcji, to jest to co jest. Kiedyś nazywało się to po imieniu jako wandal i szkodnik. Takie zachowania były tępione. Pamiętam jak w mojej szkole ktoś pisał w toaletach różne bazgroły - dostał od dyrektora po łbie porządnie i problem się skończył. I nie trzeba było żadnych terapii. Wowczascterapia trwała 3 minuty i zakończyła się 100 proc sukcesem. Od tamtej pory był spokój. Teraz natomiast nie wolno nic, bo to święta krowy. I mamy skutek. A będzie coraz gorzej. Ale zawsze jest tak, że zastępowanie zdrowego rozsądku ideologia kończy się tragicznie. W kazdym obszarze życia. Zaczyna się od szkoły.

# No i robią

05.03.2024 21:16

To są skutki ideologi "róbta co chceta".

REKLAMA

# pZz

07.03.2024 21:26

Najpierw niech wylapia wandali, ktorzy wymazali cale miasto znakiem blyskawicy.

# facio aligacio

12.03.2024 16:22

miasto oddaje drogę wykonawcy, wykonawca ją rozgrzebuje do poziomu błota, po trzech latach negocjuje przedłużenie terminu, po czterech latach wykonawca zaczyna pracować. prace trwają miesiąc.
A na koniec crem de la cremGnoje rządzące warszawą chwalą się remontem. cóż, taHołota, która na nich głosuje widocznie jest zadowolona i nie zasluguje na nic innego.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe