REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Kiedy zbudują linię tramwajową do Ząbek?

  8 maja 2023

alt='Kiedy zbudują linię tramwajową do Ząbek?'
źródło: Warszawski Transport Publiczny

O linii tramwajowej biegnącej od Dworca Wschodniego przez Zacisze i Targówek Fabryczny aż do Ząbek mówi się od blisko 20 lat. Czy coś dzieje się w sprawie tej ważnej inwestycji komunikacyjnej?

REKLAMA

- Do 2030 roku miały powstać odcinki tramwajowe w prawobrzeżnej części stolicy, które pozwoliłyby na istotne "wyrównanie" warszawskiej sieci tramwajowej. Dziś jest ona rozbudowana głównie na północ i na zachód od centrum miasta. W planach przewidywano połączenie Żerania z trasą za mostem Północnym, wzdłuż ul. Dzieje mitycznej obwodnicy Pragi. Czy kiedykolwiek powstanie? Dzieje mitycznej obwodnicy Pragi. Czy kiedykolwiek powstanie?
Budowa wschodniej części obwodnicy śródmiejskiej, czyli obwodnicy Pragi, wskazana była jako kluczowa dla poprawy infrastruktury drogowej Pragi i Targówka już wiele lat temu. Teraz temat ożył wskutek rządowych zapowiedzi jej dofinansowania.
Modlińskiej. Tramwaj dotarłby też ul. Głębocką na Zieloną Białołękę. Bardziej na południe powstałaby linia z okolic Dworca Wschodniego na Targówek Fabryczny, a w perspektywie dalej do Ząbek - napisał w swojej interpelacji radny Andrzej Grabowski.

Obietnice prezydenta Rafała Trzaskowskiego

- Warszawski ratusz planował wydać olbrzymie pieniądze na realizację tych i szeregu innych tras tramwajowych, podawano sumę 2,8 mld zł. Projekty te miały znaleźć się na liście inwestycji finansowanych z funduszy unijnych, czego mieli dopilnować specjaliści zatrudnieni w warszawskim ratuszu - dodaje radny Grabowski i przypomina, że realizację tych inwestycji prezydent Rafał Trzaskowski obiecał warszawiakom w trakcie kampanii wyborczej w 2018 roku. Radny Grabowski poprosił m.in. o informacje dotyczące realizacji planów budowy linii tramwajowych, które miały umożliwić dojazd z okolic Dworca Wschodniego na Targówek Fabryczny i z Targówka Fabrycznego do Ząbek. Pomysł budowy trasy tramwajowej do Ząbek zrodził się już w 2006 roku z inicjatywy władz Ząbek. Zgodnie z założeniami trasa miałaby prowadzić od Dworca Wschodniego przedłużeniem Kijowskiej, w ciągu Nowo-Ziemowita. Dlatego też podczas budowy Trasy Świętokrzyskiej do Zabranieckiej na niemal całej długości ulicy pozostawiono pas terenu pomiędzy jezdniami - łącznie z przejazdem pod wiaduktem linii kolejowej do Gdańska. Wydaje się, że oprócz pozostawienia rezerwy terenu pod budowę torowisk nic się nie dzieje.

Zapraszamy na zakupy

Co z tramwajem z Dworca Wschodniego do Ząbek?

- W zakresie budowy trasy tramwajowej z okolic Dworca Wschodniego w kierunku Ząbek informujemy, że na liście zadań, które ma zrealizować spółka do 2027 roku nie przewidziano prac przygotowawczych do budowy tej trasy - informują władze Tramwajów Warszawskich. Jak się dowiadujemy spółka na bieżąco składa wnioski do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w których postuluje o zapisy przewidujące przebieg trasy tramwajowej od Dworca Wschodniego, ulicami Kijowską, Nowo-Ziemowita, Swojską na Targówku Fabrycznym i dalej w kierunku Ząbek. Taki wniosek spółka złożyła też do uchwalanego obecnie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Decyzja odnośnie przyszłości tej trasy zapadnie w gabinetach Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Podsumowując, sprawa nie wygląda najlepiej. Na same miejscowe plany tramwajarze mogą jeszcze czekać długie lata, potem będzie oczekiwanie na decyzje środowiskowe, uzgodnienia, projekty budowlane i pozwolenia, dopiero potem budowa, która potrwa kolejne lata.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (14)

# SMRÓD URZĘDNICZEGO BEZMÓZGOWIA

08.05.2023 18:53

Komentarz jest zbyteczny.

# Ząbi

08.05.2023 23:32

"Kiedy zbudują linię tramwajową do Ząbek?"
Może... nigdy?

# Bart_122

09.05.2023 05:48

Lepsza by była linia tramwajowa do Rembertowa

REKLAMA

# Ala4

09.05.2023 08:51

Wtedy kiedy Ząbki zdecydują się być dzielnicą Warszawy. Teraz niech Ząbki same zrobią tramwaj do granicy z Warszawą i poproszą o stację przesiadkową miasto z drugiej strony. Tak blisko a tak daleko.

# Monter

09.05.2023 09:47

Uważam, że na Białołękę powinno być metro. Czyli odgałęzienie od stacji Zacisze. Argumentem za metrem jest czas dojazdu do centrum.
Ważne jest żeby nie zwlekać z realizacją tramwaju wzdłuż Modlińskiej wraz z odgalęzieniem w ul Płochocińską oraz połączenie tej linii z zajezdnią Annopol. Te tereny już są zabudowane osiedlami mieszkaniowymi. Obecne połącznie szynowe kończy się na pętli przy S8.

# Roman

10.05.2023 01:01

Ząbki oraz Rembertów mają pociagi. Jeśli chcą tramwaju to muszą znaleźć na niego pieniądze.

REKLAMA

# Solo

10.05.2023 09:25

#Monter napisał(a) 09.05.2023 09:47
Uważam, że na Białołękę powinno być metro. Czyli odgałęzienie od stacji Zacisze. Argumentem za metrem jest czas dojazdu do centrum.
Ważne jest żeby nie zwlekać z realizacją tramwaju wzdłuż Modlińskiej wraz z odgalęzieniem w ul Płochocińską oraz połączenie tej linii z zajezdnią Annopol. Te tereny już są zabudowane osiedlami mieszkaniowymi. Obecne połącznie szynowe kończy się na pętli przy S8.
uważm, że trzeba mysleć przy zakupie mieszkania. Blokiw polu, to dość kiepski pomysł.

# Vvv

10.05.2023 13:58

Ta inwestycja jest zbędna. Zacisze ma metro, ząbki buspas i kolej, a Fabryczny bardziej by zyskał na budowie przystanku pkp przy Rozwadowskiego i przebitce na olszynkę grochowską.

# Ewcia

13.05.2023 22:11

Tego tramwaju nie będzie nigdy, tzn. na pewno nie za życia jednej generacji. Tak to teraz jest w Warszawie, że na wodę czeka się 10, kanalizację 20 lat, ulicę 30, autobus 40, szkołę czy kawałek jakiejś innej infrastruktury 50 i w tym czasie właściwie szczęśliwi właściciele domków umierają. A za już dekadę później mieliby upragniony tramwaj...

REKLAMA

# olomanolo

14.05.2023 08:54

Dlaczego tylko do Żabek? Co tak skromnie? Do Łomży powinien być tramwaj. Wielu "warszawiaków" ma tam rodzinne posiadłości.

# Totem

15.05.2023 16:44

Chcecie tramwajów wieśki, to zróbcie w swoim miateczku referendum. Jeśli wyrazicie chęć przyłączenia się do Warszawy, to My w Warszawie pomyślimy o tramwaju. Proste?

# obywatel

30.06.2023 21:49

Wystarczy bezpośrednio autobus na Wschodni.

REKLAMA

# Xsx

01.07.2023 22:37

Najlepiej od razu metro. Po co się rozmieniać na drobne..

# kiki

30.12.2023 22:16

wole metro
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe