Targówek od podszewki. Odkryto przedwojenny bruk
13 sierpnia 2019
Zakończyły się badania archeologiczne na Ossowskiego. Podczas przebudowy ulicy pracownicy natknęli się m.in. na pozostałości starej jezdni.
Podczas badań archeolodzy udokumentowali dwie fazy budowy drogi. Pierwsza wykonana została z otoczaków, natomiast druga - z kostki kamiennej o kształcie prostokąta otrzymywanej w drodze obróbki (tzw. kostki ciosanej). Jak stwierdzili specjaliści, otoczaki z których zbudowano drogę to polodowcowe, morenowe łupane buły kamienne pochodzenia skandynawskiego, charakterystyczne dla tych terenów. Prawdopodobnie właśnie z otoczaków wykonany był bezpośredni wjazd do fabryki, zaś kostka kamienna prowadziła do budynków mieszkalnych i to właśnie po niej odbywał się ogólny ruch pojazdów.
Szkło i ceramika
Przedwojenny bruk nie był jedynym znaleziskiem archeologicznym. Oprócz licznych spłonek od naboi, fragmentów ceramiki i szkła, miejscowo zachowały się rynsztoki i chodniki wykonane z kwadratowych płyt betonowych. Archeolodzy odnaleźli również pozostałości po starej kanalizacji, która najprawdopodobniej służyła odwodnieniu fabryki amunicji i jej okolicy.
Archeolodzy zakończyli już swoją pracę. Teraz trzeba ustalić, w jaki sposób wykorzystać przedwojenny bruk. Prawdopodobnie zostanie on wbudowany w dwóch miejscach na terenie obecnie prowadzonej inwestycji.
źródło: Zarząd Dróg Miejskich