REKLAMA

Targówek

różne »

 

Taniec w świecie ciszy

  26 lutego 2010

- Wychowywałam się wśród słyszących, ale należę do świata ciszy - te słowa wypowiada Ola, główna bohaterka filmu "Deaf life". 19-letnia Marta Abramczyk - mieszkanka Bródna, scenarzystka i odtwórczyni głównej roli, marzy, żeby jej dzieło pojawiło się w kinach.

REKLAMA

Marta straciła słuch kiedy miała półtora roku. - Od dzieciństwa żyję w dwóch świa-tach: dom - słyszących, szkoła - niesłyszących. Napisałam scenariusz "Deaf life", żeby pokazać trudne relacje między tymi dwoma światami - wyjaśnia. Po napisaniu scenariusza złożyła wniosek o dofinansowanie projektu "Usłysz nas" z funduszy Unii Europejskiej. Otrzymała 5423 euro z unijnego programu "Młodzież w działaniu", wspierającego lokalne przedsięwzięcia młodych ludzi. Zorganizowała 35-osobową nieformalną grupę "Aktywni to my" i w ciągu trzech miesięcy powstał 45-minutowy film (premiera odbyła się w październiku ub.r. w urzędzie dzielnicy Targówek). Oprócz tego w ramach projektu cała grupa, składająca się zarówno z niesłyszą-cych, jak i słyszących, brała udział w integracyjnych warsztatach aktorskich i ta-necznych w Domu Kultury "Zacisze", który jest partnerem grupy "Aktywni to my" i pomagał przy produkcji filmu.

Chcę trafić do kin

Pomysłodawczyni projektu marzy o tym, żeby jej film wyświetlały kina. Chce orga-nizować pokazy dla szkół, połączone z dyskusjami o niesłyszących w świecie dźwię-ków. Spytaliśmy Jacka Białka, dyrektora kina "Świt", czy zgodziłby się pomóc Mar-cie i udostępnić jej salę kinową. - Jakiś czas temu poznałem mamę Marty. Kiedy wspomniała o projekcie córki, zaproponowałem, że jak tylko zostanie szczęśliwie sfinalizowany, nasz ekran jest do dyspozycji. I nadal to potwierdzam, również w każdym innym kontekście związanym z działalnością grupy "Aktywni to my" - mówi Jacek Białek. Mamy zatem nadzieję, że już wkrótce na naszych łamach napiszemy o pierwszym pokazie "Deaf life" w "Świcie". Być może nastąpi to już w marcu, po-nieważ Marta rozpoczęła właśnie współpracę z dyrektorem i wspólnie ustalają szczegóły pokazów.

Film pokazuje problemy, z którymi codziennie zmagają się osoby dotknięte tą dysfunkcją: izolacja od w pełni zdrowego społeczeństwa, brak zrozumienia, ograni-czenie możliwości swobody wyboru własnej przyszłości, czasem pogardliwy śmiech pełnosprawnych... Ponad tymi niemałymi trudnościami górują jednak wielkie prag-nienia niesłyszących. Pragnienia, które są realizowane pomimo przeszkód. - Oni mogą wszystko, nawet tańczyć - mówi z podziwem Bożenna Dydek, dyrektorka Domu Kultury "Zacisze". I właśnie wątek taneczny jest dominującym tematem fil-mu. Głównym celem Marty było udowodnienie widzom, że brak słuchu nie stanowi bariery w osiąganiu sukcesów.

Bohaterkami "Deaf life" są Ola i Agnieszka. Ola straciła słuch, kiedy miała pół-tora roku, natomiast Agnieszka - jako 18-latka, w wypadku samochodowym. Obserwujemy ich codzienność, próby radzenia sobie w świecie słyszących i relacje między uczniami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych im. Jana Sie-strzyńskiego w Warszawie: narodziny miłości, kłótnie, szkolne imprezy, plotkowa-nie...

"Deaf life" będzie można zobaczyć 4 marca o godz. 16.00 w kinie Muranów.

Piotr Drozdowicz


Od lewej: Marta Abramczyk i Kinga Pomian, odtwórczynie głównych ról Oli i Agnieszki.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025