REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

różne

 

Szybowce uziemione. Petycja w sprawie przywrócenia lotów na lotnisku Warszawa-Babice

  23 września 2022

Szybowce uziemione. Petycja w sprawie przywrócenia lotów na lotnisku Warszawa-Babice
źródło: Aeroklub Warszawski

Już od 29 lipca br. Centrum Usług Logistycznych (zarządca lotniska Warszawa-Babice) arbitralną decyzją, bez konsultacji z użytkownikami, wprowadziło zakaz wykonywania lotów szybowcowych. Z tą decyzją nie zgadza się całe środowisko związane z Aeroklubem Warszawskim.

REKLAMA

- Nie zgadzam się z postępowaniem Centrum Usług Logistycznych. Działalność Aeroklubu Warszawskiego jest potrzebna, należy przywrócić możliwość wykonywania lotów szybowcowych - napisał na Facebooku burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Burmistrz wspomina tradycje

Stanowisko władz dzielnicy Bielany zostało skierowane do Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. "W ten sposób brutalnie przerwano trwającą 95 lat historię Aeroklubu Warszawskiego, historię pełną wspaniałych dokonań jego członków, pionierów awiacji, takich jak Stanisław Żwirko i Franciszek Wigura, Antoni Kocjan czy Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska" - napisał w nim burmistrz Pietruczuk. Przypomniał też wielkie tradycje Aeroklubu oraz rolę szkolenia pilotów szybowcowych, która dla wielu osób jest początkiem dalszej kariery lotniczej. Wspomniał również o dogodnej dla kursantów i członków Aeroklubu lokalizacji. Na koniec stwierdził, że "brutalnie" narzucony zakaz wykonywania lotów szybowcowych, grozi wstrzymaniem szkoleń, redukcją kadry szkoleniowej, zwolnieniami i w końcu zakończeniem 95-letniej działalności Aeroklubu Warszawskiego.

Szybowce mają zniknąć z lotniska?

W internecie pojawiła się również petycja o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do przywrócenia na lotnisku Warszawa-Babice działalności szybowcowej. Można w niej przeczytać, że decyzja o zakazie lotów szybowców oraz groźba ich całkowitej likwidacji na tym lotnisku, jest niezrozumiała. Autorzy petycji wspominają, że wprowadzenie zakazu lotów nastąpiło w okresie wakacji, w samym szczycie sezonu lotniczego, w trakcie intensywnie trwających szkoleń, podczas najbardziej stabilnej dla wykonywania lotów pogody.

"Nie pozwólmy, aby szybowce zniknęły z warszawskiego nieba. Apelujemy zatem o niezwłoczne odwołanie wprowadzonego zakazu przez podmiot zarządzający lotniskiem Warszawa-Babice" - czytamy w petycji. Można ją podpisać na: https://www.petycjeonline.com/przywrocenie_lotow_szybywcow_na_lotnisku_warszawa-babic?fbclid=IwAR0xnXQPsfrWKsUvfvDx00dNNiOTqrs05ka8U6Nb6yoIygBu_cIiwnA3DWM.

Dlaczego wprowadzono zakaz?

W oficjalnym komunikacie, pod którym podpisała się dyrektor Centrum Usług Logistycznych Emilia Sadowska, można przeczytać, że - "intencją zarządzającego nie jest i nigdy nie było prowadzenie działań zmierzających do dyskredytowania lotów szybowcowych". A powodem wydania decyzji o zakazie lotów szybowców, mają być wyłącznie względy bezpieczeństwa, jakie musi zapewnić zarządzający lotniskiem dla wszystkich użytkowników obiektu. Jak dalej czytamy, Lotnisko Warszawa-Babice jest bowiem lotniskiem przeznaczonym do użytku służb porządku publicznego, a zostało tylko udostępnione dla lotnictwa cywilnego. Wynika z tego, że priorytetem dla zarządzającego lotniskiem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla służb. Natomiast działalność Aeroklubu oraz szkolenia szybowcowe, jako działalność dodatkowa, są na dalszym planie.

(db)

 

Polecamy

Komentarze (5)

# Tolek_niebanan

01.10.2022 10:21

Kamień pamiątkowy między blokami na Magiera mówi wszystko.

# Marian

01.10.2022 15:59

Mi każą do roboty rowerem jechać żeby nie zanieczyszczać a leming jeden z drugim dla własnego fanu pali tony paliwa samolotem. Wypad.

# Katarzynaxx

01.10.2022 17:24

#Marian napisał(a) 01.10.2022 15:59
Mi każą do roboty rowerem jechać żeby nie zanieczyszczać a leming jeden z drugim dla własnego fanu pali tony paliwa samolotem. Wypad.
Wypad to ty pajacu pedalarzu. Jak ci się nie podoba to wypier dalaj na wieś.

REKLAMA

# Buba

02.10.2022 00:18

I bardzo słusznie. Tam nie powinno być żadnych szybowcow gdyż dookoła są osiedla. Jak pamiętam jskiesc10 lat temu chyba szybowiec lądował na Marymonckiej na wiadukcie z trasa S8. Cudem nikogo tam wtedy nie było. Takie bazy to mogą być gdzieś daleko od miast że względów bezpieczeństwa. Poza tym nie pełno to żadnej społecznej funkcji a wyłącznie jest to tylko dla fanu. Wreszcie ktoś może zrobi z tym porządek. Poza tym jak czytam że to niby tradycja to pragnę zauważyć że przez ostatnie 50 lat trochę się miasto rozrosło A lotnisko jak kiedyś było za miastem w kapuście tak teraz obroslo osiedlami. To podobnie jak w latach 20 tych lotnisko z Pola Mokotowskiego zostało przeniesione na Okęcie(wówczas miejsce daleko za miastem i z dala od zabudiwan) a teraz dokładnie z tych samych powodów jak przed wojną będzie przenoszone do Baranowa po 100 latach. To tak jak fabryki przenoszone są z centrów miast na obszary daleko poza. Zwyczajnie zmieniają się warunki i otoczenie. Tyle w temacie. O nie ma co tu dorabiać ideologii

# Zwykły gość

17.10.2022 14:18

A ja lubię popatrzyć sobie na "żeglujące szybowce" nad Chmiczówką czy Bemowem. Super widok ! Niech szybko zmienia przepisy. Czekam na powrót szybowców na niebo nad tym lotniskiem
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA