REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Szukamy starych zdjęć

  22 maja 2009

Kiedy przed laty po raz pierwszy zobaczyłem przedwojenne zdjęcie neogotyckiego kościółka w Płudach ze zbiorów p. Zofii Gromek, oniemiałem. Kościół co prawda stał jak dzisiaj na swoim miejscu, ale... otaczało go morze piasku. Prawdziwa pustynia.

REKLAMA


Autor jest radnym dzielnicy Biało-łęka (Gospodarność), prezesem Fundacji AVE.
Mało kto wie, że obecny las ciągnący się od uli-cy Klasyków aż za Mehoffera został zasadzony w ramach akcji zalesienia w latach 50-tych XX wieku. Wcześniej cały ten obszar zajmowały ru-chome, piaszczyste wydmy, obecnie zatrzyma-ne i wzmocnione przez korzenie drzew. Dobrze widoczne są przy ulicy Podgórnej, której wy-mowna nazwa nie przywędrowała bynajmniej z Tatr.

Z kolei kilka lat później w pokoiku kościel-nego wypatrzyłem inną fotografię, w znacznie większym formacie, wykonaną tuż po wojnie. Jakie było moje zdziwienie, kiedy na dachu kościoła zobaczyłem... dachówkę. Okazało się, że znajdująca się tam blacha, została położona dopiero w latach 60-tych XX wieku w związku z dramatycznym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Otóż podczas jednej majowej nocy z soboty na niedzielę tuż przed pierwszą komu-nią nad Białołęką przeszła ogromna burza. Piorun uderzył w wieżyczkę kościółka i zniszczył część dachu. Uroczystość przebiegała więc w częściowo zalanym wodą kościele i dość osobliwej atmosferze.

Stare zdjęcia nie tylko pokazują dawny świat. Kiedy pisałem o "Sierpniowym dramacie Płud" z 1944 roku p. Jolanta Wiśniewska przekazała mi legitymacyjne przedwojenne zdjęcia zamordowanych wówczas Marii i Teresy Wilmanowicz. Frag-ment stempla na jednej z fotografii doprowadził mnie na trop miejsca pochodzenia dziewcząt i do osób, które znacząco wzbogaciły badania. A poza tym dzięki starym fotografiom wytwarza się szczególny emocjonalny związek między ludźmi, miejsca-mi, tym co dawne i tym co współczesne.

Fundacja Ave w tym roku planuje uruchomienie internetowego Muzeum Białołęki. Choć muzeum to słowo nieco na wyrost, wskazuje, że chcemy nawią-zać do idei, wyrażającej oczekiwania mieszkańców naszej dzielnicy i żywe zainteresowanie przeszłością.

Innymi słowy w pierwszym etapie zamierzamy raczej stworzyć przestrzeń dla prezentacji różnych materiałów, dotyczących przeszłości dzielnicy, które wciąż będą rozwijane, ubogacane i poszerzane. Nie powstanie zatem zamknięta jednorazowa prezentac-ja. Efekty kolejnych badań i opracowań, realizowa-nych przez zawodowych historyków, uczelnie, pasjo-natów czy organizacje pozarządowe - znajdą swoje miejsce w internetowej przestrzeni i będą czyniły ją żywą i dynamiczną.

Jednym z działów internetowego muzeum mają być fotografie dawnej Białołęki ze zbiorów mieszkań-ców. Dlatego rozpoczynamy akcję zbierania zdjęć Białołęki, której nie ma... Inte-resuje nas wszystko, co udało się uwiecznić zarówno w okresie przedwojennym, jak i w dobie PRL: budynki, przestrzenie, ludzie, uroczystości rodzinne, wydarzenia patriotyczne, pogrzeby, śluby... Atutem naszego muzeum jest to, że wszystkie zdjęcia i pamiątki pozostaną u właścicieli. Wypożyczymy je, zeskakujemy i oddamy w nienaruszonym stanie. Co więcej, nie trzeba fatygować się do nas, aby przeka-zać zdjęcia. Wystarczy telefon, a wolontariusz Fundacji Ave odbierze od Państwa, a następnie odwiezie materiały.

Osoby, które chciałyby wypożyczyć stare zdjęcia Białołęki, proszone są o kontakt z Fundacją Ave, ul. Ceramiczna 29/1, 03-126 Warszawa, 0600-495-790, 022 402-25-51, avetki@wp.pl, aveciarz@gmail.com.

Bartłomiej Włodkowski
avetki@wp.pl

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni