Sztuka zagości na Literackiej?
12 lutego 2010
W nieczynnym od 10 lat biurowcu polsko-rosyjskiej spółki gazowej EuRoPol Gaz przy ul. Literackiej może powstać Europejskie Centrum Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych.
Pomysłodawcą projektu jest Szymon Kozłowski, który z mieszkania na osiedlu sąsiadującym z budynkiem z żalem patrzy na opustoszały od lat biurowiec EuRoPol Gazu.
- Stworzenie Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych byłoby znaczącym wzmoc-nieniem nakładów, jakie państwo przeznacza na edukację kulturalną, bowiem w tę dziedzinę od lat za mało się inwestuje. Uczelnie plastyczne, teatralne czy muzyczne są w trudnej sytuacji finansowej i lokalowej. A dzięki naszej inicjatywie zyskałyby ogromną szansę rozwoju - mówi Szymon Kozłowski. - W tym roku pragniemy do-prowadzić do przejęcia całego budynku na rzecz Skarbu Państwa. Zakładamy, że w następnym nowy właściciel wystąpiłby z wnioskiem o dotację unijną na wykończe-nie tego budynku. Orientacyjnie potrzeba na to ok. 80 mln zł. Nie powinno być to trudne, gdyż pod rządami Bogdana Zdrojewskiego Ministerstwo Kultury otworzyło możliwość dofinansowania z funduszy UE kilkudziesięciu podobnych projektów w skali kraju. Przez następne dwa lata budynek byłby wykańczany (obecnie jest to stan surowy zamknięty) i zostałby oddany do użytku pod koniec 2014 r. - przewi-duje Szymon Kozłowski.
Budynek EuRoPol Gazu posiada 35 tys. m2 powierzchni całkowitej. Koszty jego utrzymania byłyby wysokie, dlatego w planach jest podzielenie obiektu na część komercyjną i niekomercyjną (sale wykładowe i ćwiczeń dla studentów Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej i Akademii Muzycznej). Działalność komercyj-na także byłaby związana wyłącznie z kulturą i sztuką: w planach jest restauracja artystyczna oraz profesjonalna sala widowiskowo-teatralna na 250 osób, a na szczycie budynku kawiarnia widokowa z panoramą na Bielany i Żoliborz. - Dodat-kowo w budynku byłoby małe kino typu "Iluzjon Filmoteki Narodowej", dom aukcyj-ny, galerie sztuki, wystawy i wernisaże promujące sztukę młodych artystów, a tak-że duża księgarnia typu "Traffic" i salon sprzedaży muzyki poważnej i rozrywkowej - opowiada Szymon Kozłowski. W podziemiach na dwóch poziomach przewidziano 360 miejsc dla samochodów (dostępne dla okolicznych mieszkańców).
Uczelnia stojąca na styku czterech dzielnic Warszawy (Bielan, Bemowa, Woli i Żoliborza) promowałyby sztukę na terenie zamieszkałym przez ponad 400 tys. mieszkańców stolicy. Znakomitym uzupełnieniem otoczenia budynku są plany dziel-nicy Bemowo dotyczące rewitalizacji Fortu Bema po drugiej stronie ulicy Maczka.
- Mamy już wstępne zainteresowanie ze strony ministra kultury oraz samorzą-dowców Bielan, Bemowa, Żoliborza i Woli. Zbieramy głosy wszystkich mieszkań-ców, którzy chcieliby aktywnie włączyć się w promowanie tego projektu - mówi Szymon Kozłowski.
Anna Przerwa
Na portalu społecznościowym Facebook pod hasłem: Europejska Akademia Sztuk Pięknych, warszawiacy mogą poprzeć pomysł utworzenia uczelni w opustoszałym budynku EuRoPol Gazu przy ul. Literackiej.