REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd

 

Więcej pieniędzy na szkolenia dla nauczycieli

  11 stycznia 2023

Więcej pieniędzy na szkolenia dla nauczycieli
źródło: UM Warszawa

W tym roku warszawski samorząd przeznaczy ponad 18 mln zł na podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz doskonalenie kompetencji nauczycieli.

REKLAMA

- Nauczyciele bardzo chętnie biorą udział w szkoleniach i kursach doskonalących. W zeszłym roku szkolnym skorzystało z nich ponad 60 proc. kadry pedagogicznej z miejskich szkół. Co czwarty maturzysta jest nieukiem? "Jeśli uczeń nie umie - winny jest nauczyciel" Co czwarty maturzysta jest nieukiem? "Jeśli uczeń nie umie - winny jest nauczyciel"
Egzamin maturalny zdało w Polsce zaledwie 74 proc. uczniów, co oznacza, że co czwarty maturzysta nie sprostał temu wyzwaniu. Mimo to decydenci zarządzający oświatą są... zadowoleni.
W tym roku główne priorytety szkoleń to oczywiście sprawy związane z aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed oświatą: praca z uczniami uchodźców wojennych, dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, usuwanie skutków pandemicznych, kompetencje cyfrowe czy kształtowanie postaw proobywatelskich i prospołecznych - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Szkolenia dla nauczycieli w Warszawie

Jak dodaje Kaznowska, tegoroczny budżet na doskonalenie zawodowe nauczycieli to 18,3 mln zł, czyli o blisko 2 mln zł więcej, niż w zeszłym roku. 80 proc. pieniędzy trafi do dyrektorów szkół prowadzonych przez samorząd, urzędów dzielnic, Biura Edukacji i Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Jak zapewniają urzędnicy, pozwoli to na przygotowanie bezpłatnej i różnorodnej oferty wsparcia warszawskiej oświaty, z uwzględnieniem potrzeb szkół i placówek oraz zapewniając jednolite szkolenia systemowe w skali całego miasta.

20 proc. pieniędzy przeznaczono na dofinansowanie do studiów i kursów kwalifikacyjnych. W 2023 r. zwiększono jego kwotę dla jednego nauczyciela do 80 proc. poniesionej opłaty, ale nie więcej niż 3900 zł dla jednego nauczyciela oraz do 100 proc. opłaty, ale nie więcej niż 3900 zł dla jednego nauczyciela w przypadku uzupełniania kwalifikacji pedagogicznych, tzn. studiów dających uprawnienia pedagogiczne.

REKLAMA

Szkolenia we WCIES

Najszerszą ofertę bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli zapewnia WCIES - samorządowa placówka oferująca również pomoc doradców metodycznych. Warszawskich nauczycieli wspiera także Centrum Nauki Kopernik, a planowane otwarcie w nim Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego otworzy nowe możliwości w tym zakresie.

Kadra pedagogiczna może również korzystać z oferty uczelni wyższych, z którymi współpracuje warszawski ratusz. Są to Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Pedagogiki Specjalnej czy Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Również organizacje pozarządowe to ważny podmiot w procesie doskonalenia nauczycieli. Warszawscy nauczyciele mogą także korzystać z kursów doskonalenia zawodowego finansowanych ze środków Unii Europejskiej, np. Erasmus+ oraz funduszy regionalnych. Realizowane są z tych środków np. projekty rozwoju doradztwa zawodowego w warszawskich szkołach podstawowych czy międzynarodowej współpracy na rzecz cyfrowych szkół.

(jok)

.
 

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA