Szklarnia na Bródnie. "Wystawa obejmie całe osiedle"
11 czerwca 2018
Możemy podziwiać już pierwszy element tegorocznej, jubileuszowej edycji Parku Rzeźby na Bródnie. Sąsiedzka szklarnia, nazywana Oranżerią, to miejsce spotkań, rozmów, uprawy roślin i pielęgnowania dobrych pomysłów.
Autorzy tegorocznej, jubileuszowej - bo dziesiątej odsłony Parku Rzeźby - koncentrują się na podkreśleniu specyfiki Bródna - zastanych obiektów, lokalnych inicjatyw, czy też architektury. Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Paweł Althamer konsekwentnie używa sztuki jako narzędzia do odkrywania surrealnego czy mistycznego charakteru przedmiotów z najbliższego otoczenia. Tego typu praktykę artysta nazywa "reżyserowaniem rzeczywistości", a efekt końcowy to "film w czasie rzeczywistym".
Sztuka obejmie osiedle
Jego najnowsza wystawa została zatytułowana "Weneckie Biennale na Bródnie", w nawiązaniu do najstarszego i najbardziej znanego cyklicznego wydarzenia artystycznego na świecie, jakim jest Biennale Sztuki w Wenecji. Do tej pory co roku park Bródnowski wzbogacał się o jedną rzeźbę - trwałą lub tymczasową, mniej lub bardziej kontrowersyjną. W tym roku w wystawę sztuki ma się zmienić całe Bródno! Obejmie ona wiele elementów osiedla, w tym witryny sklepowe, balkony, boiska szkolne, a nawet wnętrza prywatnych mieszkań. Szczegółów tego intrygującego projektu jeszcze nie znamy. Wydarzenie będzie można oglądać tylko przez tydzień. W parku Bródnowskim pojawił się pierwszy obiekt - sąsiedzka szklarnia.
- Od 23 czerwca do 1 lipca będą odbywały się "Weneckie Biennale na Bródnie". W tym roku wystawa obejmie całe osiedle. Szklarnia powstała trochę wcześniej i będzie obiektem tymczasowym. Zostanie z nami dotąd, dokąd będzie się cieszyła zainteresowaniem mieszkańców - przekonuje Aniela Trojanowska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Jak czytamy na facebookowym profilu "Park Rzeźby na Bródnie" - "Szklarnia sąsiedzka to miejsce miejsce spotkań i wspólnej pracy, w którym zasiejemy ducha ogrodnictwa miejskiego na Bródnie. Zapraszamy wszystkie osoby, które są amator(k)ami upraw roślin na balkonach, działkach, pamiętają to z dzieciństwa, albo chcą rozpocząć ogrodniczą przygodę w tej szklarni".
Park Rzeźby w założeniu pełni funkcję wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. Znajdujące się w parku dzieła stanowią część stale rosnącej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
(dg)