Szersza strefa płatnego parkowania. "Teraz chcemy uchronić mieszkańców Koła i Ulrychowa"
18 maja 2020
Stołeczni radni podjęli decyzję o rozszerzeniu strefy niestrzeżonego płatnego parkowania na Woli. Już wkrótce granicę strefy będzie wyznaczała al. Prymasa Tysiąclecia. Teraz priorytetem dla władz Woli będzie ustanowienie płatnego parkowania w okolicach stacji metra Księcia Janusza.
Na ostatniej sesji radni zgodzili się z decyzją likwidacji przeszło 5 tysięcy dotąd bezpłatnych miejsc parkingowych i objęciu ich płatną strefą. Już w ubiegłym roku prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział stopniowe rozszerzanie strefy w latach 2020-2023. Na pierwszy ogień poszła centralna część Woli. Już wkrótce parkometry staną na całym terenie między Towarową i Okopową a torami kolejowymi i trasą Prymasa Tysiąclecia, a więc m. in. w rejonie stacji metra Płocka i Młynów, w sąsiedztwie Wola Plaza (d. PDT Wola) i przy Cmentarzu Powązkowskim. Z decyzją stołecznych radnych i władz Warszawy w pełni zgadzają się władze dzielnicy.
Granicą al. Prymasa Tysiąclecia
- Od wielu miesięcy postulowałem, aby strefa płatnego parkowania na Woli została powiększona do al. Prymasa Tysiąclecia. Otwarcie nowych stacji metra w zasadniczy sposób zmienia sytuację komunikacyjną w tej części miasta. Metro pozwala na podjęcie działań, które zmniejszą napływ samochodów na Wolę i dalej do centrum. Większa strefa płatnego parkowania to ulga dla tysięcy mieszkańców Woli, którzy borykali się z deficytem miejsc parkingowych. Często jest tak, że mieszkańcy wracając z pracy nie mają gdzie zaparkować, bo ich podwórka i ulice są zastawiane przez samochody pozostawione przez pracowników okolicznych biur. Teraz to się zmieni. Cieszę się, że stołeczni radni podjęli tę ważną dla nas decyzję - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
Strefa płatnego parkowania przy metrze
Teraz priorytetem dla władz Woli będzie ustanowienie płatnego parkowania w okolicach stacji metra Księcia Janusza. - W tej sprawie musimy działać szybko, aby uchronić mieszkańców Koła i Ulrychowa przed "zalewem" aut, których kierowcy będą chcieli przesiąść się do metra - podkreśla burmistrz Strzałkowski. Jak nas informuje rzecznik prasowy wolskiego urzędu równolegle dzielnica zamierza rozszerzać program parkowania na podwórkach. - Na kilku wolskich podwórkach działają już specjalne identyfikatory, które umożliwiają wjazd tylko pojazdom do tego uprawnionym. Identyfikatory wydawane są m.in. osobom posiadającym meldunek w obrębie danego osiedla, posiadającym tytuł prawny do nieruchomości na danym podwórku czy administratorom nieruchomości - informuje Mariusz Gruza.
(DB)