REKLAMA

Targówek

różne »

 

Szczur, który nie jest szczurem

  28 maja 2010

- Dziesiątki tłustych szczurów biegają po trawnikach i brzegach kanałku Bródnowskiego - alarmują "Echo" mieszkańcy bloków położonych w jego pobliżu. Niepokojące jest to, że gryzonie zapuszczają się między okoliczne budynki.

REKLAMA

Zdziwieni i zaniepokojeni mieszkańcy twierdzą, że gryzonie podchodzą coraz bliżej domostw i nie boją się ludzi. Zapytaliśmy dzielnicowych urzędników, co zamierzają zrobić z nieproszonymi gośćmi. - Spraw-dzimy, czy zwierzęta, których tak obawiają się miesz-kańcy, to rzeczywiście szczury. Jeśli tak, to po ukoń-czeniu prac przy pogłębianiu kanałku zajmiemy się gryzoniami i przeprowadzimy deratyzację - mówi Ra-fał Lasota, rzecznik dzielnicy Targówek. Obecnie przy kanałku Bródnowskim na całej jego długości trwają prace. Prowadzone jest jego oczyszczanie i pogłębia-nie oraz porządkowanie jego brzegów i koszenie traw.

Rzecznik uspokaja mieszkańców, że najprawdopodobniej owe gryzonie to nie szczury, a chronione prawem karczowniki ziemnowodne. - Kilka lat temu również mieliśmy zgłoszenia o szczurach nad kanałkiem, a okazało się, że były to właśnie karczowniki - gryzonie bardzo podobne do szczurów kanałowych, które są cał-kowicie niegroźne dla ludzi i nie można wyrządzać im krzywdy - mówi Rafał Lasota.

Ogon na 12 cm

Takiego gryzonia rzeczywiście można się wystraszyć. Karczownik ma około 20 cm długości i prawie 12-centymetrowy ogon. Zwierzątka te, z rodziny chomikowatych, żyją na ogół w stadach rodzinnych, prowadząc ziemnowodny tryb życia w pobliżu jezior, kanałów i rzek. Swoje gniazda umieszczają w gęsto zarośniętych terenach, a nory kopią tuż pod powierzchnią ziemi, z których wyjścia często znajdują się pod wodą. Są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i żywią się roślinami, głównie trawą i wodną zielenią. Nie pogardzą też gałązkami, pączkami, korzonkami czy spadłymi owocami.

Podobne problemy z karczownikami były już na Targówku dwa, trzy lata temu, ale po jakimś czasie gryzonie przeniosły się w inne miejsce. Zwierzęta te roz-mnażają się po latach urodzajnych, później ich populacja się zmniejsza. Taki cykl powtarza się mniej więcej co 3-4 lata. Wygląda więc na to, że w tym roku nad ka-nałkiem Bródnowskim karczowników właśnie przybyło.

Rozmnożenie populacji tych niegroźnych gryzoni to nie tylko problem naszej dzielnicy. W ubiegłych latach było ich sporo także na Mokotowie w parku Arkadia i na Bemowie przy Forcie Bema. Tam po sprawdzeniu placu zabaw, na którym poja-wiały się rzekome szczury, okazało się, że są to właśnie niegroźne karczowniki. Aby uspokoić mieszkańców, dzielnica postanowiła wywiesić tablice informacyjne ze zdjęciami gryzonia i informacją o nim. Inwestycja nieduża, bo zaledwie kilkadzie-siąt złotych, a wszyscy poczuli się bezpieczniej. Sanepid jednak przypomina, że każde dzikie zwierzę jest niebezpieczne i nie należy się do niego zbliżać. Gryzonie mogą przenosić choroby i bakterie, takie jak salmonellę, czy grzyby.

Może władze naszej dzielnicy powinny wziąć przykład z Bemowa i również wy-wiesić tablice informacyjne? Koszty są niewielkie, a spokój mieszkańców - bezcen-ny.

Maciej Kamiński

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Maria Jolanta

27.07.2017 23:28

Karczowniki to miłe stworzonka. Żyja nie tylko nad kanałkiem na Targówku, ale także w Parku Bródnowskim. Nie mają lekko, bo nie dość, że atakują je wrony, kawki, sroki, koty, psy, to jeszcze ludzie rozkladają trutkli. Podobno ADM angażowała się w akcję. Podkładanie trutek w parkach jest mocno dyskusyjne, jako że przy okazji tępienia potencjalnych szczurów wytruje się chronione prawem karczowniki ziemnowodne i ptaki.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni