REKLAMA

Puls Warszawy

różne »

 

"Stop janosikowemu". Warszawa płaci miliardy

  18 grudnia 2019

alt='"Stop janosikowemu". Warszawa płaci miliardy'

Tylko w przyszłym roku warszawiacy wypłacą biedniejszym gminom aż 1,2 mld zł janosikowego. To kwota pozwalająca na budowę np. trzech stacji metra.

REKLAMA

Przepływ naszych pieniędzy w skali Warszawy, Polski i całej Unii Europejskiej jest tak skomplikowany, że konia z rzędem temu, kto potrafiłby go w jasny sposób wyjaśnić i rozrysować. Kilkadziesiąt podatków krąży między urzędem miasta i urzędami 18 dzielnic, ministerstwami, rządowymi agencjami, instytucjami unijnymi i... urzędami najbiedniejszych polskich gmin. Dopóki pieniądze płyną w postaci dotacji do Warszawy, nikt nie ma z tym problemu. Gorzej, gdy to Warszawa musi wykonywać przelewy w ramach tzw. janosikowego.

O co chodzi?

W największym uproszczeniu: janosikowe to pieniądze przekazywane od najbogatszych gmin w Polsce do najbiedniejszych, mające pomóc w zmniejszeniu nierówności między poszczególnymi częściami kraju. Mechanizm jest nieco podobny do systemu unijnych dotacji, ale znacznie mniej skomplikowany: Warszawa po prostu wpłaca określoną kwotę na rezerwę celową. W przyszłym roku ma to być 1,2 mld zł.

- Konieczność płacenia każdego roku dodatkowego podatku na rzecz mniej zamożnych samorządów w znacznym stopniu hamuje rozwój polskich metropolii, które są kołem zamachowym gospodarki - uważa Rafał Szczepański, prezes stowarzyszenia Stop Janosikowe. - Tylko pięć miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk) odpowiada za ok. 25% polskiego PKB. Ich nadmierne obciążanie nie tylko ogranicza zasady rynkowej konkurencji, ale także zmniejsza szanse w rywalizacji z europejskimi metropoliami.

Stowarzyszenie proponuje zmianę sposobu naliczania janosikowego w taki sposób, by uwzględniał on faktyczną liczbę mieszkańców danego obszaru oraz różnice w realnej sile nabywczej pieniądza.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# facio aligacio

18.12.2019 18:06

miasto nie ma pieniędzy ale funduje nauczycielom szkolenia przeprowadzane przez organizacje promujące tolerancje dla homoseksualistów.

# iza

19.12.2019 08:10

za likwidacją janosikowego są ci, którzy nie chcą wydzielenia Warszawy z Mazowsza. Taka schizofrenia

# jkk

19.12.2019 19:42

usunąć to janosikowe! z jakiej racji mamy skłądać się nanieudaczników (sorry za określenie)

REKLAMA

# Adam83

01.01.2020 22:17

Biedniejsze rejony były i będą. Warszawa przyciąga ludzi właśnie z takich rejonów oferując pracę i całą infrastrukturę. Uważam, że janosikowe powinny płacić po trochu wszystkie miasta, którym powodzi się lepiej. Dlaczego tylko miasta napędowe Polski mają składać się na biedniejsze gminy? Często podatki pracujących w Warszawie lądują w miejscowościach, z których pracownicy pochodzą (nie przerejestrowują się/ nie meldują w stolicy)
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni