REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0
Wola

różne »

 

Sprawdzają drzewa na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej

  1 lipca 2026

alt='Sprawdzają drzewa na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej'
źródło: FB Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej trwa szczegółowa ocena stanu drzew. Jak poinformowano w poście opublikowanym na profilu Facebook "Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków", działania mają pogodzić ochronę przyrody z bezpieczeństwem odwiedzających oraz zachowaniem zabytkowych nagrobków.

REKLAMA

Tech Research Studies 2Tech Research Studies 0

Na profilu Facebook "Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków" poinformowano o prowadzonej na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej szczegółowej ocenie stanu drzew. Jak wyjaśniono, większość rosnących tam drzew to samosiejki, które pojawiły się dopiero od końca lat 50. ZDM chwali się przebudową przy al. Solidarności. Mieszkańcy pytają o parkingi ZDM chwali się przebudową przy al. Solidarności. Mieszkańcy pytają o parkingi Zarząd Dróg Miejskich pochwalił się zakończeniem przebudowy okolic skrzyżowania al. Solidarności z ul. Leszno i Żelazną. Powstała nowa droga rowerowa, pojawiła się zieleń i zmieniono organizację ruchu. Część mieszkańców zwraca jednak uwagę przede wszystkim na problem parkowania. XX wieku.

Dominują przede wszystkim jesiony, klony zwyczajne i jawory. W naturalnym środowisku są one cennym elementem krajobrazu, jednak na terenie zabytkowej nekropolii sytuacja wymaga indywidualnej oceny każdego egzemplarza.

Ekspertyzy mają chronić ludzi i zabytki

Autorzy wpisu podkreślają, że decyzje dotyczące drzew poprzedza szczegółowa ekspertyza dendrologiczna. Pozwala ona wskazać drzewa martwe, osłabione, zaatakowane przez szkodniki lub zagrażające bezpieczeństwu odwiedzających i zabytkowym nagrobkom.

Jak napisano w poście: "Każde drzewo oceniane jest indywidualnie. Podstawą decyzji jest szczegółowa ekspertyza dendrologiczna. To proces wymagający rozwagi i odpowiedzialności".

Wstąp do księgarni

Największa żydowska nekropolia na Mazowszu

We wpisie przypomniano, że Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej jest największą żydowską nekropolią na Mazowszu, drugą co do wielkości w Polsce i jedną z największych na świecie. Na powierzchni ponad 33 hektarów znajduje się około 200 tysięcy macew i nagrobków, tworzących wyjątkowe świadectwo historii Warszawy i jej mieszkańców.

Autorzy wpisu zaznaczają, że w ostatnich latach dochodziło do przewracania się drzew, także przez mur na sąsiedni cmentarz ewangelicki. Podsumowują swoje działania słowami: "Chroniąc drzewa, chronimy przyrodę. Chroniąc zabytki, chronimy pamięć. Czasem znalezienie równowagi między tymi wartościami wymaga podejmowania niełatwych decyzji".

Red

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

norblin 02 3norblin 02 0
Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

cmp moje zdrowie 1cmp moje zdrowie 2cmp moje zdrowie 0

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

REKLAMA

bck kino plenerowe 02 2bck kino plenerowe 02 0

REKLAMA

bck kino plenerowe 03 3bck kino plenerowe 03 0

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA