REKLAMA

Targówek

inwestycje »

 

Spalarnia pnie się w górę. Zamontowali 15-tonowe zbiorniki

  28 grudnia 2022

alt='Spalarnia pnie się w górę. Zamontowali 15-tonowe zbiorniki'
źródło: UM Warszawa

Przy Zabranieckiej pnie się w górę nowa instalacja odzysku energii z odpadów, czyli nowa warszawska spalarnia śmieci. Po październikowym wmurowaniu aktu erekcyjnego przyszedł czas na kolejny kluczowy etap inwestycji. Właśnie zamontowano dwa 15-tonowe zbiorniki, które będą stanowiły serce całej instalacji.

REKLAMA

Każdy z tzw. walczaków, czyli cylindrycznych zbiorników, ma 870 cm długości i 170 cm średnicy. Całkowita pojemność jednego takiego zbiornika to 17 tys. Gigantyczna dziura budżetowa w Warszawie. Najwięcej na metro, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i kładkę na Pragę Gigantyczna dziura budżetowa Warszawy w 2023 roku
Po jedenastu godzinach obrad Rada Warszawy przyjęła budżet samorządu na kolejny rok oraz prognozę finansową na lata 2023-2050. Dziura budżetowa w 2023 roku sięgnie gigantycznej kwoty 4,1 mld zł. Warszawski samorząd wciąż nie poradził sobie z problemami finansowymi sprzed stanu epidemii i coraz głośniej odmawia zaciskania pasa.
litrów. Walczak to urządzenie, w którym para oddzielana jest od wody, a następnie kierowana na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła.

Spalarnia śmieci w Warszawie

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych to jedna z największych warszawskich inwestycji. Od kilku miesięcy gotowy jest 72-metrowy trzon komina. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, w niektórych wylano już stropy. Docelową wysokość 32 metrów osiągnął tzw. bunkier na odpady. Wkrótce gotowa będzie też ściana łącząca bunkier z halą wyładunku.

"Do hali obróbki cieplnej została wstawiona turbina. Z kolei w magazynie sortowni odpadów zakończono montaż stalowej konstrukcji dachu. Na sąsiadującym z magazynem budynkiem sortowni trwa montaż żelbetowej konstrukcji. Na poszczególnych obiektach równolegle prowadzone są roboty inżynieryjne, mechaniczne i budowlane. Prace te nie mają wpływu na bieżącą działalność zakładu" - wylicza warszawski ratusz.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Zmienią śmieci w ciepło

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych działa przy Zabranieckiej od ponad 20 lat. Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie gospodarowania odpadami. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 tysięcy ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej, niż obecnie. Oznacza to znaczące ograniczenie ich ilości na wysypiskach oraz zmniejszenie kosztów związanych z transportem. Jednocześnie zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną oraz cieplną dla mieszkańców miasta.

Nowy ZUSOK będzie największą instalacją termicznego przetwarzania odpadów w Polsce. Obiekt ma być gotowy w 2024 roku. Południowokoreańska firma POSCO E&C otrzyma za swoje usługi 2,05 mld zł. Warszawski samorząd finansuje budowę dzięki emisji miejskich obligacji, które odkupiły m.in. państwowe banki.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# Chris

29.12.2022 12:53

mam nadzieje że nadzór na tą inwestycją ze strony miasta nie bedzie już tak "profesjonalny" jak przy budowie rury sciekowej na Czajke
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break