Skóra dojrzała
23 marca 2006
W organizmie każdego z nas w miarę upływu lat zachodzą zmiany nazwane potocznie starzeniem. Proces ten jest nieunikniony i oprócz narządów wewnętrznych, dotyczy również skóry.
źródło: www.salony-milord.pl |
Naturalne (chronologiczne) starzenie się skóry wydaje się być genetycznie uwarunko-wane, dlatego też stan skóry starszych członków najbliższej rodziny jest dla nas istotną wskazówką. W wyniku naturalnego procesu starzenia dochodzi do szeregu zmian w budowie i funkcji skóry. Objawami starzenia się skóry, które możemy obejrzeć w lustrze są: bladość, suchość, wiotkość skóry, drobne zmarszczki, obecność licznych łagodnych zmian takich jak np. brodawki łojotokowe, plamy soczewicowate, prosaki i inne.
Znacznie mniej jest gruczołów potowych, co skutkuje zmniejszoną ilością wydzielanego potu i łoju, sprzyja większej urażalności skóry, gorszym gojeniem się ran.
Natomiast skóra poddana wieloletniej ekspozycji na światło słoneczne, czy też sztuczne źródła UV (solaria) starzeje się inaczej a przede wszystkim znacznie szybciej. Charakterystyczne zmiany dla tego stanu to między innymi: drobne i głębokie zmarszczki, nierówna, chropowata powierzchnia, wiotka skóra, plamy soczewicowate, zmiany przed i nowotworowe. Proces ten dotyczy, ze względów oczywistych, głównie skóry twarzy, grzbietów rąk, karku, czasem dekoltu. Pod-kreślenia wymaga fakt, że fotostarzenie prowadzi nie tylko do objawów, które można nazwać defektami kosmetycznymi, ale do powstawania stanów przed-rakowych, takich jak rogowacenie starcze, a także niebarwnikowych nowotworów skóry - np. raków kolczystokomórkowych.
Jest to jednak proces, któremu można zapobiec! Ale należałoby o tym pamię-tać od lat młodości!
Podstawą postępowania jest unikanie ekspozycji na światło, stosowanie zewnętrznych preparatów z filtrami UV przez cały rok kalendarzowy, nie tylko w lecie. Objawy związane z fotostarzeniem się skóry można, nawet po ich wystą-pieniu, zmniejszać poprzez aplikację pewnych preparatów zewnętrznych. Podstawowym preparatem, jaki znajduje tu zastosowanie jest kwas witaminy A (tretinoina). Wielomiesięczne stosowanie 0.05% -0.1% tretinoiny wpływa na poprawę faktury skóry, zmniejsza płytkie zmarszczki i zmiany barwnikowe. Korzystne działanie mają preparaty o właściwościach antyoksydacyjnych, a przede wszystkim z witaminą C. W przypadku nasilonych zmian posłonecznych można próbować zabiegów z zakresu medycyny estetycznej - różnego rodzaju metod złuszczania (najczęściej 50% - 70% kwasem glikolowym, 30 - 35% kwasem trójchlorooctowym, kwasem pirogronowym).
Ze względu na ścieńczenie skóry dojrzałej oraz jej suchość, wskazane do pielęgnacji są preparaty delikatne. Na dzień - kremy dodatkowo zawierające filty UV, z substancjami antyrodnikowymi, wygładzające, przeciwzmarszczkowe, odstresowujące, a także przyśpieszające metabolizm i poprawiające dotlenienie. Na noc zaś powinno się używać kremów odżywczych o bogatszej konsystencji. Często jednak sama pielęgnacja nie daje satysfakcjonujących efektów. Radykalnym działaniem jest oczywiście operacja plastyczna, dająca doskonałe efekty przez względnie długi czas, pod warunkiem, że została wykonana profesjonalnie i odpowiednio wcześnie. Wiąże się ona jednak z możliwymi powikłaniami, dłuższą absencją w życiu zawodowym i towarzyskim, jak również ze znieczuleniem ogólnym. Zabiegi, które są o wiele mniej inwazyjne, a mogące znacznie poprawić kondycję skóry dojrzałej, jak i jej wygląd wykonują dermatolodzy. Do takich zabiegów należy zarówno mezoterapia, jak i mezolit. Polega to na serii zabiegów - płytkich iniekcji (czyli podaniu preparatu bezpośrednio do skóry, a nie na skórę) substancji intensywnie regenerujących i odżywiających takich jak: witaminy, sole mineralnych, aminokwasy, mikroelementy, kwasy nukleinowe i koenzymy a także kwas hialuronowy. Zabiegi te można z doskonałym efektem połączyć z serią peelingów kwasami glikolowymi- w celu pogrubienia skóry właściwej, poprawy kolorytu, spłycenia drobnych zmarszczek, bądź z peelingami głębszymi np. TCA - w celu głębszej korekcji zmarszczek czy likwidacji przebarwień i plam soczewi-cowatych.
Jeśli głównym defektem w urodzie są zmarszczki, można zastosować zabieg wypełnienia - wypełniaczami z kwasem hialuronowym. Stosuje się je do wypeł-nienia różnych zmarszczek - zarówno głębokich bruzd międzybrwiowych, jak i do drobnych zmarszczek wokół oczu. Przy pomocy tego zabiegu można poprawiać owal twarzy, a także unieść kąciki ust oraz wypełnić bruzdy w fałdach nosowo-policzkowych. Szalenie popularny w ostatnim czasie, zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej, daje wspaniałe rezultaty w korekcji zmarszczek mimicznych górnej połowy twarzy. Zdecydowanie oddala w czasie wystąpienie utrwalonych zmarszczek i przedłuża młody wygląd, warto więc stosować go jako swego rodzaju profilaktykę procesu starzenia. Modne ostatnio tabletki, zawierające antyutleniacze, kwas liponowy czy retinol mogą spowalniać proces starzenia się skóry, muszą jednak być stosowane regularnie i w czasie poprzedzającym okres starzenia się skóry.
Profilaktyka przede wszystkim!
lek. med. Dorota Bystrzanowska