REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

 

SKM droższa. Legionowo rezygnuje z niektórych połączeń

  17 kwietnia 2012

alt='SKM droższa. Legionowo rezygnuje z niektórych połączeń'

Od marca wraz z nową zmianą rozkładu urząd miasta zrezygnował z części połączeń obsługiwanych przez SKM. Powód - drastyczny wzrost ceny za jeden skład pociągu. Ratusz obliczył, że w tym roku za pociągi musiałby zapłacić o pół miliona złotych więcej niż rok temu.

REKLAMA

- W związku z wprowadzeniem nowego taboru wzrosły stawki za tzw. wozokilometr. Dla przykładu w ubiegłym roku za pojedynczy skład linii S9 Legionowo płaciło 29,80 zł, za podwójny - 47,66 zł (opłata za tzw. pociągokilometr). Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że będzie drożej, byliśmy przez ZTM uprzedzeni, ale wybraliśmy większy komfort dla naszych mieszkańców - tłumaczy Tamara Mytkowska, rzeczniczka urzędu miasta.

W tym roku drożej

Nowy tabor oznaczał od razu wyższe ceny. Po przeliczeniach okazało się, że na kolej trzeba wyłożyć dodatkowe pół miliona złotych. Dlatego też podjęto decyzję o likwidacji części kursów. - Zwróciliśmy się do stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego o zredukowanie nierentownych, bardzo nisko obłożonych kursów linii S9.

W tym roku na wspólny bilet, połączenia stołecznego ZTM i Koleje Mazowieckie urząd Legionowa wyda niewiele ponad 5 mln zł.
Nierentownymi były niektóre kursy weekendowe oraz niektóre połączenia po godz. 20.00, pociągi jeździły praktycznie puste - wyjaśnia rzeczniczka.

Warto zaznaczyć, że na forach internetowych sami mieszkańcy zwracali uwagę władzom, że po godzinie 20.00 niektóre pociągi jeżdżą puste. - Na razie nie mamy skarg, że pociągów jest za mało. Zobaczymy, jak będzie, gdy z Legionowa na Okęcie zacznie jeździć linia S3 - mówi Mytkowska.

W tym roku na wspólny bilet, połączenia stołecznego ZTM i Koleje Mazowieckie urząd Legionowa wyda niewiele ponad 5 mln zł, czyli już i tak o pół miliona więcej niż rok temu. Gdyby miasto nie zlikwidowało nierentownych połączeń, wydatki przekroczyłby 6 mln. Innych zmian w połączeniach i kolejnych cięć w wydatkach na komunikację legionowski ratusz nie planuje.

Ewelina Kurzak

Czy legionowska komunikacja - kolejowa i autobusowa - funkcjonuje optymalnie? Jakie zmiany proponowaliby mieszkańcy? Czekamy na opinie.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (8)

# moherowy ninja

17.04.2012 19:43

Romanowi Smogorzewskiemu i Platformie Obywatelskiej szkoda wyłożyć z pieniędzy podatnika czyt.mieszkańców Legionowa dodatkowo na kolej, tymczasem bez zastanowienia wydają już ponad 1 milion złotych na przygotowania w związku z przyjazdem Greków na kilka dni do Legionowa.Po co płacić podatki, skoro pieniądze są roztrwanianie na takie cele.Ciekawe czy prezydent Smogorzewski równie ochoczo zrezygnuje z nagród dla urzędników legionowskiego UM w tym roku.

# voyto

18.04.2012 09:55

Myślę że w godzinach szczytu (6-8.30 oraz 15.00-18.30) należałoby zwiększyć częstotliwość kursowania - tak aby z uwzględnieniem KM pociągi jeździły maksymalnie co 5 do 6 minut z Legionowa. Będzie to możliwe jak myślę od 1 czerwca, jak do obecnych KM9 i SKM 9 dojdą KM3 i SKM3. Z gdańskiej i wschodniej jeżdziłyby jednak rzadziej, bo co ok. 10-12 minut, ale i tak poprawioby to komunikację. W pozostałych godzinach wystarczyłyby kursy co 20 minut

# keray

18.04.2012 10:40

to że miasto oszczędza na komunikacji, nie jest fajne, bo jak już #moherowy ninja zauważył pieniądze z budżetu miasta wydawana są na pierdoły, które kompletnie nie służą mieszkańcom.
jest jednak jeszcze kilka kwestii, które składają się na określenie sytuacji komunikacyjnej miasta:
linia kolejowa Warszawa-Gdańsk jest ciągle remontowana, są ograniczenia kursów i ciągłe zmiany rozkładów - w rezultacie często jest tak, że jadą dwa pociągi jeden za drugim, w odstępie kilku minut, a później przez 40min nic nie jedzie...
niestety, ale tabor, choć nowoczesny, nie jest funkcjonalny... w godzinach szczytu ludzie się nie mieszczą, a pociągi są zbyt długie, żeby połączyć dwa składy, natomiast w godzinach pozaszczytowych nie można go skrócić, tak żeby zredukować koszty...
pociągi to nie wszystko, są jeszcze autobusy i jak w swoim programie wyborczym R.Smogorzewski, po otwarciu mostu Północnego, jedna linia podmiejska miała pojechać do Metra Młociny. oczywiście rzeczywistość powyborcza jest zupełnie inna, nagle się okazało, że ztm powiedziało nie, a miłościwie nam panujący poddał się bez walki....
ogólnie uważam, że Legionowo i tak jest jednym z lepiej skomunikowanych miast aglomeracji warszawskiej ze stolicą, ale jak widać mankamenty też są...

REKLAMA

# przemo

18.04.2012 15:30

Linia S3 ok, byleby nie zmniejszono połączeń S9 do i z Legionowa Piaski i Wieliszewa w godzinach porannego dojazdu do pracy 7.00-8.00 i powrotu po godz. 16.00 - 17.00. Na piaskach wsiada większa część pociągu a na głównym się dopełnia.

# Kolejorz

18.04.2012 23:15

zobaczcie co ile jezdzi pociąg do 2 w nocy w Berlinie dla pociągów regio do 35-40 km. W pociągach jest mało ludzi, bo.... pociągów jest mało bo .... i taka argumentacja jest godna "służb..." dla nardou.

# Daro

19.04.2012 11:03

Skoro kupuje się pociągi tasiemce którymi nie można efektywnie zarządzać to cóż ...to generuje dodatkowe koszty
Dlaczego Koleje Mazowieckie potrafiły zamówić inną krótszą wersję tego samego pociągu i w razie potrzeby dołączają lub odłączają jedną jednostkę
Pociąg dla SKM jest tak długi że druga jednostka nie miesci się w peronach
I więc albo pociąg jedzie w szczycie i tak nabity pod dach albo poza szczytem wraca pusty

REKLAMA

# pepe

20.04.2012 19:13

miasto nie wydało na euro nawet złotówki (a nie sorry kupili nowe szafki do szatni na stadionie), ja żałuję, bo nie będzie ani krytej trybuny, ani jupiterów ze sztucznym oświetleniem płyty głównej

# adonis

20.07.2012 18:05

A ile taki pociąg kosztuje ? Może w perspektywie 2-3 lat taniej by go było kupić ?
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break