REKLAMA

Legionowo

komunikacja »

 

Legionowo zyska dwie linie kolejowe. Rewolucji nie będzie.

  5 kwietnia 2012

alt='Legionowo zyska dwie linie kolejowe. Rewolucji nie będzie.'

Otwarcie lotniska w Modlinie przyniesie niewielką korzyść dla powiatu legionowskiego w postaci większej liczby linii kolejowych. Koleje Mazowieckie uruchamiają połączenie z Modlinem. Jednocześnie stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego startuje z pociągami S3 z Legionowa na Okęcie przez dworce Wschodni i Śródmieście. Zmniejszy się niestety liczba kursów linii S9 do Dworca Gdańskiego.

REKLAMA

Nowa linia lotniskowa Kolei Mazowieckich będzie kursowała mniej więcej co godzinę. - Pociągi zostaną uruchomione wraz z połączeniami lotniczymi. Część składów będzie kursowała jako osobowe, a część jako przyspieszone. Założenie jest takie, aby pociągi jeździły co godzinę. Trzeba jednak brać pod uwagę, że trasa ich przejazdu jest w trakcie remontu prowadzonego przez PKP PLK. Pociągi zaczną jeździć dopiero wówczas, kiedy do Modlina będą latać samoloty. Wcześniej są one niepotrzebne, bo mają przede wszystkim służyć lotnisku - tłumaczy Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich.

Przedstawicielka KM podkreśla, że na wszystkich dotychczasowych stacjach będą się zatrzymywały składy osobowe.

Linie SKM na lotnisko zostaną uruchomione 1 czerwca br. Pociągi linii S3 będą kursowały pomiędzy lotniskiem Chopina a Legionowem. Wtedy też zostanie ograniczona liczba kursów linii S9.
- Nie wiemy jeszcze ile będzie połączeń przyspieszonych - mówi. Z tych planów mogą być szczególnie zadowoleni mieszkańcy Chotomowa, którzy zyskają prawdopodobnie jeden skład na godzinę. Jednak żadne oficjalne informacje nie dotarły jeszcze do urzędu gminy w Jabłonnie. - Nie mamy oficjalnego pisma na temat nowych połączeń. Czy będzie ich więcej i czy pociągi będą zatrzymywały się w Chotomowie, tego nie wiemy - mówi Michał Smoliński, rzecznik urzędu gminy.

SKM uruchomi linię S3

Połączenie z Okęciem zapowiada także warszawski Zarząd Transportu Miejskiego. Planowana nowa linia Szybkiej Kolei Miejskiej (S3) będzie kursowała z Legionowa na Okęcie przez dworce Wschodni i Śródmieście. Prawdopodobnie pociągi będą jeździły co godzinę, a linię będą uzupełniały składy Kolei Mazowieckich, kursujące na trasie Modlin - Warszawa Lotnisko Chopina. Niestety, musimy się liczyć z ograniczeniem liczby pociągów S9. Rzecznik ZTM zapowiada, że S9 będzie miał kursy co godzinę i "jeśli będzie taka potrzeba", w godzinach szczytu częściej.

- Zakładamy, że linia S3 na lotnisko zostanie uruchomiona 1 czerwca br. Rozkład jest w trakcie ustaleń, szczegóły odnośnie częstotliwości podamy w późniejszym terminie - mówi Konrad Klimczak, rzecznik ZTM. Żeby połączenia ruszyły, musi być gotowy łącznik kolejowy na Okęciu, a data jego oddania do użytku wciąż nie jest znana.

Legionowski ratusz również nie wie, jak będzie wyglądało kursowanie linii lotniskowych. Rzeczniczka Tamara Mytkowska liczy, że nowe kursy uzupełnią luki pomiędzy obecnymi połączeniami. Wszystko jednak wskazuje na to, że uruchomienie dwóch nowych linii, de facto nie przyniesie prawie żadnej poprawy w rozkładzie jazdy.

Ewelina Kurzak

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (12)

# Darto

05.04.2012 10:34

mniej kursów s9 ale nie zmiejszy się zapewne kwota dopłat Legionowa dla ztm ...

# kiki

05.04.2012 11:20

Tia, a w Niemczech pociągi między lotniskami są co 15-20 minut i są takim samym elementem komunikacji dla pasażera jak u nas metro, tylko, że nie jeżdżą pod ziemią.
Jeden bilet, jedna cena, wsiadasz i jedziesz, metrem, pociągiem, autobusem jeden gwint, nic cię nie interesuje bo system jest zintegrowany.

# kurak

05.04.2012 17:44

zmniejszy się częstotliwość S9, pewnie pociągów maja za mało. tu odetną, tam dołożą.. żałosne..

REKLAMA

# Ralf

05.04.2012 20:27

UM Legionowa jak zwykle "zadbał" o interesy mieszkanców miasta.

# voyto

05.04.2012 22:39

Niekoniecznie, słuchałem ostatnio wywiadu z prezydentem RS i czas przejazdu między Legionowem a Warszawą skróci się z 24 do 18 minut (po modernizacji choszczówki i płudów). A to daje nam o 1/4 pociągów więcej przy wykorzystaniu tego samego taboru (skróci się cykl kursu). Bądźmy wiec dobrej myśli

# piorek

06.04.2012 22:52

PO jakiej modernizacji choszczowki i pludow? Przeciez ledwo co skonczyli tam remont. Teraz będą kolejne 5 lat to modernizowac?

REKLAMA

# Krzychu20

08.04.2012 07:42

a mi by sie przydalo by wreszcie cos chodziło na DW.Wschodni ale nie doczekam chyba

# Daria

28.05.2012 19:57

Niemcy..Niemcy- cieszmy się naszymi pociągami, to tylko dzięki NASZEMU Panu Prezydentowi będzie kolej jeżdziła na Okęcie,a że jeden na godzinę, może kiedyś jak będzie frekwencja - to i połączeń będzie więcej...pomalutku....pomalutku - do wszystkiego DOROŚNIEMY.

# Razor

28.05.2012 23:15

Od nowego rozkładu wszystkie pociągi S9 jadą do i z Legionowa Piaski i Wieliszewa
Aby jednak nie było za wesoło zmniejszono liczbę pociągów,rano pociągi z Legionowa do Warszawy odjadą 4.55 i 5.55 bo powycinano kursy

REKLAMA

# Zenek

21.03.2013 23:12

@voyto
Czas (1 rok) pokazał szanowny kolego, że bycie "dobrej myśli" niestety nie wystarczy w Polsce . . .

# Zenek

21.03.2013 23:14

do voyto :
Czas (1 rok) pokazał szanowny kolego, że bycie "dobrej myśli" niestety nie wystarczy w Polsce . . .

# futurolog

30.03.2013 19:35

Jabłonna i Legionowo jako dzielnice Warszawy. Natychmiast są w pierwszej strefie komunikacyjnej. Natychmiast ceny biletów spadają. Nieznacznie rośnie liczba połączeń w tym SKMki.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA