REKLAMA

Puls Warszawy

handel

 

Aktywiści przeciwko sklepom z szybką dostawą: "Niszczą miasto"

  28 lutego 2023

Aktywiści przeciwko sklepom z szybką dostawą: "Niszczą miasto"
źródło: Miasto Jest Nasze

Samorządy największych turystycznych miast Europy zakazują działalności małych magazynów, z których można zamówić zakupy z szybką dostawą. Ich zdaniem ciemne witryny psują widok w uczęszczanych miejscach. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze chce, by śladami Amsterdamu czy Barcelony poszła Warszawa.

REKLAMA

Lisek, Glovo, Bolt Food, Uber Eats, Wolt, Żabka Jush, Biedronka Biek - lista sklepów online oferujących szybką dostawę do domu staje się w Warszawie coraz dłuższa. Aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze łączą rozwój tego sektora handlu z.. Aktywiści chcą... odbierać nieruchomości właścicielom. Za wycięcie drzew Aktywiści chcą... odbierać nieruchomości właścicielom. Za wycięcie drzew
Tak radykalnej propozycji Miasto Jest Nasze jeszcze nie zgłaszało. Czy to już oficjalny powrót ideologii komunistycznej, która 32 lata temu miała trafić na śmietnik historii?
. otyłością, nadciśnieniem i chorobami serca.

Zakupy przez aplikację

"Zakupy przez internet stanowią konkurencję dla lokalnego handlu i są istotnym powodem, aby nie ruszać się w ogóle z domu. W ślad za próbą zmiany naszych konsumpcyjnych przyzwyczajeń przez operatorów dark store'ów idą: niezdrowy tryb życia oraz negatywne zmiany miejskiej infrastruktury. Brak jakiejkolwiek kontroli ze strony Państwa w kwestii rozwoju tego typu usług tylko ugruntuje niezdrowe przyzwyczajenia i pogłębi takie problemy, jak otyłość, nadwaga oraz inne choroby cywilizacyjne" - twierdzi MJN.

Według aktywistów szybkie zakupy przez aplikację wcale nie są wygodne, a jedynie "dają pozór wygody". W zamian - zdaniem MJN - oferują "przeobrażenie miasta w dystopijny, martwy automat obsługiwany za pomocą aplikacji na telefon". Aktywiści uważają, że władze państwowe powinny regulować rynek małych magazynów i zakupów przez aplikację także dlatego, że ich witryny nie są atrakcyjne wizualnie. MJN twierdzi nawet, że rozwój takiego handlu powoduje nadciśnienie i choroby serca. Powód? Brak kontaktu ze sprzedawcą.

"Wiele badań wskazuje, że więzi społeczne, w tym często bagatelizowany powierzchowny kontakt, taki jak pogaduszki ze sprzedawczynią w sklepie czy z baristą w kawiarni, czynią nas szczęśliwszymi, zdrowszymi i wymiernie wpływają na wydłużenie naszego życia (...) Im bardziej jesteśmy odizolowani, tym mniejsza nasza aktywność, częściej popadamy w nałogi, mamy wyższe ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca" - snują wizje aktywiści.

Zapraszamy na zakupy

Małe sklepy kontra aplikacje

Działalności magazynów zakazały już m.in. samorządy Barcelony i Amsterdamu. W Holandii oficjalnymi powodami były wzmożony ruch dostawczych rowerów i większy hałas spowodowany nocnymi dostawami, nieoficjalnymi - naciski ze strony tradycyjnych, małych sklepów.

- Warto zauważyć, że stolica Katalonii czy Amsterdam są miastami bardzo turystycznymi, z historyczną architekturą i tłumami osób zwiedzających i korzystających z usług sklepów stacjonarnych. Warszawa, mimo dużego napływu turystów, jest miastem o charakterze biznesowym. Mieszkańcy stolicy, często prowadzący życie w biegu, chętnie korzystają z usług dark stores. Szeroki wybór usługodawców, a tym samym duża konkurencja między nimi nie generuje spadku popytu na tego typu świadczenia, dlatego w najbliższym czasie nie przewiduje się zmian czy zahamowań w tym sektorze handlu - komentuje Krzysztof Wyrzykowski z Działu Powierzchni Handlowych w Colliers.

(jok)

.
 

Komentarze (11)

# Madbutcher

28.02.2023 08:13

Proponuję, żeby komuniści miejscy zaczęli też protestować przeciwko fabrykom butów, które niszczą lokalne warsztaty szewskie.

# nnn

28.02.2023 09:05

Aktywista to synonim kretyna?

# Zkleb

28.02.2023 12:19

Sto lat temu podobni aktywiści protestowali przeciwko samochodom, ponieważ umasowienie ich stosowania miało doprowadzić do bankructwa rolników produkujących owies i siano dla koni. W dodatku użytkowanie samochodów sprzyja otyłości, nadciśnieniu i chorobom serca...

REKLAMA

# Marian

28.02.2023 20:21

Słyszę aktywisci i od razu rzyg. Wygrajcie wybory i wtedy sobie rządźcie. Teraz morda w kubeł.

# StopMjN

01.03.2023 21:14

Broń Boże, by ta patologia kiedyś wygrała i rządziła czymś więcej niż sqoutem w którym siedzą.
Zdelegalizować miejski patoaktyw.

# Skłodak

01.03.2023 21:59

#StopMjN napisał(a) 01.03.2023 21:14
Broń Boże, by ta patologia kiedyś wygrała i rządziła czymś więcej niż sqoutem w którym siedzą.
Zdelegalizować miejski patoaktyw.
Nie lepiej po polsku, zamiast "squot" pisać "melina"?

# wwwwW

02.03.2023 09:10

banda czerwonych komuchów. Najpierw sami promują rowery, a teraz chcą ubić biznes oparty na rowerach i 15 minutowym mieście. Czemu nie ma przepisów mówiących, że za planowanie miasta i wypowiadanie sie o tym mogą sie brać tylko planiści i ludzie z wykształceniem w tej dziedzinie?

# Madbutcher

03.03.2023 10:05

#nnn napisał(a) 28.02.2023 09:05
Aktywista to synonim kretyna?
Proszę nie obrażać kretynów!
Kretynizm to jednostka chrobowa i przyrównywanie cierpiących na nią osób do aktywistów miejskich przynosi ujmę raczej tym pierwszym.

# takietam

06.03.2023 08:47

Ostatnio wszystkie ich działania są bardzo polityczne. To raz. A dwa... Robią wszystko, aby o nich napisać. Nie ma działań porządanych, a jedynie wywołujące kontrowersje. Im częściej media będą pisały i ich dziwacznych pomysłach, tym częściej będą wymyślali chore argumenty a do nich teorie.

# WrednyKot

09.03.2023 11:03

Zaraz, zaraz..... to skuterem można ot tak sobie po chodnikach jeździć? Nie zazdroszczę osobom mieszkającym nad tym punktem i wąchającym smrody i słuchających hałasu tych pierdzidrągów. SM powinna tam zerknąć

# CzęstoJedzKaszę

20.03.2023 23:01

Solicie (żeby nie użyć wulgaryzmu) za mocno panowie aktywiści. Tym razem przesada. Zabrońcie smrodzić krowom na pastwisku po sianku bo przecież trują środowisko metanem odtylnym... zabrońcie też pedałowania rowerzystom bo przez nich nie sprzedaje się aż tyle benzyny i ropy na CePeEnAch, ach!
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA