REKLAMA

Wola

Historia

 

Siła i Światło. Zapomniana historia warszawskiej elektrowni

  1 grudnia 2016

alt='Siła i Światło. Zapomniana historia warszawskiej elektrowni'

Niedawno z Odolan zniknęła ostatnia pamiątka 106 lat zapomnianej historii. Znaleźliśmy ją.

REKLAMA

Nazwę "Odolany" starsi warszawiacy kojarzą przede wszystkim z terenami kolejowymi, młodsi - z rosnącymi jak grzyby po deszczu blokami mieszkalnymi. Historia tej części Warszawy dawno zaginęła w mrokach niepamięci, a głos obrońców zabytków i miłośników historii jest słabo słyszalny, zagłuszany hałasem z licznych placów budowy i stacji przeładunkowych. Dziś pod ochroną konserwatora jest tylko kilka odolańskich zabytków: wieża ciśnień dawnej fabryki amunicji przy Kasprzaka, hala dawnej Centralnej Stacji Rozdziałowej oraz cztery przedwojenne domy przy Jana Kazimierza, Ordona i Studziennej. Bareja na Odolanach. "To nie osiedle, to strefa przemysłowa" Bareja na Odolanach. "To nie osiedle, to strefa przemysłowa"
PKP informuje mieszkańców wielkiego osiedla, że nie powinni narzekać na składy kruszywa i betoniarnie, bo są one tam "od zawsze".

Najbardziej niezwykła ulica Woli Najbardziej niezwykła ulica Woli
Armatnia to jedna z najładniejszych ulic na Woli, która mogłaby stać się dumą dzielnicy.
Równie wiele o historii Odolan mówi niepozorna kamieniczka na rogu Władysława Warneńczyka i Wschowskiej. Jeszcze kilka tygodni temu naprzeciwko niej stał metalowy słup. Relikt elektrowni, o której warszawiacy najwyraźniej zapomnieli.

Powstała kilka lat przed I wojną światową, gdy Warszawa była - obok Moskwy i Petersburga - jednym z głównych miast Imperium Rosyjskiego. Wielokulturowa metropolia nad Wisłą potrzebowała coraz więcej energii, by zaspokoić potrzeby 800 tysięcy swoich polskich, żydowskich i rosyjskich mieszkańców. Zapadła decyzja o budowie nowej elektrowni poza ówczesnymi granicami miasta, prawdopodobnie na terenie dzisiejszego skweru na rogu Jana Kazimierza i Ordona.

Energia zaczęła płynąć dokładnie 17 lutego 1910 roku. Nowoczesne maszyny firmy Siemens-Schuckert zasilane były silnikiem gazowym o obłędnej mocy 35 koni mechanicznych. Dzięki nowemu zakładowi udało się oświetlić fragmenty ulic, które do dziś uznawane są za jedne z głównych arterii Warszawy: Wolskiej, Grójeckiej i Górczewskiej. Zaraz po I wojnie światowej elektrownię przejął gigant energetyczny Siła i Światło - pierwsza spółka akcyjna niepodległej Polski.

Elektrownia przetrwała II wojnę światową, ale padła ofiarą źle pojętej nowoczesności. W naszych czasach budynek o ciekawej architekturze, przypominający nieco inną elektrownię, mieszczącą Muzeum Powstania Warszawskiego, zostałby uznany za zabytek i przekształcony w lofty albo dom kultury. W latach 60. obyło się bez sentymentów. Zamkniętą elektrownię stopniowo rozbierano, usuwając także sąsiadujące z nią słupy energetyczne. Wreszcie został jeden, stojący obok samotnej kamienicy na rogu Władysława Warneńczyka i Wschowskiej. Coraz liczniejsi mieszkańcy Odolan mijali go codziennie, niekoniecznie mając świadomość, czym właściwie jest dziwna metalowa konstrukcja. Do czasu, aż słup został usunięty.

Kradzież, dewastacja, niszczenie pamiątek przeszłości? Po krótkim śledztwie udało się ustalić, że słup został zdemontowany przez pracowników firmy, budującej obok biurowiec. Relikt dawnej elektrowni został zabezpieczony i umieszczony w bezpiecznym miejscu. Gdy budowa się zakończy, wiekowy słup wróci do krajobrazu Odolan, choć prawdopodobnie konieczne będzie jego przesunięcie.

Licząc na szybki powrót 100-letniego świadka historii zapraszamy starszych mieszkańców Woli do dzielenia się swoimi wspomnieniami, związanymi z elektrownią na Odolanach. Czy wśród naszych Czytelników znajdą się osoby, które pamiętają jej rozbiórkę?

Dominik Gadomski
historyk, redaktor portalu tustolica.pl

Na podstawie: Warszawa1939.pl.
 

REKLAMA

Komentarze (7)

# ASDADADADA

01.12.2016 16:50

Elektrownia znajdowała się przy ulicy Prądzyńskiego 33 (dawna Droga Królewska).
Z samą ulicą Warneńczyka też związana jest ciekawa historia. Jej nazwa figuruje na dawnych planach jako przedłużenie Wschowskiej w kierunku zachodnim. Z kolei dzisiejsza ulica Warneńczyka to nic innego jak przedwojenna Ordona - nowa, szeroka ulica imienia porucznika powstała po wojnie.

 starociewarszawa.pl

01.12.2016 18:21

Na street view słup nadal stoi :)

# MarcinJ

02.12.2016 08:39

Polecam do poczytania: ordona12.pl/2016/02/elektrownia-wolska
na końcu opracowania linki do źródeł i dodatkowych materiałów.

REKLAMA

# MarcinJ

02.12.2016 08:40

http://ordona12.pl/2016/02/elektrownia-wolska/

# Sławek

30.04.2019 19:11

Na terenie tej elektrowni znajdował się też budynek mieszkalny

 Pani Wiosna

24.05.2019 23:38

Każdy ksiądz pedofil powinien siedzieć w więzieniu, a nie na parafii! #wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ

REKLAMA

# Xavery

13.07.2022 17:02

Poprawka - eketrownia została zburzona nie w latach 60-tych lecz bodajże w drugiej połowie lat 70-tych. Jako dzieciaki bawiliśmy się na jej gruzach, szukając lejącej się wody z poprzerywanuych rur wodociągowych...
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy