Siedem najlepszych projektów. Ulepszamy Bemowo
26 czerwca 2017
Do 30 czerwca trwa głosowanie nad pomysłami mieszkańców, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Oto całkowicie subiektywny przewodnik po najlepszych projektach.
1. W ubiegłym roku łąki kwietne zaczęły robić w Warszawie furorę. Dla przeciętnego mieszkańca nazwy występujących na nich roślin to czarna magia, ale liczy się efekt - jest to zdecydowanie bardziej atrakcyjne od zwykłego trawnika. Jedna z mieszkanek proponuje urządzenie łąki kwietnej przy Osmańczyka. Znajduje się tam działka, która w teorii jest "rolna", w praktyce - motoryzacyjna. Wyrzucenie aut i zastąpienie ich roślinami wyjdzie tylko na zdrowie.
Posiejmy łąkę kwietną na Osmańczyka.
Koszt: 57.350 zł
2. Kosztorys kolejnego projektu przypomina listę zakupów z marketu budowlanego: donice z iglakami, samoobsługowa stacja naprawy rowerów, stojaki rowerowe, ławki z oparciem... Niby drobiazgi, ale potrzebne w okolicach Wrocławskiej i Radiowej.
Mała architektura przy Wrocławskiej i w okolicy - stojaki rowerowe, ławki, donice z kwiatami.
Koszt: 45.980 zł
3. Jak powiedziałaby młodzież: "Skwery zawsze na propsie". Jeden z nich może powstać przy Żołnierzy Wyklętych, na wysokości bloku Rodło 24. Znak rozpoznawczy: róże zasadzone po dwóch stronach ulicy. Gratis dodatkowe przejście dla pieszych przez Piastów Śląskich i łącznik rowerowy.
Zielony skwer wypoczynku wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych - róże, drzewa, żywopłot, ławki, kosze.
Koszt: 148.342 zł
4. Samochody jadą w jedną stronę, rowery w obie. Nie wszyscy są jeszcze przekonani, czy taki "kontraruch" to bezpieczne rozwiązanie, ale matematyka mówi sama za siebie: zero wypadków. Jeśli projekt przejdzie, pierwsze znaki "zakaz wjazdu" z tabliczką "nie dotyczy rowerów" zawisną na Kossutha, Siemiatyckiej, Drzeworytników, Tkaczy, Puszczy Solskiej, Sucharskiego, Synów Pułku i Fortuny.
Kontraruch rowerowy na ulicach Jelonek.
Koszt: 111.555 zł
5. "By chodziło i jeździło się lepiej" to najlepsze podsumowanie kolejnego projektu z Jelonek. 40-metrowa droga rowerowa przy ratuszu, chodnik w miejscu ścieżki na niezabudowanym rogu skrzyżowania z Górczewską, 12-metrowy łącznik rowerowy obok przychodni przy Czumy - to przykładowe elementy, składające się na bardzo pomysłową całość.
Poprawa warunków ruchu pieszych i rowerzystów na Powstańców Śląskich.
Koszt: 173.360 zł
6. Wszyscy narzekają na brak drzew, ale nie składają projektów ich sadzenia? To już przeszłość. Czas na 15 drzewek owocowych i 30 większych drzew liściastych i iglastych, naturalny zielony tunel i... huśtawki dla niepełnosprawnych oraz hamaki miejskie.
Nowe drzewa i atrakcje w parku Górczewska
Koszt: 127.200 zł
7. Kto choć raz jechał na wycieczkę rowerową na Boernerowo albo do Lasu Bemowskiego, ten doceni pomysł budowy drogi rowerowej w pobliżu WAT. Nawet za krótki odcinek, który pozwoli odpocząć od ruchliwej jezdni, należy się medal. A nawet dwa, bo zgłoszony projekt to kontynuacja wybranego w zeszłym roku.
Ścieżka rowerowa wzdłuż Kaliskiego (1) - 280 m, od Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT.
Koszt: 167.200 zł
Głosować można do 30 czerwca:
Dominik Gadomski