REKLAMA

Wola

różne »

 

Siedem lat jak epoka. Rocznica otwarcia metra na Wolę

  8 marca 2022

alt='Siedem lat jak epoka. Rocznica otwarcia metra na Wolę'
archiwum TuStolica.pl

"Mamy metro. Rondo Daszyńskiego dla białych kołnierzyków" - pisaliśmy 8 marca 2015 roku. Okolica zmieniła się od tego czasu w ogromnym stopniu.

REKLAMA

"Oficjalną informację o otwarciu odcinka metra Rondo Daszyńskiego - Dworzec Wileński podano... na godzinę przed faktem. 8 marca około 9:30 pierwsze pociągi Inspiro zabrały pasażerów. A właściwie turystów, bo pierwszy dzień funkcjonowania nowych stacji minął pod znakiem robienia sobie selfie na nowych stacjach i opowiadania kiepskich żartów o tunelu pod Wisłą" - tak relacjonowaliśmy siedem lat temu otwarcie pierwszego fragmentu drugiej linii metra.

Rondo Daszyńskiego drugim Służewcem?

W ciągu ostatnich siedmiu lat żadne miejsce w Warszawie nie zmieniło się w takim stopniu, jak rondo Daszyńskiego. Gdy otwierano stację metra, na Warsaw Spire dopiero montowano szklaną elewację. Dziś wieżowiec przy pl. Europejskim jest zaledwie jedną z kilku wież, tworzących imponującą zachodnią bramę do centrum Warszawy.

- Za kilka lat praktycznie cała okolica będzie pełna wieżowców, w których znajdzie się ponad milion metrów kwadratowych biur - pisaliśmy w marcu 2015 roku. - Przy rondzie Daszyńskiego powstaje "drugi Służewiec". Lepszy od pierwszego, bo od początku wyposażony w metro i tramwaje. Przy okazji prowadzonych tu inwestycji powstawać będą także kolejne place i skwery.

Zapraszamy na zakupy

Czerwona Wola pod ziemią

O architekturze stacji pisaliśmy, że "nie jest źle, ale na nagrody architektoniczne nie ma co liczyć". Wszystkie stacje metra otwarte w 2015 roku wyglądają właściwie tak samo, różni je kolorystyka.

- Na Woli jest czerwono - pisaliśmy. - To raczej przypadek, niż celowe nawiązanie do XIX-wiecznego określenia "Czerwona Wola", którym nazywano dzielnicę z powodu dużego zagęszczenia fabryk i lewicowych nastrojów wśród robotników. Same ściany peronu zdobi kontrowersyjny, trudny do oczytania napis z nazwą stacji autorstwa Wojciecha Fangora.

Rondo Daszyńskiego było pierwszą stacją drugiej linii metra, która została po otwarciu rozbudowana. Firma Ghelamco ufundowała warszawiakom odnogę przejścia podziemnego pod Prostą, łączącą poziom -1 z pasażem handlowym pod wieżowcem The Warsaw Hub. Ponieważ peron jest odsunięty spod linii Towarowej, pasażerowie chętnie widzieliby dalszą rozbudowę: o brakujące wyjścia na przystanki tramwajowe w stronę pl. Zawiszy i Kercelaka oraz bezpośrednie przejścia na drugą stronę ulicy.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA