Seniorzy proszą o ławki
10 września 2010
Na co narzekają bielańscy seniorzy?
Z sondażu przeprowadzonego latem podczas wczasów dla seniorów na terenie Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach wynika, że największą bolączką starszych osób mieszkających w dzielnicy, oprócz złej komunikacji miejskiej, jest brak ławek w przestrzeni miejskiej. Na brak siedzących miejsc do odpoczynku skarżą się też seniorzy telefonujący do redakcji "Echa". Choć problem wielu oso-bom wydaje się błahy, starszym ludziom brak ławek bardzo doskwiera. Twierdzą, że ilekroć zgłaszali ten fakt w urzędzie dzielnicy, ich prośby pozostały bez echa.
Dla kogo te ławki?
Niestety, ławki znikają w zastraszającym tempie z większości warszawskich osiedli i to najczęściej właśnie na życzenie mieszkańców. Powód? Przesiadująca na nich młodzież, która po alkoholu rozrabia, śmieci i zaczepia przechodniów. Likwidacja ławek nie rozwiązuje jednak tego problemu, a powoduje nowe.- Dlaczego w parku Olszyna są tylko trzy ławki, na których zresztą nie można usiąść, bo są stale zajęte? - pyta pani Jadwiga. - Dlaczego ławek nie ma również wzdłuż ul. Kochanowskiego? Nie możemy przez to wychodzić na spacer, bo nie ma gdzie odpocząć - dodaje pan Marian.
W opinii seniorów ławki najbardziej przydałyby się wzdłuż ulic: Kochanowskie-go, Duracza, Rudnickiego, przy pawilonach na Broniewskiego, a najbardziej w oko-licy kościołów, jak np. św. Zygmunta przy ul. Schroegera.
Ciągle to samo
Dzielnica ciągle odpowiada to samo. - Brak pieniędzy uniemożliwia ustawienie ła-wek wzdłuż ulic - informuje Mirosława Włodek, naczelniczka bielańskiego wydziału ochrony środowiska. Jednocześnie przypomina, że ustawiane przez dzielnicę ławki w parkach są nieustannie niszczone przez wandali, łamane, podpalane, a nawet wrzucane do zbiorników wodnych. - Postawienie ławek metalowych, takich jakie znajdują się np. w parku Kępa Potocka, jest możliwe, lecz kosztowne - ok. 7 tys. zł za sztukę. Nie stać nas na taki zakup - tłumaczy naczelniczka.Anna Przerwa
Dziurawa jezdnia, brak chodnika, zdemolowana wiata przystankowa? Chcesz, aby "Echo" pomog-ło Ci w kontaktach z urzędnikami - dzwoń 22 392-08-30.