Schronienie przed deszczem
3 lipca 2009
Taką rolę pełnić może rzeźba - jeden z obiektów Parku Rzeźby, który z udziałem wielu mieszkańców Bródna i władz dzielnicy otwarto oficjalnie 21 czerwca w parku Bródnowskim.
Na parkowych trawnikach stanęły ponadto prace Olafura Eliassona, Moniki Sosnowskiej oraz Rirkrita Tiravaniji. To początek planowane-go na wiele lat projektu, którego celem jest po-kazywanie sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej.
Otwarcie Parku Rzeźby połączono z obchodami Dnia Targówka. Festyn przy-ciągnął wielu mieszkańców, którzy chętnie oglądali nowoczesne rzeźbiarskie insta-lacje.
Duże zainteresowanie wzbudziła praca Olafura Eliassona - Negative Glacier Kaleidoscope (2007), czyli zamocowany w ziemi kalejdoskop o wadze ponad 300 kilogramów. Wygląda jak szczelina, w którą spadła z nieba geometryczna gwiazda.
Z uwagą wiele osób oglądało rzeźbę Moniki Sosnowskiej - leżącą na trawie kulę o średnicy czterech metrów, zmontowaną z prętów zbrojeniowych, zespawanych na wzór krat chroniących okna mieszkań i sklepów otaczających park.
Jednak najwięcej osób, przede wszystkim dzieci, przyciągnęła praca tajskiego artysty Rirkrita Tiravanija, który zainstalował w parku obiekt nazwany przez niego przewróconym domkiem herbacianym z ekspresem do kawy. To skonstruowany z tanich materiałów sześcian o metalicznej powierzchni, w którym odbija się otacza-jąca go zieleń. Obiekt, przypominający dawne filmy science-fiction, może służyć jako schronienie przed deszczem. Metaliczna rzeźba, do której wchodzi się po dra-binie, była podczas festynu stale oblężona.
Park Rzeźby, a szczególnie część zwana Rajem, wygląda pięknie. Wspaniałe drzewa, krzewy i kwiaty wokół niewielkiego stawu robią wrażenie. Bardzo by się chciało, żeby to miejsce przez długie lata służyło mieszkańcom osiedla.
Tekst i foto: jzv