REKLAMA

Targówek

Chodzi o trujący granulat

 

Sanepid bada boiska na Targówku. Chodzi o trujący granulat

  6 marca 2020

alt='Sanepid bada boiska na Targówku. Chodzi o trujący granulat'
źródło: OSiR Targówek

Boiska na Targówku mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci i młodzieży. Ruszyły kontrole.

REKLAMA

- Zbadamy szkodliwość granulatu na polskich boiskach - deklaruje Ministerstwo Sportu. Rodzice boją się o zdrowie swoich dzieci, a głosy niepokoju płyną z całej Polski. Co się stało?

Dzieci z problemami zdrowotnymi

W lutym Onet opublikował wyniki badań wykonanych na trzech sztucznych boiskach w Polsce. Na wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych limitówW lutym Onet opublikował wyniki badań wykonanych na trzech sztucznych boiskach w Polsce. Na wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych limitów trujących substancji - w tym rakotwórczych, mutagennych, źle wpływających na rozrodczość oraz układy krwiotwórczy i nerwowy. trujących substancji - w tym rakotwórczych, mutagennych, źle wpływających na rozrodczość oraz układy krwiotwórczy i nerwowy. Wszystko zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie. To właśnie tam rodzice zgłosili problemy zdrowotne dzieci (podrażniona skóra, pieczenie oczu, katar, kaszel, swędzenie). Po grze na boisku schodziły z niego całe pobrudzone, jakby sadzą. Boisko przy SP nr 343 zostało oddane do użytku w 2013 r. Jest zbudowane ze sztucznej, plastikowej trawy podsypanej gumowym granulatem z recyklingu. Robi się go m.in. ze zużytych opon, uszczelek, kołnierzy z pralek czy dywaników samochodowych. Władze dzielnicy za namową rodziców postanowiły wykonać ekspertyzę nawierzchni boiska.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Fatalny wynik raportu

Raport Instytutu Techniki Górniczej "Komag" z Gliwic poraża. Eksperci w nawierzchni boiska wykryli przekroczenie norm m.in. rakotwórczych "wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) należących do organicznych związków chemicznych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci". W opinii czytamy: "Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy". Ponadto eksperci odkryli rakotwórcze pierwiastki: ołów, kadm, nikiel i rtęć. Eksperci dodają: "Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu".

W szkole nr 343 ciężko zachorował 9-letni Julek, zapalony piłkarz, który całe dnie spędzał na przyszkolnym boisku. Zaczęło się od problemów ze złapaniem oddechu po treningach. Potem pojawiły się kłopoty ze wzrokiem. W grudniu 2019 r. lekarze postawili diagnozę: nieoperacyjny guz mózgu. Nikt nie ma pewności, czy substancje toksyczne z nawierzchni boiska przyczyniły się do choroby chłopca, ale choroba jednego dziecka spotęgowała strach rodziców. Boisko zostało zamknięte.

REKLAMA

Do kontroli ponad sto obiektów

Władze miasta wydały komunikat: "Boiska, które wykonano w technologii wykorzystującej granulat gumowy są w całej Polsce. Granulat gumowy jest powszechnie stosowany jako wypełnienie dla boisk ze sztuczną nawierzchnią. Granulaty te pochodzą od różnych producentów. Wszystkie boiska szkolne i inne, zarządzane przez miasto bądź jego jednostki, były wykonane z materiałów, które posiadają atesty Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny. Z ostrożności i z troski o bezpieczeństwo dzieci Urząd m.st. Warszawy poprosił Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o przeprowadzenie kontroli boisk, które zostały zbudowane przed grudniem 2015 roku. Zastosujemy się do zaleceń Sanepidu".

REKLAMA

Pięć boisk do kontroli

Na Targówku boisk ze sztuczną nawierzchnią jest 18, z czego pięć przejdzie w najbliższym czasie kontrolę. - Wszystkie nasze boiska były wykonane z materiałów, które posiadają niezbędne atesty Państwowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny, ale dla pewności poprosiliśmy Sanepid o wykonanie ekspertyzy wszystkich boisk wykonanych przed grudniem 2015. Takie boiska są w ogrodzie jordanowskim przy Suwalskiej, przy Zespole Szkół nr 41 na Bartniczej 2, przy szkołach podstawowych nr 275 i 380 oraz boisko główne na terenie OSiR-u, które jest ze stycznia 2015 roku - informuje Rafał Lasota, rzecznik urzędu dzielnicy.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# ddd

07.03.2020 11:29

Ja zupełnie tego nie rozumiem. Czy takie badanie nie powinno się odbyć, zanim dopuszczono dany produkt do użytku?. Kilka lat temu modne było tworzenie piaskownic na terenie szkół czy osiedlowych placów zabaw. Później ktoś wpadł na zmiany zmiany przepisów i się okazało, iż piaskownice muszą być w jakiś sposób zabezpieczone a piasek w nich wymieniany co jakiś czas. Więc znów wydano kasę na ich likwidację, ponieważ okresowa zmiana piasku była dość kosztowna.
Ostatnio mamy coraz większą ilość wycofywanych leków.
Zastanawiam się czy to nie jest po to aby jakieś firmy czyjegoś kolesia zarobiły kasę?

 Leszek0

09.03.2020 03:01

Oferuję Ci pożyczkę od 1000 do 500.000 euro na bardzo prostych warunkach. Robię również inwestycje i pożyczki między jednostkami wszelkiego rodzaju. Oferuję pożyczki krótko-, średnio-i długoterminowe we współpracy z moim adwokatem. Nie wiemy o swoich zwyczajach, a nasze transfery są ubezpieczone przez Bank w celu zabezpieczenia transakcji. Dla wszystkich wniosków złożonych w odniesieniu do stawek i staggerings płatności i będę z waszą pomocą. Wreszcie proszę o kontakt przez e-mail: leszekadam.spiewak@gmail.com
Whatsapps: +48 515 702 018

# L.L.

14.03.2020 16:37

W 2009 r. już było wiadomo,że sztuczna trawa jest trująca i powoduje choroby płuc, skóry i oczu, a uwalniane w plastiku związki niszczą układ nerwowy i odpornościowy. Problem próbował wtedy nagłośnić poseł PiS D.S. ( zob. Express Sochaczewski nr 37) , ale jak widać bez skutku. Budowano bowiem w całej Polsce na potęgę Trujące Orliki. Na Boernerowie , podczas budowy, w związku z symptomami zatrucia chemicznego u mieszkańców najbliższego otoczenia szkoły , próbowano zainteresować sprawą władze dzielnicy Bemowo , PINB i MWINB. Bezskutecznie. No i teraz mamy efekty. W przyrodzie bowiem nic nie ginie i szydło zawsze wyjdzie z worka, prędzej lub później.

REKLAMA

# gosc9

14.04.2021 11:48

polecam usługi www.interhall.pl
więcej na forum

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni