Sanepid bada boiska na Targówku. Chodzi o trujący granulat
6 marca 2020
Boiska na Targówku mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci i młodzieży. Ruszyły kontrole.
- Zbadamy szkodliwość granulatu na polskich boiskach - deklaruje Ministerstwo Sportu. Rodzice boją się o zdrowie swoich dzieci, a głosy niepokoju płyną z całej Polski. Co się stało?
Dzieci z problemami zdrowotnymi
W lutym Onet opublikował wyniki badań wykonanych na trzech sztucznych boiskach w Polsce. Na wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych limitówW lutym Onet opublikował wyniki badań wykonanych na trzech sztucznych boiskach w Polsce. Na wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych limitów trujących substancji - w tym rakotwórczych, mutagennych, źle wpływających na rozrodczość oraz układy krwiotwórczy i nerwowy. trujących substancji - w tym rakotwórczych, mutagennych, źle wpływających na rozrodczość oraz układy krwiotwórczy i nerwowy. Wszystko zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie. To właśnie tam rodzice zgłosili problemy zdrowotne dzieci (podrażniona skóra, pieczenie oczu, katar, kaszel, swędzenie). Po grze na boisku schodziły z niego całe pobrudzone, jakby sadzą. Boisko przy SP nr 343 zostało oddane do użytku w 2013 r. Jest zbudowane ze sztucznej, plastikowej trawy podsypanej gumowym granulatem z recyklingu. Robi się go m.in. ze zużytych opon, uszczelek, kołnierzy z pralek czy dywaników samochodowych. Władze dzielnicy za namową rodziców postanowiły wykonać ekspertyzę nawierzchni boiska.
Fatalny wynik raportu
Raport Instytutu Techniki Górniczej "Komag" z Gliwic poraża. Eksperci w nawierzchni boiska wykryli przekroczenie norm m.in. rakotwórczych "wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) należących do organicznych związków chemicznych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci". W opinii czytamy: "Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy". Ponadto eksperci odkryli rakotwórcze pierwiastki: ołów, kadm, nikiel i rtęć. Eksperci dodają: "Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu".
W szkole nr 343 ciężko zachorował 9-letni Julek, zapalony piłkarz, który całe dnie spędzał na przyszkolnym boisku. Zaczęło się od problemów ze złapaniem oddechu po treningach. Potem pojawiły się kłopoty ze wzrokiem. W grudniu 2019 r. lekarze postawili diagnozę: nieoperacyjny guz mózgu. Nikt nie ma pewności, czy substancje toksyczne z nawierzchni boiska przyczyniły się do choroby chłopca, ale choroba jednego dziecka spotęgowała strach rodziców. Boisko zostało zamknięte.
Do kontroli ponad sto obiektów
Władze miasta wydały komunikat: "Boiska, które wykonano w technologii wykorzystującej granulat gumowy są w całej Polsce. Granulat gumowy jest powszechnie stosowany jako wypełnienie dla boisk ze sztuczną nawierzchnią. Granulaty te pochodzą od różnych producentów. Wszystkie boiska szkolne i inne, zarządzane przez miasto bądź jego jednostki, były wykonane z materiałów, które posiadają atesty Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny. Z ostrożności i z troski o bezpieczeństwo dzieci Urząd m.st. Warszawy poprosił Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o przeprowadzenie kontroli boisk, które zostały zbudowane przed grudniem 2015 roku. Zastosujemy się do zaleceń Sanepidu".
Pięć boisk do kontroli
Na Targówku boisk ze sztuczną nawierzchnią jest 18, z czego pięć przejdzie w najbliższym czasie kontrolę. - Wszystkie nasze boiska były wykonane z materiałów, które posiadają niezbędne atesty Państwowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny, ale dla pewności poprosiliśmy Sanepid o wykonanie ekspertyzy wszystkich boisk wykonanych przed grudniem 2015. Takie boiska są w ogrodzie jordanowskim przy Suwalskiej, przy Zespole Szkół nr 41 na Bartniczej 2, przy szkołach podstawowych nr 275 i 380 oraz boisko główne na terenie OSiR-u, które jest ze stycznia 2015 roku - informuje Rafał Lasota, rzecznik urzędu dzielnicy.
(DB)