Rynek pracy
8 czerwca 2007
Podczas ostatniej sejmowej komisji pracy odbyła się krótka dyskusja na temat stanu prac nad rozporządzeniem rozszerzającym katalog prac, na wykonywanie których obywatele krajów graniczących z Polską nie będą zobowiązani posiadać zezwolenia na pracę.
W ciągu kilku najbliższych tygodni ma powstać ostateczny projekt rozporządze-nia. Jednocześnie najwięcej obaw i kontrowersji budzi projekt artykułu dotyczącego umożliwienia wykonywania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę przez obywateli krajów Azji, np.: Chin, Wietnamu, Indii, Pakistanu czy też Mołdawii lub Armenii. Takie rekrutacje mogłyby być prowadzone jedynie grupowo i przez publiczne służby zatrudnienia. W związku z wejściem Polski do strefy Schengen od 1 stycznia 2008 r. istnieje konieczność dookreślenia grupy krajów i szczegółowego zakresu działań. Mogą tu wystąpić zagrożenia: utrata kontroli nad przepływem oby-wateli do innych krajów UE jak również wzrost zagrożenia terroryzmem.
Szacuje się, że w tej chwili około 200 tys. obcokrajowców wykonuje pracę w Polsce. Warto nadmienić, że do przeprowadzenia inwestycji w związku z organizac-ją Euro 2012, potrzebnych będzie dodatkowo około 1 miliona pracowników.
Monika Ulatowska