REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Rudera zabytkiem. Za Żelazną 43 zapłacą podatnicy?

  28 października 2020

alt='Rudera zabytkiem. Za Żelazną 43 zapłacą podatnicy?'
źródło: MWKZ

Objęcie opuszczonej kamienicy ochroną konserwatorską zazwyczaj budzi radość miłośników historii. Ważniejsze jest jednak przywrócenie jej do dawnej świetności, a droga do tego bywa bardzo długa.

REKLAMA

Starania aktywistów, czasem zbiórka podpisów, wpis do rejestru, chwila radości w mediach społecznościowych i nic więcej - mieszkańcy Woli przerabiali to już wielokrotnie. Objęcie kamienicy ochroną przez konserwatora zabytków oznacza tylko tyle, że wszystkie remonty budynku muszą być uzgadniane w szczegółowy sposób i - w miarę możliwości - prowadzone z wykorzystaniem technik czy materiałów używanych w przeszłości. We wrześniu prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru kamienicę przy Żelaznej 43, należącą do wolskiego samorządu. Jaka będzie jej przyszłość?

- Zważywszy na pogarszający się stan techniczny budynku w 2019 roku zostały wykonane prace umacniające elewację i dach kamienicy oraz zabezpieczono obiekt przed dostępem osób trzecich - mówi Mateusz Witczyński, rzecznik urzędu dzielnicy. - Do budynku są roszczenia. Do momentu wyjaśnienia ich zasadności możliwe są tylko prace zabezpieczające przed degradacją.

Remont nieopłacalny

Budynek jest opuszczony od siedmiu lat. W 2013 roku ekspertyza techniczna wykazała, że remont kamienicy jest nieopłacalny a jej stan techniczny stanowi zagrożenie dla przebywających wewnątrz osób. Jeśli spór z dawnymi spadkobiercami nie zostanie rozstrzygnięty, opuszczona kamienica pozostanie na zawsze na utrzymaniu podatników. Jeśli właścicielem pozostanie samorząd, wszystko będzie zależeć od stanu miejskich finansów - w obecnej sytuacji urzędu dzielnicy nie byłoby stać na remont. Z kolei powrót kamienicy w ręce prywatne oznaczałby, że właściciel musiałby albo przejąć ciężar utrzymania pustostanu, albo przeprowadzić w porozumieniu z konserwatorem kosztowny remont. Czy przywrócenie zabytkowemu obiektowi funkcji mieszkalnej byłoby w ogóle opłacalne? Nie wiadomo.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Jaka jest historia kamienicy?

- Posesja pierwotnie wchodziła w skład nieruchomości należącej do hrabiego Stanisława Lessera, znanego warszawskiego bankiera, a od 1896 roku do przemysłowca i kolekcjonera sztuki Wilhelma Wellischa - pisze mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. - Rozległy plac zlokalizowany pomiędzy ulicami Pańską i Sienną pozostawał przez dziesięciolecia niezagospodarowany jako działka inwestycyjna. Dopiero w 1911 roku wydzielono posesję nr 5802 sprzedaną dwóm wspólnikom, Szajnbergowi i Skowronkowi. W tym czasie powstała pięciokondygnacyjna kamienica o dwóch podwórzach.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Rafał

29.10.2020 15:15

Jeśli to taki problem dla wszystkich ta kamienica to ja ją mogę przejąć i wyremontować.

# Wredny Kocur

29.10.2020 22:14

Jakoś, że bankier ma na nazwisko leser mnie szczególnie nie dziwi

# HaloHans

06.09.2021 19:52

To jest zabytek, rudera to mieszka na Mickiewicza 49.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe