Roztańczony Wieliszew rządzi na parkiecie
18 kwietnia 2013
Wieliszew po raz kolejny gościł tancerzy z całej Polski, którzy przyjechali tu na VI Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich. Na parkiecie wieliszewskiej hali sportowej zaprezentowało się 360 tancerzy z kilkudziesięciu ośrodków tanecznych w kraju.
Podsumowaniem tanecznego maratonu były niedzielne finały Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich oraz Konkurs Kar Mazurowych - rywalizacja polegająca na prezentowaniu układów tanecznych w wykonaniu czterech lub ośmiu par z danego zespołu jednocześnie, którą wygrali reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" z Krakowa (kat. 16-30 lat) oraz "Kuźni Artystycznej" przy Centrum Kultury Wilanów (kat. 30+). W Mistrzostwach Polski dominowali tancerze z Warszawy (10 par w finałach i trzy tytułu mistrzowskie), Krakowa (cztery pary w finałach i jeden tytuł mistrzowski), Nowej Rudy (cztery pary w finałach i jeden tytuł mistrzowski), Malborka (dwa pary w finałach i jeden tytuł mistrzowski), Siemiatycz (cztery pary w finałach), Zamościa (trzy pary w finałach) i Wieliszewa (również trzy finałowe pary).
Reprezentanci "Promyków", mimo tegorocznej zmiany kategorii wiekowych na starsze, wypadli bardzo dobrze - dotychczas niepokonani na krajowych parkietach Jakub Rembelski i Aleksandra Misztal zajęli w swoim debiucie w kat. III (13-15 lat) 5. miejsce, zaś w kat. II (10-12 lat) 4. i 5. miejsce przypadły parom Radosław Wyszyński i Julia Leszczyńska oraz Miłosz Rynkowski i Kamila Kuskowska. Na etapie półfinałów start zakończyła para Bartosz Bisialski i Julia Szmyt (10 miejsce w kat. II). W sumie przed własną publicznością wieliszewianie wystawili sześć par - dwie z nich występowały w czwartkowo-piątkowym konkursie: 4. miejsce w kat. II B zajęła para Wiktor Jakóbczak i Alicja Bożek, zaś Jakub Wojno i Dagmara Fronczek zakończyli zmagania w półfinale konkursu (7. miejsce).
Wieliszewski "Mazur" to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe o uznanej w kraju renomie, nawiązujące do tradycji polskich tańców narodowych. Głównym celem mistrzostw i konkursu jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży tą formą tańca. Podzielone na 7. kategorii wiekowych pary rywalizują więc na parkiecie w takich tańcach jak krakowiak, polka, mazur, kujawiak i oberek.
(wt)