Rosyjskie liceum w budynku Jana Kiepury. Rząd chce zwrotu działki
9 marca 2022
Polski rząd postanowił wykonać wyrok sądu dotyczący zwrotu przez Federację Rosyjską budynku na rogu Rakowieckiej i Kieleckiej.
Szkoła Średnia przy Ambasadzie Rosji działa w okazałym budynku stojącym na cennej działce na Mokotowie, tuż obok przystanku tramwajowego, około 2800 metrów od ścisłego centrum Warszawy. Przez ostatnie lata polskie organy państwowe nie były zainteresowane nieruchomością, choć miały do wykonania prawomocny wyrok.
Nagła decyzja polityków
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o rozpoczęciu postępowania egzekucyjnego w sprawie nieruchomości bezprawnie wykorzystywanych przez Rosjan. Mowa o "Szpiegowie" przy Sobieskiego 100 oraz wspomnianym budynku Szkoły Średniej Ogólnokształcącej przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej. Choć stosunki polsko-rosyjskie były złe już w chwili wydania wyroku sądowego, sprawa została zamieciona na dywan na kilka lat.
- W stosunku do obu tych nieruchomości zapadły prawomocne orzeczenia sądów polskich nakazujące ich wydanie prawowitemu właścicielowi, Skarbowi Państwa - informuje MSZ. - Ponadto zarekomendowaliśmy wykorzystanie wszelkich przysługujących środków procesowych, aby postępowania sądowe w innych sprawach dotyczących nieruchomości toczyły się maksymalnie szybko.
Rosyjskie liceum w Warszawie
Szkoła została utworzona w 1953 roku przez rząd ZSRR na bazie poprzedniego rosyjskiego liceum i internatu Ministerstwa Obrony Narodowej PRL. Budynek na Mokotowie został przekazany bezpłatnie przez stalinowskie władze zainstalowane w Polsce osiem lat wcześniej. W szkole uczyły się dzieci dyplomatów sowieckich, a później także polskich, bułgarskich, czechosłowackich, jugosłowiańskich, kubańskich, mongolskich, północnokoreańskich, rumuńskich, wietnamskich i wschodnioniemieckich.
Strona internetowa placówki była po raz ostatni aktualizowana dwa lata temu. Obecnie jest nieczynna. Według informacji umieszczonych w Wikipedii szkoła jest formalnie częścią ambasady rosyjskiej i uczy się w niej młodzież z czternastu krajów. Co ciekawe, budynek na rogu Rakowieckiej i Kieleckiej należał niegdyś do słynnego śpiewaka Jana Kiepury.
(dg)