Rok Betonowego Tunelu. Taki był 2016
28 grudnia 2016
W Chinach Rok Ognistej Małpy, w Wawrze - Rok Betonowego Tunelu. Czas na podsumowanie ostatnich miesięcy.
Powiedzieć, że Wawer jest dzielnicą mało obfitującą w ważne i pamiętne wydarzenia, to nie powiedzieć niczego. Na co dzień mieszkańcy domów w Falenicy, Radości czy Marysinie obywają się bez kontrowersji, sporów i konfliktów, towarzyszącym życiu na blokowiskach i w centrum Warszawy. Ot, czasem ktoś zechce zbudować trzypiętrowy blok obok domów jednorodzinnych, ktoś inny przypomni, że budowa kanalizacji mogłaby przyspieszyć a jeszcze ktoś stwierdzi, że może warto zbudować most na Urzeczu (zwany też mostem na zaporze, ale bez zapory). Mimo wszystko udało nam się dochować tradycji i wybrać pięć najważniejszych wydarzeń Roku Betonowego Tunelu.
Mamy plażę dla wszystkich
Przez ostatnie lata hasło "smażing-plażing w Wawrze" kojarzyło się pozytywnie tylko nudystom, którzy upodobali sobie kawałek terenu przy ulicy - nomen omen - Romantycznej. Tej wiosny burmistrz stwierdził, że czas na plażę demokratyczną, dla wszystkich. Okolica zostały gruntownie uprzątnięta, zebrano i wywieziono sterty śmieci, nawieziono świeży piasek. Latem przy Romantycznej cumowały promy, a na brzegu odbywały się imprezy z grillem.
Al. Dzieci Polskich otwarta
350-metrowy odcinek ulicy w lesie na granicy Międzylesia i Starej Miłosny powstawał w wielkich bólach. W miejscu zniszczonej drogi z betonowych płyt powstała porządna ulica z jezdnią, chodnikami, drogą dla rowerów i rzędem latarń.
Śmierć czyha na Patriotów
Kilkanaście wypadków, kilkanaście rannych osób i dwie zabite - mamy nadzieję, że tragiczny bilans roku na Patriotów nie wzrośnie. Jedna z najważniejszych ulic w dzielnicy to wciąż pułapka na pieszych i kierowców, którzy nie znają dnia ni godziny. Stłuczki i potrącenia są tam na porządku dziennym.
Odzyskaliśmy pamięć
W dziedzinie kultury i historii rok upłynął pod znakiem wspomnień o Sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie. Była wystawa, konferencja naukowa, kilka koncertów i uroczyste odsłonięcie pomnika obok szkoły podstawowej przy Wolnej, a artykuł "Korczak w spódnicy. Niesamowita historia dr Toli Mintz" stał się najczęściej czytanym tekstem w historii portalu TuWawer.pl. Lokalna społeczność w niesamowity sposób odzyskała pamięć o wspaniałych ludziach i ich młodych podopiecznych.
Tunelem pod torami
Budowa pierwszego tunelu drogowego pod linią otwocką najpierw paraliżowała Wawer, potem dała mu odetchnąć. Mimo pewnych kontrowersji tunel w ciągu Żegańskiej i Zwoleńskiej błyskawicznie wpisał się w krajobraz dzielnicy i dziś trudno sobie wyobrazić Międzylesie bez niego. Zdaniem niektórych to dobrze, zdaniem innych - źle. Za 20-30 lat, gdy tuneli będzie więcej a przez Wawer będą jeździć pociągi dużych prędkości, emocje towarzyszące budowie będą nas pewnie śmieszyć. Cóż, żyjemy w ciekawych czasach.
Dominik Gadomski