REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Rekrutacja do liceów to swoisty tor przeszkód

  17 czerwca 2023

alt='Rekrutacja do liceów to swoisty tor przeszkód'
źródło: UM Warszawa

Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach, o miejsca w szkołach ubiega się tzw. "podwójny rocznik".

REKLAMA

Szkoły średnie nie mają rejonizacji, a rekrutacja do szkół warszawskich i podwarszawskich jest wspomagana systemem elektronicznym. Uczniowie poprzez system komputerowy przypisywani są do oddziałów zgodnie z punktacją, jaką uzyskali z egzaminu ósmoklasisty, ocen na świadectwie i osiągnięć wymienionych w zarządzeniu Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

W każdej szkole, w każdym oddziale, tworzy się próg punktowy. Jak wyglądają zakupy na e-raty? Jak wyglądają zakupy na e-raty?
Coraz większa liczba przedsiębiorców działających w branży e-commerce umożliwia klientom zakupy w systemie ratalnym. Taką opcję wprowadzają także niektórzy operatorzy płatności online. To prosta procedura, w ramach której wniosek o zakup na e-raty rozpatrywany jest w zaledwie kilka minut. Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na rozłożenie płatności na raty w sklepie internetowym.
Jest to liczba punktów, jaką uzyskał ostatni z uczniów przyjętych do danej klasy. Progi tworzą się w zależności od tego, jak dużo uczniów i z jaką punktacją wybrało dany oddział. Może się zdarzyć, że uczniowie z bardzo dużą liczbą punktów nie dostaną się do żadnej szkoły, ponieważ wybiorą takie placówki i takie oddziały, w których liczba punktów kwalifikująca do przyjęcia będzie wyższa od tej, którą uzyskali.

Rekrutacja do liceów - najczęstsze błędy

Uczeń, który w wyniku rekrutacji elektronicznej nie dostał się do żadnej placówki, poszukuje szkoły na własną rękę. Może zostać przyjęty jedynie do takiej, która dysponuje wolnymi miejscami. Ponadto o przyjęciu ucznia poza rekrutacją elektroniczną decyduje wyłącznie dyrektor szkoły. Fakt ten powinien skłonić uczniów i ich rodziców do poważnego podejścia do wypełniania kwestionariusza rekrutacyjnego. Należy dokładnie prześledzić, jak w ubiegłych latach kształtowały się progi punktowe w szkołach, do których aplikuje kandydat. Należy również zwrócić uwagę, że w obrębie jednej szkoły mogą występować znaczne różnice pomiędzy progami punktowymi do poszczególnych klas. W kwestionariuszu rekrutacyjnym uczeń może wybrać nieograniczoną liczbę szkół i oddziałów. Aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się do szkoły należy wybierać szkoły w kolejności od tej, do której uczeń bardzo chce uczęszczać do tej, którą w ostateczności zaakceptuje.

Powszechnym błędem jest umieszczanie szkoły czy klasy, która w ubiegłych latach miała wyższy próg punktowy, poniżej szkoły z niższym progiem. Takie ustawienie spowoduje, że uczeń eliminuje automatycznie tę szkołę z procesu rekrutacji. W wyborze szkoły należy kierować się nie tylko opiniami, rankingami i progami punktowymi. Istotne jest również, jakie przedmioty uczeń będzie realizował w zakresie rozszerzonym. Wybierając wszystkie klasy w danej szkole może się okazać, że uczeń trafi do takiej, której profil okaże się zbyt trudny lub zupełnie niezgodny z zainteresowaniami.

Ważnym czynnikiem wyboru szkoły powinna być odległość od miejsca zamieszkania oraz łatwość dojazdu. Ciężko jest przetrwać cztery czy pięć lat nauki, jeżeli dojazd do szkoły zajmie np. trzy godziny dziennie. Rekrutacja elektroniczna, jak widać, jest swoistym torem przeszkód. Trzeba w nim uwzględnić zarówno możliwości wynikające z uzyskanej przez ucznia punktacji, ale także rozważyć profil szkoły i klasy, nauczane języki obce i dojazd. Składanie wniosków w elektronicznym systemie rekrutacyjnym kończy się 19 czerwca, jednak po uzyskaniu wyników sprawdzianu ósmoklasisty będzie można, do 12 lipca, zmieniać kolejność szkół i klas. Do tego czasu można jeszcze wszystko dokładnie przemyśleć, wybrać optymalne rozwiązanie i uniknąć stresu związanego z poszukiwaniem wolnego miejsca w jakiejkolwiek szkole.

Elżbieta Gęsina
dyrektor CV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

 Erneścio

25.07.2023 15:16

12 ławek wstawili do tej dużej klasy? Dobrze widzę na foto?
I miejsc nie ma?
Ha ha
Za czasów PRL u mnie w 8 klasie było 41 osób, gdy brakowało ławek i krzeseł to brało się z innej klasy. Zmieścił się każdy, kto chciał się uczyć.

# Matello

30.08.2023 20:47

Nie dziwię się, że rekrutacja do liceów dla uczniów z białołęki to swoisty tor przeszkód
Wystarczy spojrzeć na poziom szkół podstawowyxh na Białołęce to syf! Słaba kadra, grubi prowadzący z wf czyli grube dzieci! Szkoły podstawowe na dzielnicy są najsłabsze w całej Warszawie! Poziom tragiczny! Dzieciaki głupie!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy