REKLAMA

Wola

historia »

 

Reduta Wolska: stara, piękna i zaniedbana

  19 września 2013

alt='Reduta Wolska: stara, piękna i zaniedbana'

U zbiegu ulic Wolskiej i Redutowej, tuż obok Cmentarza Prawosławnego i kościóła św. Wawrzyńca, znajduje się zabytkowy szaniec - Reduta Wolska (zwane też Redutą 56 lub Redutą Sowińskiego).

REKLAMA

Fortyfikacje, które powstały w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 roku, zostały przebudowane w 1831 roku stając się głównym szańcem wolskim, na którym walczył gen. Józef Sowiński. Reduta była także wykorzystywana do obrony w czasie II wojny światowej.

Ocalić Redutę

- To jeden z najważniejszych zabytków na Woli, a dzisiaj niszczeje - mówią członkowie Towarzystwa Przyjaciół Woli, którzy dwa lata temu przedstawili władzom dzielnicy zarys działań, które ich zdaniem powinny być wobec szańca prowadzone. Plan obejmował m.in.: utworzenie zielonego terenu ze ścieżkami spacerowymi na przedpolu Reduty, usypanie do pełnego profilu wszystkich zachowanych elementów fortyfikacji, a nawet wykonanie kopii armat z XIX wieku. Ostatnim punktem jest utworzenie w kościele św. Wawrzyńca "Sanktuarium Obrony Woli", w którym zgromadzone byłyby zabytki.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Skąd wziąć pieniądze?

Przeszkodą pozostają - oczywiście - pieniądze. Władze dzielnicy oczekują wsparcia z urzędu miasta, ten z kolei chce pozostawić sprawę w gestii dzielnicy. I tak dalej...

- Wystarczy dobra wola. Dziś na terenie Reduty 56 przy historycznym kościele św. Wawrzyńca znajdują się:
- groby żołnierzy 6 i 7 pułku piechoty z 1831 roku
-groby żołnierzy III batalionu 40 pułku strzelców lwowskich z września 1939
-zbiorowa mogiła mieszkańców Woli zabitych w czasie Rzezi Woli w sierpniu 1944
-krzyż upamiętniający śmierć generała Sowińskiego
-pomnik upamiętniający Rzeź Woli wystawiony w 1949
-płaskorzeźba generała Sowińskiego na ścianie kościoła
-kule armatnie i lufy z 1831 wmurowane w ściany kościoła
-obok, przy ul. Redutowej, pomnik upamiętniający pilotów Halifaxa, którzy zginęli 15 sierpnia 1944.
Trzeba umieścić zadanie w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasta, wystąpić do Ministerstwa Kultury o dotację na opracowanie projektu technicznego dotyczącego rewitalizacji Reduty, przygotować wniosek do prezydenta stolicy o utworzenie parku kulturowego, co ułatwiłoby w późniejszym czasie dostęp do funduszy europejskich. Możliwości jest mnóstwo - mówią członkowie towarzystwa.

Władze dzielnicy twierdzą, że o rewitalizację zabiegały i nic z tego nie wyszło. - Popierając prośby mieszkańców i mając na uwadze historyczne znaczenie szańca, radni podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do władz Warszawy o rewitalizację Reduty Wolskiej i zabezpieczenie na ten cel odpowiednich funduszy - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka wolskiego ratusza. - W odpowiedzi dyrektor Biura Rozwoju Miasta poinformował, że w aktualnej sytuacji dochodowej miasta nie jest to możliwe. Potem, czyli w obecnej kadencji, cięcia w budżecie spowodowane kryzysem i ograniczanie wydatków były jeszcze bardziej restrykcyjne. Wola otrzymała fundusze na rewitalizację ul. Chłodnej oraz częściowo na park Szymańskiego. Szanse na otrzymanie kolejnych pieniędzy na rewitalizację Reduty są obecnie zerowe - ocenia rzeczniczka. - Kwestie wystąpienia do Ministerstwa Kultury o fundusze europejskie to temat dla Biura Funduszy w mieście, ponieważ dzielnice nie realizują samodzielnie inwestycyjnych projektów unijnych - dodaje.

Z kolei urząd miasta jedyną szansę na finansowanie takiego projektu widzi obecnie w środkach z tzw. Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego. - Właśnie trwają prace nad identyfikacją potencjalnych projektów do dofinansowania z tego źródła - mówi Paulina Żukowska z warszawskiego ratusza. - Jeżeli dzielnica zgłosi takie zapotrzebowanie, projekt zostanie przeanalizowany jako kandydat do wniosku o dofinansowanie - dodaje.

Nabór trwa do 30 września, jednak władze Woli nie zaplanowały zgłoszenia jakichkolwiek wniosków...

kz

Co mówią spacerowicze odwiedzający Redutę?

REKLAMA

Pani Ewa

Pani Ewa

Warto byłoby coś tu zmienić! Wały Reduty są brzydkie, nie zachęcają, żeby tu spacerować, bałabym się tam iść. Poza tym ogrodzenie cmentarza jest koszmarne. Teren jest zapuszczony. Jeśli chodzi o plany remontu, to nic o nich nie wiem, pierwsze słyszę.

REKLAMA

Pan Bogdan

Pan Bogdan

Reduta Wolska jest w tragicznym stanie, a jest przecież zabytkiem. O remoncie nic nie słyszałem, ale powinni zrobić ogrodzenie cmentarza, które wygląda tragicznie, no i odnowić wały.

Pan Tadeusz

Pan Tadeusz

Historię Reduty Wolskiej znam z podstawówki. Miały tu miejsce walki, w których zginął gen. Sowiński. Jest tutaj też kościół, w którym tkwią jeszcze kule z czasów powstania listopadowego. Reduta nie jest zadbana: dookoła mnóstwo śmieci, leżą gruzy, wandale malują mury wokół cmentarza. Miejsce mogłoby być piękne, gdyby je odnowić, zadbać o ten teren. Ludzie z chęcią by tutaj przychodzili.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025