REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

inwestycje

 

Ratusz bierze kredyt na... zielony dach dla pustego parkingu

  28 grudnia 2021

Ratusz bierze kredyt na... zielony dach dla pustego parkingu
źródło: UM Warszawa

Pieniądze pozwalające na budowę półtora tysiąca miejsc parkingowych zostaną wydane m.in. na dodanie zieleni na parkingu, z którego korzystają nieliczni kierowcy.

REKLAMA

500 miejsc dla samochodów, 20 dla rowerów, dogodne przesiadki w wielu kierunkach - tak prezentuje się na papierze P+R Połczyńska, działający obok remontowanego centrum handlowego Fort Wola. W rzeczywistości jest to jeden z najgorzej działających parkingów w Warszawie.

REKLAMA

P+R Połczyńska bez sukcesu

Parking na Połczyńskiej powstał z myślą o kierowcach, którzy chcieliby przesiadać się do tramwaju, a w przyszłości - także do kolei miejskiej odjeżdżającej z planowanej stacji w kierunku Dworca Gdańskiego. Przejazd "dziesiątką" do ścisłego centrum Warszawy trwa 21 minut, ale kierowcy nie widzą sensu pozostawiania samochodu w takim miejscu.

Widząc z bliska wolskie wieżowce i wiodącą do nich szeroką arterię stwierdzają, że lepiej dojechać do celu własnym autem.

W rezultacie P+R Połczyńska jest wykorzystywany w małym stopniu. Z danych ZTM wynika, że przed stanem epidemii zapełniał się w mniej więcej połowie, a w październiku tego roku - w zaledwie 33%. Mimo to warszawski ratusz zapowiedział... modernizację parkingu.

REKLAMA

Będziemy płacić do 2038 roku

- Radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie pożyczki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie inwestycji Eko P+R Połczyńska - informuje urząd miasta. - Cała inwestycja ma kosztować ok. 15 mln zł, na jej dofinansowanie miasto pożyczy 10 mln zł, pozostała część kwoty pochodzi z miejskich funduszy celowych związanych z ochroną środowiska.

Warszawski ratusz zamierza poprosić o umorzenie 30% pożyczonej kwoty, ale zapowiada, że pożyczka będzie spłacana do 2038 roku. Według aktualnych cen budowa miejsca parkingowego kosztuje około 10 tys. zł, więc za 15 mln zł można byłoby zbudować ich półtora tysiąca. O budowę parkingów P+R od lat apelują m.in. mieszkańcy Białołęki, dojeżdżający do stacji Płudy czy Choszczówka, ale samorząd nie jest w stanie porozumieć się z kolejarzami. Na razie powstaje tylko P+R Żerań, którego budowa miała zakończyć się w czerwcu. Za ponad 220 miejsc ZTM zapłacił 6 mln zł, co wydawało się absurdalnie wysoką ceną. Krytykując koszty parkingu na Żeraniu nawet nie wyobrażaliśmy sobie, że na Połczyńskiej czeka nas remont za 15 mln.

REKLAMA

Kredyt na... gadżety

Pożyczone pieniądze samorząd wykorzysta m.in. na budowę systemu retencji wód opadowych i roztopowych, budowę zielonych dachów, otwartego zbiornika na wodę w części rekreacyjnej i zbiornika podziemnego oraz nasadzenia zieleni. W przebudowanym budynku zaplecza parkingu zostanie zainstalowany centralny inteligentny system zarządzania. W dni powszednie w budynku będą odbywać się... zajęcia dla dzieci reklamujące komunikację miejską.

- Tereny zieleni będą wzbogacone nowymi krzewami i drzewami, a trawniki wzdłuż ciągów pieszych staną się ogrodami deszczowymi - zapowiada urząd miasta. - Wybudowane będą kolejne stacje ładowania samochodów elektrycznych, a dotychczasowe oświetlenie zostanie zastąpione oświetleniem energooszczędnym. Na parkingu zainstalowane będą odnawialne źródła energii, a zmagazynowana dzięki nim energia elektryczna wykorzystywana będzie m.in. do oświetlenia terenu oraz ładowania pojazdów elektrycznych.

Projekt przebudowy powinien być gotowy w marcu. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych, a następnie rozpoczną się prace w terenie, które potrwają do 2024 roku.

(dg)

.
 

Komentarze (6)

# Ktosiek

28.12.2021 08:55

Jaki gospodarz, takie inwestycje. Piesza kładka, hotel LPG, zielony dach nad parkingiem. Ale nie ma żadnej refleksji, a zamiast tego tylko narzekanie, że zły rząd zabiera pieniądze. Jeżeli mają iść na takie projekty, to lepiej aby ich było jak najmniej, a nuż przyjdzie jakaś refleksja do głowy miejskich urzędników. Niestety na razie widać tylko nieudolność i niemoc, jak podczas ustalania stawek za wywóz śmieci. Dramat. Jak tak zarządza opozycja stolicą państwa, to PiS jeszcze długo będzie rządził w kraju.

# wykolejnica wąskotorowa

28.12.2021 11:48

#Ktosiek napisał(a) 28.12.2021 08:55
Jaki gospodarz, takie inwestycje. ... Jak tak zarządza opozycja stolicą państwa, to PiS jeszcze długo będzie rządził w kraju.
Jedyna szansa że te wstrętne PiSiory z rządu dadzą pieniądze PKP żeby zbudowało perony , przy których będą stawały struzikowe Koleje Mazowieckie - wtedy parking się może zapełni, a korki na Wolskiej i Kasprzaka zmniejszą.
Tylko wtedy trzeba będzie wyciąć zieleń żeby zwiększyć ilość miejsc parkingowych.

# jan

28.12.2021 12:51

ale za to będziemy mieć kolejny teatr w Warszawie za 286 mln

REKLAMA

# Grażynka

29.12.2021 18:52

Zawsze jak czytam o takich niezbyt potrzebnych i drogich projektach to odnoszę wrażenie, że najzwyczajniej w świecie znajomy urzędnika ma na tym zarobić.

# patiala

29.12.2021 20:46

You can apply for a loan anywhere and anytime in your convenient location using your phone or laptop. Fast cash offer for you today at just 2% interest rate, both long and short term cash of all amounts and currencies, no collateral required. Apply now for your instant approval and transfer approval process takes just 4 hours. contact us now (Whats App) number:+919394133968 patialalegitimate515@gmail.com Mr Sorina Jeffery

# EElzar

31.12.2021 12:49

#Ktosiek napisał(a) 28.12.2021 08:55
Jaki gospodarz, takie inwestycje. Piesza kładka, hotel LPG, zielony dach nad parkingiem. Ale nie ma żadnej refleksji, a zamiast tego tylko narzekanie, że zły rząd zabiera pieniądze. Jeżeli mają iść na takie projekty, to lepiej aby ich było jak najmniej, a nuż przyjdzie jakaś refleksja do głowy miejskich urzędników.
Dokładnie tak. Do tego super projekty w stylu wymiana ławek z Berlinem.... Ludzie, jeśli tak się będzie do tego podchodziło, to nic się nie zmieni a miasto już dostaje zadyszki inwestycyjnej.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA