REKLAMA

Wawer

społeczeństwo »

 

Powstał Komitet Ochrony Rampy w Falenicy. Kolejarze zmienią projekt?

  6 września 2021

alt='Powstał Komitet Ochrony Rampy w Falenicy. Kolejarze zmienią projekt?'
źródło: Facebook / Lewa Linia

Rampa w Falenicy nie jest zabytkiem, ale to właśnie stąd w 1942 roku Niemcy wywozili żydowskich mieszkańców do obozu zagłady.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały wartą prawie 520 mln zł umowę na przebudowę linii między Dworcem Wschodnim a stacją Wawer. W drugim etapie, planowanym na lata 2024-2026, kapitalny remont ma przejść odcinek biegnący przez południową część dzielnicy Wawer.

Spór o rampę

Najważniejszym elementem drugiego etapu będzie budowa tuneli drogowych w ciągu Panny Wodnej i Izbickiej w Radości oraz w ciągu Walcowniczej i Bysławskiej w Falenicy. Na odcinku Międzylesie - Radość kolejarze planują budowę wiaduktu, umożliwiającego "przeplecenie" torów dla pociągów aglomeracyjnych z torami dalekobieżnymi. Kontrowersje budzi także spodziewana likwidacja niepozornej rampy w Falenicy.

Powstała prawdopodobnie na początku ubiegłego stulecia. Nie jest wpisana do rejestru ani gminnej ewidencji zabytków, ale plany jej likwidacji wywołały oburzenie lokalnych stowarzyszeń z Falenicy. Dlaczego? W sierpniu 1942 roku Niemcy wywieźli stamtąd do obozu zagłady w Treblince około ośmiu tysięcy Żydów z Falenicy i Rembertowa.

Kup bilet

Komitet Ochrony Rampy w Falenicy

Lokalni działacze postanowili interweniować zarówno w PKP Polskich Liniach Kolejowych, jak i u odpowiedzialnego za kulturę wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, mazowieckiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego i prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego.

- Takich miejsc na linii Warszawa - Lublin było w czasach zagłady wiele, lecz do naszych czasów przetrwała tylko rampa w Falenicy - pisze Komitet Ochrony Rampy w Falenicy. - Dlatego to właśnie falenicka rampa powinna być utrzymana, ze względu na jej szczególne znaczenie symboliczne - rampy śmierci, jako ostatniej zachowanej stacji przed obozem zagłady.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# oleksy2345

06.09.2021 20:28

chyba to jakiś żart,
rampa zagłady, święty ogród, co jeszcze ?
To chyba miasto jest dla ludzi a nie ludzie dla miasta ?
Rozumiem pomniki, skwery itp. ale nie utrudniajmy sobie życia i innym.
ZA pieniądze na "restauracje" tej rampy zapewne by wyremontował parę ładnych km dróg lub wybudował kanalizację/ścieżki rowerowe.
Ale nie paru działaczy woli "rampę" a potem jeszcze może tam muzeum zrobić ?
Jakby mało już "muzealny" był cały Wawer ..

# kubiasty

09.09.2021 13:18

Zgadzam się. Po rewitalizacji obiekt nadal nie będzie przedstawiał żadnej wartości estetycznej. Po co to ratować?

# j tkaczuk

10.09.2021 10:04

Ten pomysł nie ma najmniejszego sensu. Ofiary Zagłady zostały już uhonorowane (pomnik przed stacją PKP Falenica). Posługując się ta logika, należałoby zamienić w muzeum pół Falenicy 9bo przecież było tam getto).Niech ci aktywiści lepiej zajmą niszczejącym prawdziwym zabytkiem - budynkiem dawnej elektrowni.

REKLAMA

# ppp

18.12.2021 14:34

O rampie w Falenicy nagle zaczęło być głośno w momencie gdy zaplanowano modernizację linii kolejowej. Spójrzcie nawet na to zdjęcie w artykule jakieś reklamy, zaniedbany zdewastowany budynek. Co roku odbywały się spotkania przy pomniku (po drugiej stronie torów) i nikt nie interesował się rampą. Polska jest gotowa przyjąć zadośćuczynienie jakie organizacje 'Żydowskie' wyłudziły na przestrzeni lat za mieszkańców Polski - Polaków (nie istotne jakiego wyznania, poglądów), którzy odnaleźli w Polsce swoje miejsce na ziemi. A obecni 'walczący o pamięć' niech bardzie skupią się nad tym jak wyjaśnić zbrodnie jakich dopuścili się: nie tylko wybrani nadzorcy (np. w obozach), członkowie NKWD i może dlaczego statek z uchodźcami (nie mylić z imigrantami) został zawrócony z wybrzeży USA.
Polska i jej obywatele ucierpieli najbardziej w IIWŚ.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni