REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Radny jerzykami chce walczyć z komarami

  8 grudnia 2011

alt='Radny jerzykami chce walczyć z komarami'

Chce chronić jerzyki - ptaki, które rozprawiają się z komarami. Radny Marcin Korowaj prowadzi akcję mającą na celu budowę schronień dla tych zabójców owadów.

REKLAMA

Jerzyki żyją w budynkach. Ptaki te zjadają ogromne ilości komarów, meszek i mszyc. Jerzyk to prawdziwy komarkiller, w ciągu miesiąca potrafi złapać w powietrzu 20 tysięcy owadów. Niestety te tak pomocne nam ptaki narażone są na wyginięcie.

- Ptaki gniazdujące w budynkach są zagrożone zamurowaniem. Dlatego ich obecność na poddaszach czy stropodachach w czasie remontów często wywołuje konflikty między miłośnikami ptaków a inwestorami. Wykonawcy, którzy chcą zakończyć remont budynku jak najszybciej, robią to dosłownie po trupach (ptaków) - tłumaczy Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dodaje też, że właśnie dlatego wokół nas jest coraz mniej ptaków, które żywią się owadami latającymi, a za to dużo komarów.

Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków postanowiło stworzyć bezpieczne miejsca dla jerzyków, tak bardzo uzależnionych od budowli ludzkich. Ornitolodzy długo analizowali sytuację, zastanawiali się, co zrobić, by pomóc ginącym ptakom, które przecież są tak pożyteczne dla nas.

- Odpowiedź jest prosta: trzeba wybudować specjalne domy, tylko dla ptaków! Te budowle powinny się znaleźć na terenie miasta, tam gdzie dokuczają nam komary.

Jakie będę efekty działań? Czy pierwsza w Polsce wieża dla jerzyków powstanie na Białołęce? Czy rzeczywiście latem odczujemy ulgę i komarów będzie mniej?
Tak powstał pomysł stworzenia w Warszawie małej architektury przeznaczonej specjalnie dla ptaków. STOP ogłosił konkurs dla architektów i projektantów na zaprojektowanie budowli, nazywanej umownie "wieżą dla jerzyków". Jak będzie wyglądać? To będzie zależało przede wszystkim od inwencji projektanta, zwycięzcy konkursu. Regulamin i wytyczne opisane są na stronie www.stop.most.org.pl - wyjaśnia Dorota Zielińska.

Budowa wież ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa ptakom, ale też ochronę ludzi przed komarami i meszkami, które w ostatnich latach są prawdziwą plagą m.in. na Białołęce. Jako zielona dzielnica, przylegająca bezpośrednio do Wisły, Białołęka jest wyjątkowo narażona na uciążliwe komary i meszki, czego przykład mieliśmy chociażby ostatniego lata. Dlatego właśnie w akcję włączył się aktywnie radny Marcin Korowaj, który chce, by pierwsza wieża w Polsce powstała właśnie w naszej dzielnicy. Odbyły się już nawet konsultacje społeczne w tej sprawie.

- Po rozstrzygnięciu konkursu przyjmiemy konstruktywny plan działania mający na celu jak najszybsze doprowadzenie do powstania pierwszej w Polsce wieży dla jerzyków na terenie naszej dzielnicy. Planowana przez nas instalacja powinna dawać schronienie 100 ptakom, a biorąc pod uwagę, że jeden ptak zjada dziennie około 20 tysięcy komarów i meszek, nasza wieża może dziennie zwalczać nawet 2 miliony uciążliwych owadów - mówi Marcin Korowaj. Jakie będę efekty działań? Czy faktycznie pierwsza w Polsce wieża powstanie na Białołęce i w końcu, czy latem odczujemy ulgę i komarów będzie mniej? Odpowiedzi na pytania poznamy już za jakiś czas. Ciekawostką jest natomiast to, że wieże dla jerzyków i ptaków im pokrewnych powstały dawno temu w różnych miejscach świata, np. 21-metrowa w Griggsville w USA już w latach 60. Mieszkańcy tego miasteczka chwalą się, że dzięki ptakom, które osiedliły się w wieży pokonali plagę komarów. Okazała wieża lęgowa dla jerzyków stanęła w Pekinie z okazji igrzysk olimpijskich. Podobny projekt z okazji olimpiady realizuje Londyn. Swoją wieżę dla jerzyków ma także uniwersytet w Cambridge.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni