Radni: trzy nowe szko³y to za ma³o
6 listopada 2012
Bia³o³êccy radni chc± przekonaæ sto³eczny ratusz o potrzebie budowy kolejnych szkó³ w naszej dzielnicy oprócz zaplanowanych placówek na Ordonówny, Ceramicznej i G³êbockiej. - To zbyt ma³o! Sytuacja o¶wiatowa w latach 2015-2016 bêdzie porównywalna do obecnej - argumentuj±.
Ogromny wzrost liczby mieszkañców
Potrzeby o¶wiatowe na Bia³o³êce s± wielkie. Chwilowo sytuacjê ma poprawiæ budowa trzech podstawówek - prace rozpoczn± siê w 2013 r., a zakoñcz± w 2014 na Ceramicznej i Ordonówny oraz w 2015 na G³êbockiej. Takie s± plany. Sytuacja gospodarcza jest dzi¶ jednak nieprzewidywalna i wszystko mo¿e siê wydarzyæ, na przyk³ad plajta wykonawcy podczas budowy. Trzymajmy kciuki, by nas to nie spotka³o.
Trzy zaplanowane szko³y, to - niestety - tylko kropla w morzu potrzeb, poniewa¿ bior±c pod uwagê dynamiczny wzrost liczby mieszkañców ju¿ za kilka lat oka¿e siê, ¿e to stanowczo za ma³o.
- Sytuacjê demograficzn± Bia³o³êki kszta³tuje kilka czynników, które maj± wp³yw na niezwykle trudn± sytuacjê o¶wiatow±: tempo przyrostu dzieci w wieku szkolnym, nierealizowanie przez mieszkañców obowi±zku meldunkowego, stale rozwijaj±ce siê budownictwo mieszkaniowe - mówi El¿bieta ¦witalska, przewodnicz±ca dzielnicowej komisji o¶wiaty.
- Nierównomierne rozmieszczenie placówek o¶wiatowych w relacji centrum - obrze¿a miasta powoduje, ¿e czê¶æ mieszkañców Warszawy ma utrudniony dostêp do bazy o¶wiatowej, a w konsekwencji do edukacji - dodaje radna.
W prognozie demograficznej oraz na podstawie bie¿±cej analizy dzielnicowego wydzia³u o¶wiaty i wychowania Bia³o³êka notuje jeden z najszybszych przyrostów mieszkañców w mie¶cie. Rocznie przybywa u nas ok. 600-800 dzieci, które s± objête obowi±zkiem szkolnym.
- Du¿a liczba osób nie dope³nia obowi±zku meldunkowego. W zwi±zku z tym liczbê dzieci w kolejnych rocznikach musimy oszacowywaæ sami, w oparciu o zupe³nie inne dane, z których wynika, ¿e w naszej dzielnicy mieszka nie 92 tys. (tyle jest zameldowanych), lecz kilkadziesi±t tysiêcy wiêcej - mówi radna ¦witalska.
W swoim stanowisku radni podkre¶lili, ¿e nadal bardzo dynamicznie przybywa mieszkañ na rynku pierwotnym i nic nie wskazuje na zmianê polityki deweloperów w tej czê¶ci Warszawy.
REKLAMA
Na razie nadgonimy
- Szacujemy, ¿e obecnie budowane szko³y (Ordonówny, Ceramiczna, G³êbocka) razem z tymi, o które wnioskujemy, powinny w znacz±cym stopniu zaspokoiæ potrzeby Bia³o³êki. S±dzimy, ¿e w ten sposób nadgonimy opó¼nienia szkolne okresu, w którym wydawano pozwolenia na zabudowê mieszkaniow±, a nie my¶lano o pozosta³ej infrastrukturze m.in. placówkach o¶wiatowych, kulturalnych, sportowych, drogach, parkach itp. - t³umaczy radna. Dodaje te¿, ¿e pomimo budowy trzech szkó³ podstawowych, które bêd± oddane w ci±gu najbli¿szych 2-3 lat, sytuacja o¶wiatowa w latach 2015-2016 bêdzie porównywalna do obecnej. Po roku 2016 r. niektóre bia³o³êckie szko³y nie bêd± w stanie pomie¶ciæ, nawet w trybie dwuzmianowym, tak du¿ej liczby dzieci.
- Dodatkowym problemem jest fakt, ¿e rodzice odbieraj± dzieci ze ¶wietlic po wielogodzinnym pobycie w szkole. Czêsto dziecko jest w placówce od 6.30 do 18.00 ze wzglêdu na czas powrotu rodziców pracuj±cych w odleg³ych dzielnicach Warszawy. Coraz wiêksza liczba dzieci, tak¿e ze starszych klas, korzysta ze ¶wietlic. Skutek jest taki, ¿e tworzy siê druga szko³a w szkole. Nowo budowane placówki zaspokoi³yby potrzeby Bia³o³êki w sytuacji, gdyby w perspektywie najbli¿szych kilku lat nie powsta³y ju¿ ¿adne nowe osiedla. Natomiast rzeczywisto¶æ jest inna. Wielu deweloperów ma ju¿ pozwolenia na budowê - twierdz± radni.
Stanowisko bia³o³êckich radnych trafi teraz do miejskiego ratusza. Na budowê czterech nowych szkó³ potrzeba oko³o 90-100 mln z³.
Anna Sadowska